عوامل تاثیر گذار روی قیمت مسکن

به گزارش خبرگزاری فارس، ابوالقاسم رحیمی انارکی در جلسه علمی و آموزشی بررسی بازار مسکن در سال 97 اظهارداشت: برنامه بانک مسکن 1400 واسه اثبات دستاوردهای بانک تهیه شده و با توجه به شرایط روز بازخوردها رو گرفته و متناسب با اون اصلاحات رو انجام میدیم.
اون با اشاره به سیاست ای بانک مسکن گفت: افزایش تاثیرگذاری در مراحل تامین پولی بخش مسکن و پیشرفت شهری، دادن تسهیلات جهت تامین مسکن تموم خانوارهای بی مسکن، ارائه خدمات پولی و مشاوره به فعالان، پیشرفت گرون و سازندگان واحدهای مسکونی برابر با الگوی مصرف واسه اقشار بین درآمد و کم درآمد و تحکیم در بافت ای فرسوده و شهرهای بین جمعیتی سیاست بانک مسکن ه.
رحیمی انارکی ادامه داد:افراد بی مسکن مهم ترین قشر هدف بانک هستن که پس حساب پس انداز مسکن یکم راه اندازی شده و استقبال خوبی از اون انجام شده ه، حمایت از پیشرفت گرون واسه زنده کردن بافت ای فرسوده و سازندگان واحدهای مسکونی برابر با الگوی مصرف در دستور کار بانک ه.
مدیرعامل بانک مسکن تاکید کرد: چشم انداز بانک مسکن در افق 1400 ارائه تاثیرگذار خدمات تامین پولی به فعالیت ای مسکن و پیشرفت شهری و تبدیل شدن به یکی از توانمندترین بانک ای پیشرفت ای تخصصی در منطقه غرب آسیا ه.
*5 صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شده
اون با اشاره به اهداف بانک مسکن گفت: افزایش سهم تامین پولی بخش مسکن و پیشرفت شهری، تقویت ظرفیت تسهیلات دهی، ساماندهی انواع خواسته در بخش مسکن و توانمندسازی خانوارهای بی مسکن، برتری در ارائه خدمات پولی بانکی، مشاوره به فعالان بخش مسکن و بهبود نوآوری در جنسا، خدمات و ابزارهای بانکی از مهم ترین اهداف بانک ه.
رحیمی انارکی ادامه داد: پشتیبانی پولی ساخت مسکن در زنده کردن هرساله 279 بافت فرسوده و به درد نخور شهری، تامین مسکن حمایتی و اجتماعی با تأکید بر مسکن روستایی و اقشار محروم، پشتیبانی از تأسیس نهادهای بازار پول و سرمایه تاثیرگذار در تامین پولی بخش مسکن، استفاده از خطوط اعتباری بانک پیشرفت اسلامی و بقیه بانک ای خارجی، افزایش سرمایه نقدی بانک، افزایش سرمایه از محل واگذاری اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی، استفاده از منابع ریالی صندوق پیشرفت ملی واسه فراهم کردن منابع اجرای برنامه ای پیشرفت ای بانک و تبدیل مونده بدهی بانک مسکن به خاطر خطوط اعتباری مسکن مهر به بدهی دولت به بانک مرکزی و افزایش سرمایه بانک از برنامه ای بانک ه که مفید لازم انجام و با مراجع ذیربط مکاتبه شده ه که امیدواریم عملیاتی شه.

مطلب مشابه :  بدون در نظر گرفتن این نکات خانه نخرید !!!!!

رحیمی انارکی اظهارداشت: استقبال ویژه ای از صندوق پس انداز مسکن یکم انجام شده و تا الان بیشتر از 357 هزار حساب افتتاح شده ه که بیشتر از 33 هزار واحد مسکونی رو تامین پولی کردیم، البته این حساب ممکن ه با کسری روبرو شه واسه جبران باید راهکارهایی اندیشیده شه.
اون با اشاره به حمایت بانک مسکن از راه اندازی صندوق ای زمین و ساختمان اضافه کرد: تا الان 5 صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شده که پروژه «نسیم» اتمام رسیده و چار صندوق دیگه در حال فعالیت هستن، راه اندازی 10 صندوق در دستور کار ه.

