بدون در نظر گرفتن این نکات خانه نخرید !!!!!

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، این روزها و با هم با ادامه رکود بازار مسکن، بهترین فرصت خرید مسکن واسه کسائی ه که می خواهند خونه دار شن؛ به ویژه که تعداد کسائی که خواهان فروش مسکن هستن (عرضه کنندگان) از متقاضیان خرید اون بیشتر ه و این سنگینی کفه عرضه نسبت به خواسته، به سود خریداران واقعی ه، نه دلالان و بورس بازانی که بخون از مسکن کالای سرمایه ای بسازند.

به گفته کارشناسان اقتصاد مسکن با توجه به شدیدتر بودن رکود بخش ساخت و ساز مسکن نسبت به بازار خرید و فروش اون، ساخت مسکن نوساز متوقف شده ه؛ پس تا پایان سال جاری، خیلی با کمبود خونه ای موجود واسه فروش روبرو خواهیم شد که نتیجه اون جهش قیمتی مسکن در انتهای امسال و اول سال آینده ه. بنابراین کسائی که خواهان خرید مسکن هستن، بهتر ه در نیمه اول امسال اقدام به خریداری واحد مسکونی مورد نظر خود کنن.

با این حال خیلی از متقاضیان خرید مسکن به خاطر کوتاهی بانک مسکن به عنوان اصلی ترین متولی دادن تسهیلات مسکن در مورد آگاهی رسانی نحوه دریافت تسهیلات خرید یا ساخت واحد مسکونی، نه با انواع این وام ا آشنایی دارن و نه با فرآیندهای دریافت اون؛ در این گزارش همه روش ای خونه دار شدن رو واسه متقاضیان خرید مسکن توضیح میدیم.

۱. تسهیلات مسکن یکم وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله

صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن از خرداد ماه سال ۹۴ شروع به کار کرد و الان به تعدادی از سپرده گذاران تسهیلات داده ه. با اینکه در اول شروع به کار این صندوق، تنها سرپرستان خانوار، زوج ای جوون و خونه اولی ا می تونستن افتتاح حساب کنن و بعد وام بگیرند، اما الان برخی از شرایط اون آسون تر شده ه.

بنابراین الان خواسته کننده تهرانی خرید مسکن (سرپرست خانوار) می میتونه با سپرده گذاری مبلغ ۴۰ میلیون تومان به مدت یه سال در بانک مسکن، ۸۰ میلیون تومان وام دریافت کنه. علاوه بر اینکه مبلغ سپرده راحت هم به اون مسترد می شه که همه با هم خواسته کننده می میتونه ۱۲۰ میلیون تومان دریافت کنه. اگه به این مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام جعاله تعمیرات مسکن اضافه بشه، آخرش ۱۳۰ میلیون تومان در دستان خواسته کننده خرید مسکن ه.

به گفته محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل بانک مسکن(در نشست خبری خود در شهریور ماه سال گذشته)، میزان سود این وام ۹ و نیم درصد و مبلغ اقساط اون در دوره برگرداندن ۱۲ ساله، ماهیانه ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان ه.

تسهیلات نامبرده در شرایطی ه که تنها یکی از زن و شوهر حساب پس انداز مسکن یکم داشته باشه؛ در صورتی که هر دوی اونا با هم حساب افتتاح کنن، به این معنا که اگه هر کدوم ۴۰ میلیون تومان (همه با هم ۸۰ میلیون تومان) به طور جداگونه در بانک مسکن داشته باشن، می تونن بعد از یه سال نفری ۸۰ میلیون تومان (همه با هم ۱۶۰ میلیون تومان) تسهیلات بگیرند. از آنجایی که ۸۰ میلیون تومان راحت اونا هم به این زوج مسترد می شه، آخرش ۲۴۰ میلیون تومان در اختیار دارن. اما به اونا تنها یه وام جعاله تعلق می گیرد؛ چون وام جعاله قائم به واحد مسکونی ه نه قائم به فرد خواسته کننده؛ بنابراین این زوج ۲۵۰ میلیون تومان آخرش می تونن واسه خرید واحد مسکونی تهیه کنن.

