پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 97

به گزارش ایسنا، در روزهای آسون سال ۱۳۹۷ با افزایش قیمت دلار، قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن به کمتر از ۶۰ هزار تومان رسید و در بعضی از نمادهایی که رو به باطل شدن بود تا ۵۳ هزار تومان هم پایین رفت اما در روزهای الان از زمای که دولت وعده دلار ۴۲۰۰ تومانی داده قیمت هر ورق از اوراق تا بیشتر از ۶۵ هزار تومان بالا رفتهه.

در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران در این هفته امتیاز اوراق تسهیلات مسکن خرداد ماه ۱۳۹۵ به ۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و اوراق تسه فروردین ۱۳۹۷ به عدد ۶۵ هزار و ۳۳۰ تومان رسید.

اگه قیمت اوراق ۶۵ هزار تومانی رو پایه قرار دهیم با در نظر داشتن اینکه زوجای تهرانی واسه دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن بخرن، باید ۱۳ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنن. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی خریداری نمود، در کل واسه دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن همچنین جعاله حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شه.

همچنین زوجای غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنن، می تونن تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که واسه گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار بخرن که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان واسه خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان واسه خرید اوراق وام جعاله، در کل واسه دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون تومان پرداخت کنن.

مطلب مشابه :  خرابی بازار مسکن در سال 97

پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سال 97
همچنین زوجای ساکن در بقیه شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می تونن واسه گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار بخرن که باید ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واسه خرید اوراق بپردازند که واسه دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگه واسه وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازند. این زوجا در کل واسه دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنن.

مجردهای تهرانی هم می تونن تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج ایی که در مرکزها استانای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارن تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در آخر غیر زوجای ساکن در بقیه مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنن که به ترتیب هر کدوم باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن رو از فرابورس ایران بخرن. با این حساب مجردهای تهرانی باید واسه خرید این اوراق ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مرکزها استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنن. البته در صورت تمایل واسه دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگه هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن به وسیله بانک مسکن منتشر می شه. همچنین بانک ملی هم تازگیا شروع به پخش این اوراق کرده. این اوراق توانایی معامله در فرابورس ایران رو داره و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریاله. مدت اعتبار اوراق تسه بیشترین حد تا دو دوره شش ماهه قابل تمدیده. این اوراق با در نظر داشتن اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مونده دارای قیمت متفاوتیه. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات اون استفاده نکند، نماد معاملاتی اون متوقف خواهد گردید و صورتا پرداختی دیگه به دارنده اوراق برگرداندن نخواد گردید.

مطلب مشابه :  تحلیل بازار مسکن در سال جدید

 

به گزارش خبرنگار مهر، علی چگینی در جمع خبرنگاران در جواب به پرسشی در مورد افزایش قیمت مسکن گفت: بازار مسکن روش ملایمی رو طی می کنه؛ با این حال رشد معاملات مسکن که در سال گذشته روش پرشتابی داشت در سال جاری ملایم تر خواهد گردید.

چگینی با اعلام اینکه با در نظر داشتن جریانات اقتصادی ماه های گذشته که باعث گردید بازار مسکن با شیب آرامی رشد کنه، گفت: پیش بینی می شه امسال وضعیت بازار مسکن خوب باشه مخصوصا که سال گذشته سرمایه گذاری در این بخش افزایش پیدا نمود و این سرمایه گذاریا قطع نخواد گردید.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اضافه نمود: در سال گذشته و ادامه اون در سال جاری، شاهد رشد ارسال پروانهای ساختمانی بودیم که از حالت منفی و رکود خارج شده و روش مثبتی رو طی می کنه. پس کار و کاسبی و تولید در بخش مسکن روش صعودی داره.

ایشون تصریح نمود: مجموعه این شرایط باعث می شه که خود بازار مسکن هم بازم در روش مثبت باقی بمونه.

چگینی در مورد بازار اجاره بهای مسکن گفت: گویا در بخش اجاره بها در سال جاری نسبت به سال گذشته شاهد رشد قیمتا باشیم که این افزایش در حاشیه اندازه تورم هستش.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یادآور گردید: ورود به کنترل قیمت مسکن همیشه مفید نمیشه چون در کوتاه مدت ممکنه اثر مثبت داشته باشه اما باعث می شه که در بلندمدت هیچ تولید کننده ای وارد بازار مسکن نشه.

مطلب مشابه :  برای خرید مسکن گول دلالان را نخورید !!!!

ایشون تأکید نمود: کنترل قیمتا در بازار مسکن باعث می شه تا هزینه های جانبی در اثر محدودیتا افزایش یافته و پس تولید کننده نمی میتونه دراین بازار فعالیت داشته باشه در آخر هم فرآیند تولید متوقف خواهد گردید.

چگینی تصریح نمود: کنترل قیمتا به فرآیند تولید مسکن آسیب زده و باعث می شه شدت افزایش قیمت در سالهای بعد بیشتر شه. این تجربه در دنیا شکست خوردهه.

 

 

 

  • ساخت و ساز

    متوسط قیمت خرید و فروش مسکن در بهار ۹۶

    متوسط قیمت خرید وفروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاهای معاملات ملکی در کشور یه میلیون و٤٨٧ هزار تومان با میانگین مساحت١٠٦مترمربع و متوسط عمر بنای ۹.۸سال بوده.