اون با بیان اینکه تقویت بانکداری رهنی یکی از راه حل ای بانک مسکن ه، گفت: پخش اوراق رهنی واسه بانک مسکن پس در دستور کار قرار داره.

اون با اشاره تعداد واحدهای مسکونی مورد هدف تامین پولی بانک مسکن تا سال 1400 گفت: 502 هزار و 500 واحد در سال 96 هدف گذاری شده که 450 هزار واحد انجام شده و پیش بینی می شه تا پایان سال به 470 هزار واحد برسد.
مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: سال 97 حدود 682 هزار واحد هدف گذاری شده که امیدواریم بتونیم به این هدف برسیم در سال 1400، یه میلیون واحد هدف گذاری شده ه.

*پیش بینی روش بازار مسکن در سال آینده
رحیمی انارکی درباره پیش بینی روش بازار مسکن در سال آینده گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن از پیرو ای مختلفی اثر می پذیرد پیش بینی در این باره سخت ه.
اون اضافه کرد: سایت economy world پیش بینی کرده که سال 2017 سال شروع افزایش قیمت مسکن هستش که احتمال میره از سال 97 یا 2017 این افزایش شکل گیرد و تا سال 2018 ادامه یابد.

مطلب مشابه :  آسانترین راه خانه دار شدن

*رشد حجم معاملات و افزایش قیمت مسکن در حدود میزان تورم عمومی

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: موافقان رونق مسکن پیش بینی می کنن تا پایان بهار 97 رونق رو در کنار ثبات قیمت ا داشته باشیم اما گروهی دیگه معتقدند که نه که این اتفاق نمی افتد بلکه رکود بی سابقه ای رو در پیش خواهیم داشت.
رحیمی انارکی با اشاره جلو بینی بانک مسکن واسه بازار مسکن در سال 97 خاطرنشان کرد: با توجه به نگاه بهبود بازار، حجم قابل توجه خونه، ای نوساز موجود، بهبود درآمدهای نفتی و میزان رشد اقتصادی به خاطر رفع تحریم ا، افزایش تمایل به استفاده از تسهیلات خرید، نقش مهم ترین بازار حریف مسکن یعنی سپرده ای بانکی و تغییرات تعداد ارسال پروانه ای ساختمانی، پیش بینی می کنیم در سال آینده شاهد رشد حجم معاملات و افزایش قیمت مسکن در حدود میزان تورم عمومی باشیم.
اون درباره تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم هم گفت: با توجه به اینکه تغییرات در شرایط صندوق با مصوبه شورای پول و اعتبار باید انجام شه، بعید ه تغییری در شرایطی صندوق در سال 97 صورت گیرد.

در فروردین ماه سال جاری قیمت مسکن ۲۹ درصد افزایش داشتهه. پیش از این هم نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران پیش بینی کرده بود میزان قیمت اجاره مسکن در تابستون سال ۹۷ بیشتر از میزان تورم هستش. افزایش قیمت مسکن در تابستون ۹۷ ادامه داره؟

بیت الله ستاریان، کارشناس مسکن در گفتگو با تجارت نیوز در مورد تحولات بازار مسکن در سال۹۷ گفت: طبق تحقیقات و آزمایش ای انجام شده پیش از برجام، انتظار داشتیم نتایج برجام رو آخر سال ۹۵ ببینیم.

مطلب مشابه :  پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 97

او اضافه کرد: به خاطر اینکه تحریم ها کمی طولانی تر شد بنابراین نتایج برجام هم به تعویق افتاد و پیش بینی کردیم با ۶ ماه تاخیر یعنی در شهریور ماه سال ۹۶ شاهد تحولات بخش مسکن باشیم. در شهریور ماه سال ۹۶ قیمت و افزایش معاملات و سرمایه گذاری باعث تغییر جهت منحنی قیمت شد و این روش با شیب خیلی کمی افزایش پیدا.

مطالعه بیشتر:
پیش بینی شروع افزایش اجاره مسکن از خرداد ماه
او آخر خاطر نشون کرد: پیش بینی ما در سال ۹۶ این بود که شیب افزایش قیمت ادامه پیدا کنه و در خرداد و تیر ماه سال ۹۶ این شیب سرعت بگیره و این روش تا انتهای سال ۹۶ پیش برود. بنابراین اگه درسال ۹۷ تدابیری اندیشیده نشه دوباره باید منتظر افزایش قیمت مسکن باشیم.