سود تعلق گرفته به وام ای این زوج از آنجایی که دو فقره تسهیلات جدا از هم حساب می شن، ۹ و نیم درصد به ازای هر وام ۸۰ میلیون تومانی ه.

این تسهیلات واسه شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مرکزها استان ا، ۶۰ میلیون تومان واسه فرد خواسته کننده و ۱۲۰ میلیون تومان واسه زوجینی ه که هر دو حساب صندوق مسکن یکم افتتاح کرده باشن. مبلغ وام جعاله در این شهرها هم مثل تهران، ۱۰ میلیون تومان ه. میزان سود متقاضیان خرید در این شهرها مثل متقاضیان تهرانی ۹ و نیم درصد ه.

تسهیلات صندوق یکم واسه متقاضیان ساکن شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰ میلیون تومان ه که خواسته کننده باید یه سال ۲۰ میلیون تومان در حساب خود پس انداز داشته باشه؛ به زوجینی که هر دو نفری ۲۰ میلیون تومان در بانک مسکن اندوخته داشته باشن، بعد از یه سال نفری ۴۰ میلیون تومان و همه با هم ۸۰ میلیون تومان تعلق می گیرد. مبلغ وام جعاله هم در این شهرها، ۱۰ میلیون تومان و میزان سود تسهیلات، ۹ و نیم درصد ه.

گفتنی ه در مدل اشاره شده واسه زن و شوهر، در صورتی این تسهیلات تجمیع می شه که بخون تنها یه واحد مسکونی بخرن. وگرنه، تنها به سرپرست خانوار یه فقره وام ۸۰، ۶۰ یا ۴۰ میلیون تومانی تعلق می گیرد.

در صورتی که خواسته کننده استفاده از تسهیلات صندوق مسکن یکم واحد مسکونی رو در بافت فرسوده بخره، میزان سود اون ۸ درصد محاسبه می شه.

طبق این گزارش، استفاده کنندگان از تسهیلات صندوق مسکن یکم در صورت تمایل به دریافت وام جعاله، باید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن بخرن.

۲. وام خرید مسکن ازمحل اوراق تسهیلات وام جعاله

یکی دیگه از روش ای خرید مسکن واسه افرادی که نمی خوان از سیستم پس انداز استفاده کنن، خرید اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن ه که هم از راه شعب بانک مسکن و هم از راه فرابورس قابل خریداری هستن. قیمت هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن، بستگی به میزان روز اون در بازار سرمایه داره و با هر برگه میشه ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات گرفت. خواسته کننده هم بسته به نیاز پولی خود، هر تعداد برگه که بخواد می میتونه بخره. سقف این تسهیلات در تهران ۶۰ میلیون تومان ه که با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله، به ۷۰ میلیون تومان می رسد.

زوجینی که بخون با همدیگه یه واحد مسکونی بخرن، می تونن تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن به همراه ۱۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن، (همه با هم ۱۱۰ میلیون تومان) تسهیلات دریافت کنن.

این وام واسه متقاضیان خرید مسکن در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و مرکزها استان ا، ۵۰ میلیون تومان ۱۰ میلیون تومان وام جعاله (همه با هم ۶۰ میلیون تومان) و واسه متقاضیان شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، ۴۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۰ میلیون تومان وام جعاله (همه با هم ۵۰ میلیون تومان) ه.

سود این نوع تسهیلات در دوره برگرداندن ۱۲ ساله، با میزان ۱۶ درصد در همه شهرها و تهران محاسبه میشه. مبلغ اقساط اونم ـ بی در نظر گرفتن اقساط وام جعاله ـ واسه وام گیرندگان تهرانی، ۹۹۹ هزار تومان، ساکنان شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۸۳۲ هزار تومان و ساکنان بقیه شهرها ۶۶۶ هزار تومان ه.

با توجه به اینکه قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن طی روزهای گذشته در کانال ۶۷ تا ۷۷ هزار تومانی در نوسان ه، اگه میانگین قیمت اونو به ازای هر برگه ۷۲ هزار تومان در نظر بگیریم، ـ به هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن، ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن تعلق می گیرد ـ خواسته کننده تهرانی دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۲۰ برگه بخره که ارزش اون، ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان هستش. بنابراین پول واقعی موجود در حساب این خریدار مسکن، ۶۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان ه. این در حالی ه که اون بعد از ۱۲ سال، ۹۵ میلیون تومان به بانک مسکن برگرداندن کرده ه.

