داشتن فن بیان قوی یکی از عواملی است که می تواند باعث رشد و پیشرفت شخصی و شغلی ما شود.
سال هاست مشاهده می کنم افرادی که فن بیان قوی دارند و می توانند با اطرافیانشان خوب ارتباط برقرار کنند نسبت به افراد دیگر شادتر هستند و همیشه هم موقعیت های خوبی برایشان پیش می آید.
شما هم حتما افراد زیادی را دیدید که می توانند در هر شرایطی خوب صحبت کنند، شاید خیلی از این افراد به صورت ذاتی این مهارت را داشته باشند و ما به خودمان بگوییم که خوش به حال فلانی، چقدر خوب صحبت می کند، چقدر فن بیان قوی داره، کاش منم می توانستم مثل ایشان صحبت کنم.
شاید این برای شما یک آرزو باشد که بتوانید فن بیان قوی داشته باشید، اما خبر خوب این است که شما هم می توانید با آموزش به این مهارت دست پیدا کنید.
خاصیت کارهای مهارتی دقیقا همین است که می توانیم آن را با تمرین و تکرار و آموزش به خوبی یاد بگیریم و انجامش دهیم.
کارهای مهارتی که اکثر افراد آن را می توانند انجام دهند مثل دوچرخه سواری، رانندگی، خواندن و نوشتن، شنا کردن و خیلی کارهای دیگر، مهارتی هستند.
یادتان می آید زمانی که می خواستید دوچرخه سواری یاد بگیرید چقدر شوق وذوق داشتید، حتی شب ها در خواب هم دوچرخه سواری را تمرین می کردید.

داشتن فن بیان قوی هم دقیقا مثل یادگیری دوچرخه سواری است.
ما باید آن را یاد بگیریم، تمرین کنیم، تمرین کنیم و تمرین کنیم تا جزئی از وجود ما شود.
تا زمانی که می خواهیم در جمع صحبت کنیم دیگر نیاز نباشد تا فکر کنیم که چه بگوییم و در این مرحله است که خیلی از صحبت های ما به صورت ناخودآگاه انجام می شود، یعنی اصلا نیاز نداریم تا فکر کنیم که چه بگوییم.
البته داشتن فن بیان قوی فقط در بیان جملات خلاصه نمی شود.
صحبت کردن و فن بیان ما باید دارای فاکتور های دیگر هم باشد تا بتوانیم فن بیان قوی داشته باشیم و بتوانیم در هر موقعیتی و با هر شخصی به صورت تاثیر گذار صحبت کنیم.

مطلب مشابه :  gud.ir

وضوح در صدا
یکی از عوامل اصلی برای خوب صحبت کردن و داشتن فن بیان قوی این است که صدای ما وضوح و بلندی کافی برای شنیده شدن را داشته باشد.
اگر صدای ما خیلی آهسته باشد و یا وضوح نداشته باشد دقیقا مثل این است که داریم آب در هاونگ می کوبیم.
بلندی صدا یک موضوع است و وضوح آن هم یک موضوع دیگر.
شاید خیلی از افراد صدای بلندی داشته باشند اما جملات و کلماتی که از دهانشان بیرون می آید آن وضوح را نداشته باشد.
یک تمرین که برای وضوح صدا در صحبت کردن خیلی می تونه موثر باشه، تمرین مشدد خوانی است.
در این تمرین ما یک پاراگراف از کتابی را انتخاب می کنیم و به صورت مشدد خوانی می خوانیم.
برای مشدد خوانی ما می بایست روی همه کلمات تشدید بگذاریم و آن را با اغراق و با صدای نسبتا بلند بخوانیم.
برای بلندی صدا و قدرتمند شدنش هم می توانید یک تمرین دیگر را انجام دهید به نام بلند خوانی.
در این تمرین شما باید سعی کنید که شروع به بلند بلند صحبت کردن کنید. برای مثال می توانید یک قسمت از کتابی را انتخاب کنید و آن را بلند بلند بخوانید، علاوه بر این می توانید این کار را در خودروی شخصی تان انجام دهید و زمانی که در حال رانندگی هستید با خودتان شروع به بلند بلند صحبت کردن کنید، فقط یک نکته را در نظر داشته باشید که قرار نیست به تارهای صوتی شما زیاد فشار وارد شود، این کار را در حد متعادلی انجام دهید.

مطلب مشابه : 

معمولا خیلی از افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند تُن صدایشان پایین است و اصلا هم واضح صحبت نمی کنند و این موضوع موجب می شود که ما انسان ضعیفی شناخته بشیم و فن بیان قوی هم نداشته باشیم.
پس برای اینکه ما فن بیان قوی داشته باشیم یکی از مهم ترین عواملش این است که صدای ما واضح و بلند باشد و به راحتی شنیده شود.

داشتن اعتمادبه نفس برای داشتن فن بیان قوی ضروری است
داشتن اعتماد به نفس برای داشتن فن بیان قوی واقعا ضروری است.
در خیلی از مواقع شخصی که فن بیان قوی دارد و می تواند به خوبی صحبت کند شخصی است که اعتماد به نفس بالایی در ارتباطات دارد.
به ندرت شخصی را دیده ام که فن بیان قوی داشته باشد اما اعتماد به نفس نداشته باشد.
به عبارت دیگر، فن بیان قوی با داشتن اعتماد به نفس گره خورده است.

استفاده از زبان بدن مناسب
تا حالا دیده اید شخصی که خوب صحبت می کند زبان بدن نامتناسبی هم داشته باشد؟
در موارد خیلی زیادی مشاهده کرده ام افرادی که فن بیان قوی دارند افرادی هستند که زبان بدن خوبی دارند و این زبان بدن به ما حس اعتماد و اطمینان منتقل می کند.
به عبارت دیگر، اگر شخصی در حال صحبت کردن همش در و دیوار را نگاه کند، سر و چانه اش را بخاراند و یک حس نامطمئن بودن را به ما منتقل کند شخصی نیست که بتواند خوب صحبت کند و فن بیان قوی داشته باشد.

مطلب مشابه :  ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - صفحه اصلی