مطلب مشابه :  تحلیل بازار مسکن پس از تصمیم ترامپ

۳. روش ترکیبی وام + آورده شخصی + پول رهن کامل

خیلی از متقاضیان خرید واحد مسکونی مثل مصرفی و سرمایه ای با این روش واسه خرید ملک مسکونی آشنا بوده و عده زیادی هم اون بهره برده ان. به این صورت که متقاضیانی که تمایلی به پس انداز کردن پول خود در صندوق یکم ندارن، می تونن از روش ترکیب «وام خرید مسکن با اوراق تسهیلات» «آورده شخصی» خود مبلغ ودیعه مسکن مستأجر اون ملک (پول رهن)، هزینه خرید واحد مسکونی مورد نظر رو تأمین می کنن.

با اینکه دارندگان تسهیلات صندوق مسکن یکم هم می تونن ازاین روش استفاده کنن، اما به خاطر بالا بودن اقساط وام صندوق یکم، استفاده از این روش از آنجایی که قرار نیس در اون واحد سکونت داشته باشن و شاید علاوه بر اقساط وام، اجاره ماهانه هم باید بپردازند، واسه وام گیرندگان از محل صندوق پس انداز مسکن یکم خیلی مقرون به صرفه نیس.

علاوه بر اینکه این روش (وام + آورده + ودیعه) گرچه در تهران و کلانشهرها به خاطر بالا بودن مبلغ ودیعه مسکن (رهن کامل)، بیشتر استفاده می شه، اما آسیب ایی هم با خود داره که مهم ترین اون ناتوانی مالک در تأمین مبلغ ودیعه مسکن واسه بازگرداندن به مستأجر ه. به ویژه که پرونده ای زیادی در دادگاه ا در این مورد جریان داره. مستأجرانی که خواهان استرداد وجه ودیعه مسکن خود از موجر (مالک) بی پول هستن، به دادگاه شکایت می کنن که مشکلات زیادی در انتظار مالک هستش. بنابراین استفاده از این روش واسه خریداران مصرفی ملک پیشنهاد نمی شه و بیشتر واسه کسائی که بخون از امتیازات سرمایه ای مسکن استفاده کنن، پیشنهاد می شه.

بهترین روش خرید خونه – فرشاد عزیزی: دوباره بحث وام ای مسکن داغ شده ه. در همین اردیبهشت ماه بحث لیزینگ ا مطرح شده ه. بانک مرکزی بعد از دو سال کلنجار رفتن با وزارت راه و شهرسازی با کلیات فعالیت دوباره لیزینگ ا در بخش خرید مسکن موافقت کرده و قرار ه تا چند روز آینده جزییات بیشتری از این روش خرید خونه منتشر شه.

در همین روزها بانک مرکزی با کلیات تصویب وام ۶۰ میلیون تومانی هم موافقت کرده ه؛ وامی که در صورت تصویب می میتونه مقداری به بازار مسکن کشور رونق ببخشد.

جاجور بهترین روش خرید خونه
بهترین روش خرید خونه
اما همه راه ا این نیس. زوج ای جوون می تونن تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی خرید مسکن زوج ای جوون رو ۱۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنن که واسه خرید مسکن در اول راه زندگی راه نمی گوییم آسون ولی خیلی هم سخت نیس. واسه این کار باید ماهانه یه میلیون توماخن قسط بدید.

راه دیگه، دریافت وام ۳۵ میلیون تومانی ۱۰ میلیون تومان وام جعاله ه که عادی ترین روش دریافت وام مسکن ه. اخیرا پنج میلیون تومان هم به تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی صاحبان مسکن مهر اضافه شده ه. تازه می تونید از بانک ای خصوصی و دولتی هم وام خرید مسکن بگیرین. اما این بدترین راه ممکن ه. هم سودشان بالاست، هم خیلی از اونا تسهیلات «سررسیدی» ه؛ یعنی سر یه یا دو سال باید کل مبلغ وام رو تسویه کنین.

لیزینگ مسکن؛ طرحی گرون اما امتحان پس داده

سه چار روز دیگه باید دندان روی جگر گذاشت تا تکلیف جزییات لیزینگ مسکن منتشر شه. هفته گذشته حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی از موافقت بانک مرکزی با کلیات طرح لیزینگ مسکن خبر داد اما تا الان میزان بهره شرکت ای لیزینگ کننده اعلام نشده ه.

این به معنی موافقت بزرگترین و اصلی ترین مانع و مخالف این طرح ه. آنطور که دبیر کل کانون شرکت ای لیزینگ ایران گفته قرار ه سود تسهیلات لیزینگ مسکن کمتر از ۲۱ درصد باشه؛ چیزی که محل دعوا و بحث این شرکت ا با بانک مرکزی بوده ه.

جاجور بهترین روش خرید خونه
بهترین روش خرید خونه
طبق بخشنامه گذشته شورای پول و اعتبار، سود شرکت ای لیزینگ به ۲۱ درصد کاهش یافته ه اما بانک مرکزی معتقد ه اعمال این میزان بار سنگینی رو بر دوش خریدار می گذارد.

دبیرکل کانون شرکت ای لیزینگ ایران می گه: «خواسته حال حاضر شرکت ای لیزینگ میزان سود ۲۱ درصد ه اما اگه بانک مسکن از شرکت ا حمایت کنه، این میزان کم میشه.»

آنطور که حمید شیروانی عنوان می کنه، شرکت ا می تونن با ۱۰ درصد زیبر قیمت خونه مورد نیاز متقاضیان رو بخرن و خریدار از راه لیزینگ باعث می شه قیمت تموم شده واسه مصرف کننده کاهش یابد.

یه نکته منفی واسه لیزینگ ا این ه که به این شکل فقط میشه خونه ای نوساز رو خرید اما یه امتیاز مهم دارن؛ شرکت ای لیزینگ که خریدهای خودشو از انبوه سازان انجام می دن، با ۱۰ درصد تخفیف این املاک رو می خرند.

* روش اجرا: قرار ه ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت خونه رو خریدار فراهم کنه و مابقی قیمت ملک با شرکت لیزینگ باشه. اقساط خونه هم شاید ۱۲ سال یا همون ۹۶ ماه هستش. ما فعلا خیال رو روی همون سود ۲۱ درصد می گذاریم. خیال کنین هدف خرید ملکی در بلوار فردوس تهران داشته باشن. واسه ملکی که ۷۵ متر زیربنا داشته باشه و البته نوساز هم باشه، باید طبق قیمت متری پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، همون اول کار ۳۰-۲۰ درصد، برابر ۷۸ میلیون تومان رو خودتون فراهم کنین. در صورتی که سود وام ۲۱ درصد باشه، در طول پنج سال باید ماهانه سه میلیون و ۶۸۶ هزار تومان قسط بدید.

اگه ۶۸ متر خونه رو در بلوار ادیب قاسم آباد مشهد با قیمت متری دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تهیه کنین، آورده راحت شما باید ۱۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشه. بر این پایه پرداختی شما ماهانه یه میلیون و ۸۶۰ هزار تومان هستش.

* نظر کارشناس: دکتر بیت الله ستاریان، استاد دانشگاه تهران درباره لیزینگ مسکن معتقد ه که این طرح در کشور ما قابل اجرا نیس. به باور این کارشناس اقتصاد مسکن، اگه شرکت ای لیزینگ به سود ۲۱ درصد قانع باشن، برایشان صرف نمی کنه که وارد این بازار شن. در صورتی هم که میزان سود بیشتر از این عدد باشه، به مردم فشار می آید؛ بنابراین نمیشه به اجرایی شدن این طرح در ایران دل بست.

وام ۶۰ میلیون تومانی که فعلا روی هواست

اولین روز اردیبهشت ماه مصادف شد با موافقت بانک مرکزی با یه طرح دیگه وزارت راه و شهرسازی. مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی اعلام کرد که طرح پیشنهادی بانک مسکن واسه افزایش وام خرید مسکن به ۶۰ میلیون تومان با نظر موافق در حال بررسی ه که در صورت موافقت کلی بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار هم مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت. وامی که مدت هاست روی اون بحث و اختلاف نظر بین وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی جاری ه.

مطلب مشابه :  پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 97

واسه رعایت «خطوط قرمز» بانک مرکزی مبنی بر «حفظ تعادل منابع و مصارف بانک عامل»، پیشنهاد شده ه حدود یه سوم منابع صندوق پس انداز مسکن به وسیله سپرده گذاران و مابقی مابه التفاوت سود حمایتی وام، به وسیله دولت تامین شه. در صورتی که آخرش دو نهاد سیاستگذار وزارت راه و بانک مرکزی موافقت کنن، وام کلانشهرها ۶۰ میلیون تومان، وام مرکز استان ا ۵۰ میلیون تومان و تسهیلات شهرستان ای کوچکتر ۴۰ میلیون تومان تعیین میشه. با این وام می تونید هم خونه ای نو وهم واحدهای قدیمی سازتر رو تهیه کنین.

جاجور بهترین روش خرید خونه
بهترین روش خرید خونه
* روش اجرا: این مدل پرداخت وام شناور با میانگین سقف ۶۰ میلیون تومان رو شامل می شه و طبق میزان سود ۱۴ درصد، دوره برگرداندن ۲۰ ساله و اقساط ماهانه متوسط ۷۵۰ هزار تومان طراحی شده ه.

* نظر کارشناس: دکتر بیت الله ستاریان، استاد دانشگاه تهران بر این باور ه که این وام بازم نمی میتونه چاره کار مشکل مسکن کشور باشه چون که بانک مرکزی واسه تشخیص اینکه این وام تصویب شه یا نه، دچار فقر اطلاعاتی ه و مشکل مسکن کشور رو اشتباه می فهمد چون با توجه به کمبود مسکن در کشور، با افزایش وام مسکن به ۶۰ میلیون تومان و ارقام بیشتر از اون، مردم واسه دریافت اون به بانک ا جمله آورده و باعث افزایش قیمت ملک در کشور می شن.

همه چیز درباره وام معروف مسکن مهر

نیمه دی ماه سال گذشته تسهیلات مسکن مهر به ۳۰ میلیون تومان افزایش پیدا. شورای پول و اعتبار اون زمان اعلام کرد که وام مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان زیاد میشه. کسائی می تونن از اون وام استفاده کنن که واسه واحدهای مسکن مهر در سرتاسر کشور ثبت نام کرده باشن. البته می تونید با آزاد شدن خرید و فروش حواله ای مسکن مهر، از کسی که پیش از این واسه واحدهای مسکن مهر ثبت نام کرده باشه، حواله رو بخرید. بعد از اینکه سازنده کلید مسکن مهر رو در دستان شما گذاشت، اقساط شما شروع می شه.

* روش اجرا: میزان اقساط این تسهیلات به دو صورت «آسون» و «پلکانی» دریافت می شه. از دو سال پیش سود تسهیلات مسکن مهر واسه تهران به ۹ درصد، واسه مرکزها استان ا به ۷ درصد و دیگه شهرها به ۴ درصد کاهش پیدا.

جاجور بهترین روش خرید خونه
مدت برگرداندن اقساط این وام ۲۰ سال ه. البته این ۲۰ سال زمان برگرداندن، با احتساب زمان ساخت ه. یعنی از وقتی که پروژه کلنگ می خورد، ۲۰ سال مهلت برگرداندن شروع می شه اما وقتی شما باید قسط بدید که کلید تحویل تون داده می شه. یعنی اگه ساخت پروژه پنج سال طول بکشه، شما باید این وام رو ۱۵ ساله تسویه کنین.

برگرداندن تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی در شهرهای کوچیک یعنی با سود ۴ درصدی به شکل پلکانی شامل ۱۰ آیتم ه که شعبه طبق اون میزان اقساط رو محاسبه می کنه. واسه مثال اقساط این وام در تهران به شکل برگرداندن ۱۲ ساله، تنها ۲۳۰ هزار تومان ه.

* نظر کارشناس: واسه یه سرمایه گذاری مطمئن در افق ۴-۳ ساله، شاید بهترین راه حل، خرید مسکن مهر باشه. واحدهای ارزون قیمتی که خرید و فروش اونا هم آزاد شده ه. اونا وام ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومانی دارن که قرار نیس با سود بالایی تسویه شن؛ بخاطر این فشار زیادی به خریداران نمیاد.

وام خرید مسکن واسه زوج ای جوون

از دی ماه دو سال پیش، عروس و دامادها می تونن مسکن دلخواه شون رو با دریافت وام ۵۰ میلیون تومانی «زوج ای جوون» تهیه کنن. درآمد این زوج ای جوون خواسته کننده وم ۵۰ میلیونی باید به شکلی باشه که واسه بانک مسکن مسجل شه که این افراد می تونن اقساط خودشو پرداخت کنن چون که اقساط این وام ۵۰ میلیونی تا حدودی بالاست و اگه به بانک مسکن مسجل نشه که اقساط وام پرداخت نخواد شد، معوقات و مطالبات بانک زیاد میشه. افراد می تونن علاوه بر این، یه وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله هم بگیرند که واسه اون خرید اوراق حق تقدم یا تسه از فرابورس لازم ه.

* روش اجرا: تاقساط ۵۰ میلیونی زن و شوهر به روش پلکانی ماهانه از ۶۴۹ هزار تومان شروع و تا یه میلیون و ۵۰ هزار تومان ادامه می یابد. اقساط ۵۰ میلیونی وام زوج ای جوون به روش آسون ماهانه ۷۵۳ هزار تومان در طول ۱۲ سال ه. یعنی واسه وام ۵۰ میلیون تومانی باید در طول ۱۲ سال ۱۰۸ میلیون و ۴۳۲ هزار تومان بپردازد.

جاجور بهترین روش خرید خونه
بهترین روش خرید خونه
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن به زوج ایی که هدف دیافت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی خرید مسکن (اوراق حق تقدم) دارن، پیشنهاد می کنه اگه اقساط خودشو به روش آسون برگرداندن کنن، حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به نفع شون هستش. اقساط وام جعاله هم سر جای خودش باقی ه.

* نظر کارشناس: واسه دریافت اینجور وامی باید جیب پرپولی داشته باشن چون که پرداخت ماهانه یه میلیون تومان واسه اقساط یه وام، در سال ای آسون زندگی کار آسونی نیس. معمولا زندگی زوج ای جوون با کلی قرض و قوله شروع می شه. فقط این وام که نیس. وام خرید جنس، وام ازدواج و تسهیلات دیگه هم باید تسویه شن.

وام ۳۵ میلیونی، پرطرفدارترین وام خرید مسکن

این وام عادی ترین وامی ه که هر روز درباره اون می شنوید. خیلی از آدما این وام رو دریافت کرده و با اون خونه تهیه کرده ان. البته رقم این وام خیلی کم ه. ۳۵ میلیون تومان رقمی نیس که بشه حتی در شهرهای با جمعیت متوسط هم خونه خرید. سود اون ۱۵ درصد و برگرداندن اون در طول ۱۲ سال ه.

به مبلغ این وام باید ۱۰ میلیون تومان مبلغ وام جعاله رو هم اضافه کنین. این وام رو هم می تونید با خرید اوراق حق تقدم مسکن تهیه کنین. سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ ۴۵ میلیون تومان ه که مدت برگرداندن تسهیلات ۱۲ سال تعیین شده ه. اوراق تسهیلات مسکن اوراقی ه که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکنه باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان، یه برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنن. یعنی واسه دریافت وام ۴۵ میلیونی مسکن باید ۹۰ ورقه حق تقدم تسهیلات با احتساب قیمت ۷۲ هزار تومان واسه هر ورقه به مبلغ شش میلیون و ۴۸۰ هزار تومان خریداری شه. ۷۲ هزار تومان قیمتی ه که در این روزها می شه با اون، اوراق لازم رو تهیه کرد.

مطلب مشابه :  برای خرید مسکن گول دلالان را نخورید !!!!

جاجور بهترین روش خرید خونه
بهترین روش خرید خونه
* روش اجرا: در تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی هم برگرداندن اقساط به روش پلکانی ماهانه از ۴۳۲ هزار تومان شروع می شه و تا ۷۳۰ هزار تومان ادامه می یابد ولی اگه به روش آسون برگرداندن اقساط خودشو انجام دهد ماهانه ۵۲۷ هزار تومان درزمان ۱۲ سال برگرداندن می کنین.

در این نوع تسهیلات هم اگه مشتری روش آسون رو واسه برگرداندن اقساط انتخاب کنه حدود ۷ میلیون تومان سود در طول ۱۲ سال به نفع مشتری میشه. برگرداندن اقساط به روش پلکانی در تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی هم از ۴۳۲ هزار تومان شروع و بعد در سال ای بعد ۴۵۰ هزار، ۴۷۰ هزار و در سال پنجم به ۵۲۷ هزار تومان می رسد.

* نظر کارشناس: تا آگاهی ثانوی آسون ترین راه دریافت تسهیلات خرید خونه در کشورمان، همین راه ه. به یه کارگزاری برید، اوراق تسه بخرید. نیاز به اون همه وثیقه و ضامن هم ندارین.

تسهیلات بانک ای خصوصی و دولتی

بانک ای مختلف خصوصی و دولتی در اتزای شرایط مختلف، وام ای خرید مسکن متفاوتی به مشتریان خود ارائه می کنن. بانک پارسیان بی سپرده گذاری به شکل عقد فروش اقساطی تا ۷۰ درصد قیمت کارشناسی و متناسب با درآمد خواسته کننده، تسهیلات مسکن پرداخت می کنه. موسسه اعتباری کوثر هم با وثیقه ملکی اینجور وامی رو به ارزش ۵۰ میلیون تومان می پردازد ولی آنطور که عادی ه، وام گرفتن از بانک ا واسه خرید مسکن نمی ارزد. اونقدر سودها بالاست که کمتر کسی جرأت دریافت تسهیلات از بانک ا رو داره.

از مسئولان بانک ا که بپرسی، سود تسهیلات رو ۲۸-۲۷ درصد عنوان می کنن. اونا واسه این نوع وام ا، قراردادهایی با عنوان عقود مشارکتی می نویسند که سود اونا طبق دستور جدید شورای پول و اعتبار ۲۴ درصد اعلام شده ه اما ترجیح اونا این ه که تسهیلات شون رو به پزشکان و داروخونه داران بدن.

جاجور بهترین روش خرید خونه
* روش اجرا: همه این بانک ا واسه تسهیلات خرید مسکن بی استثناء وثیقه لازم دارن و از شما واسه این کار، سند شش دانگ همون ملکی که می خرید یا یه واحد مسکونی یا تجاری دیگه رو مطالبه می کنن. سود اونا در بهترین حالت، ۲۴ دصد ه.

* نظر کارشناس: این، مرحله آخر ه. اگه راه دیگری نداشتید، می تونید به یه بانک برید، خونه تون رو به عنوان وثیقه بذارین. چند خوان دیگه هم داره. بزرگترین نگرانی این ه که بانک شوخی نداره. قسط ا رو پرداخت نکنین، ارزیاب بانک به همراه مامور قضایی سراغ خونه تون بین و به ثمن بخس، سرپناه تون رو به تملک بانک درمی بیارن. خلاصه خطرناک ه.

اقتصاد > گزارش آگهی – اگه با تبلیغ ای فروش خونه در تهران روبرو شده باشن می دانید که بیشتر اونا با فونت درشتی نوشته ان: با کمتر از 150 میلیون تومان صاحب خونه شید.

در بنگاه ای شهر تهران معمولا این انتظار میره که خریدار خونه دیگه کمه کم 150 میلیون تومان پول داشته باشه. البته این قانون تنها واسه ارزون ترین محلات این شهر حکم می کنه. این عدد هم از وقتی در دهن صاحب املاک افتاد که بانک مسکن شروع به پرداخت وام مسکن خونه اولی ا کرد. به این شکل که شما یه سال 80 میلیون تومان در بانک مسکن پس انداز می کنین و بعد از 12 ماه 160 میلیون تومان دریافت می کنین.

همه این قصه ا واسه این بود که به این جا برسیم که خرید آپارتمان در مجیدیه دور همین عدد می بچرخد. با این پول می تونید خونه ای با متراژ 35 الی 50 متر بخرید. یه واحد 51 متری در طبقه چهارم ( بی اسانسور ) و دارای پارکینگ و انباری 150 میلیون تومان فروخته می شه. به خاطر عمر 23 ساله این خونه خیلی خودتون رو ناراحت نکنین. یه خونه تقریبا تمیز 44 متری در همون نزدیک 120 میلیون تومان قیمت داره. بازم این ا به دلتان نمی شیند و دنبال واحد نوساز هستین؟ باشه پس بهتر ه از مساحت 40 متر هم پایین تر بریم؛ یه 35 متری نوساز، در طبقه دوم ( بی آسانسورو پارکینگ) کف سرامیک، کابینت ای گلاسه ترک، گاز رومیزی ، سیستم گرمایش پکیج ، سیستم سرمایش اسپیلت، در 16 متری دوم 158 میلیون تومان می ارزد.

اگه با واحدهای زیر هم کف هم مشکلی ندارین خرید آپارتمان در مجیدیه براتون آسون تر می شه. آپارتمانی با متراژ 53 متر 115 میلیون تومان معامله می شه. البته نگفته نماند که اگه محدود کردن وقتی ندارین با گشتن زیاد ممکن ه که آپارتمانی با قیمت پایین پیدا کنین که به خاطر نیاز صاحب خونه به پول به مالش آتیش زده باشه. مثل این واحد 64 متری که در مجیدیه جنوبی به 160 میلیون تومان واسه فروش گذاشته شده ه. عمر بنا اون 21 سال ه اما همه جزییات اون بازسازی شده و از هیچ جا متوجه سن اون نخواهید شد.

اگه دستتون باز تر ه و می تونید واسه خرید آپارتمان در مجیدیه بالای 160 میلیون تومان جمع و جور کنین واحد ای آپارتمان استانداردتری پیدا می کنین. مثلا یه واحد نقلی 62 متری و مجهز به آسانسور و دوخوابه 230 میلیون تومان ارزش داره. اگه واسه خرید خونه بزرگتر در این رنج قیمتی مشکلی ندارین و با خونه 15 سال ساخت هم کنار می آیید یه واحد 85 متری که در مجیدیه شمالی واقع شده 230 میلیون تومان می شه خرید. به جز این موارد استثنایی با 230 میلیون تومان بیشتر میشه خونه ای تا 75 متر مساحت پیدا کرد.

مجیدیه جنوبی بیشتر از هر چیز به راسته صافکارها تبدیل شده ه. واسه همین اگه با صدای تق تق چکش و چهره روغنی اون مشکلی ندارین آپارتمان ای 80 تا 90 متری این منطقه معمولا در رنج قیمتی 300 تا 450 میلیون تومان قرار دارن. یه واحد نوساز 84 متری با نمای خیلی قشنگ، سرویس ایرونی و فرنگی، نما سنگ رومی، کف حیاط سنگ کوهی، لابی باشکوه، لابی بین طبقات، آسانسور ،پارکینگ و انباری 445 تومان و آپارتمان 81 متری 12 ساله با سرویس ایرونی و فرنگی 355 میلیون تومان ه. با 445 میلیون تومان می تونید آپارتمان 96 متری دو خوابه سه ساله ای هم پیدا کنین که ممکن ه به خاطر موقعیت جغرافی اون ارزون تر باشه.

البته واحد ای قدیمی تر با همین این متراژ قدیمی تر تا 360 میلیون تومان هم پیدا می شه. با دیدن این قیمت ا فکر نکنین که واحد گرون اینجا پیدا نخواد شد. یه آپارتمان 138 متری در مجیدیه هست که اونو به قیمت 1 میلیارد و 200 میلیون تومان می فروشند. مورد مثل دیگری هم 800 میلیون تومان قیمت داره.