اختلافات مالی

اختلافات مالی

از همون روزی که به دنیا اومدیم معنی پول با مفاهیم نیازای اساسی و قدرت تو ذهن مون در هم تنیده ان. در کودکی نیاز ما رو به غذا لباس و مسکن والدین مون برطرف کردن که سر کیسه رو در دست داشتن اگه اون ها شما رو بدون شام به تختخواب می فرستادند نمی تونستید خود رو به مغازه یا رستورانی برسونین و گرسنگی تون رو چاره کنین این که به صورتی بزرگ شده باشین که امکانات بسیار محدوی در اختیار داشته باشین یا اون که در آغوش تجملات بزرگ شده باشین به وضعیت مالی خونواده و نگاه اون ها در مورد صرف کردن پول واسه شما بستگی داشته. واسه دریافت پشتیبانی مالی و عاطفی به خونواده خود متکی بودین. شاید در این زمینه ها فقط به اون ها می تونستید رو کنین؛ پس اون ها بودن که پول داشتن و قدرت زیادی داشتن تا شما رو به الحاظ مالی و محبت تأمین کنن در خیلی از خونه ها پول جانشین صمیمیت عاطفی شده و صحبت درباره امور مالی جای گفت و گو درباره احساسات رو گرفته.
محبت

مثلا شاید پدرتون که عمیقا دوست داشتین به شما توجه کنه و شما رو تشویق کنه فقط با دادن پول یا ندادن اون توجه خود رو به شما میگفت و به دلیل شرطی شدن در کودکی امکان داره اینجور تصور کنین که به فردی نیاز دارین که پولش از شما بیشتر باشه تا بتونه از شما مراقبت کنه. حتی ممکنه اینجور احساس کنین که بدون اینجور فردی نمی تونید از خود مراقبت کنین و اینطوری قدرت و کنترل رو حق کسی بدونین که پول رو در اختیار داره.

اما وقتی هم که پول به اندازه کافی موجود باشه زن و شوهرا درباره اون دعوا می کنن مثلا می تونن همیشهً از چگونگی خرج کردن همدیگه یا مخفی کردن درآمد خود انتقاد کنن.

و اخرین مشکلی که درزمینهی مسائل مالی روی می دهد اینه که ممکنه مرد شما اونقدر درگیر پول در آوردن باشه که از رابطه مشترک تون غافل شه امکان داره از اونو باهمسرش نزاع کنه که احساس می کنه شوهرش اون رو به خاطر کار یا پول که رقبای نا پیدای اویند مورد غفلت و بی توجهی قرار داده حتی در مواردی امکان داره زن خود رو سرزنش کنه و مقصر بشمارد چون تصور می کنه که به قدر کافی جاذبه نداشته یا تلاش لازم رو به خرج نداده مرد رو در خونه نگه داره در بقیه موارد اون از همسرش گله می کنه یا از اون می خواد تا در ساعتی حاضر منزل باشه بعضی وقتا این روش در حل مشکل مؤثر واقع می شه.

مشکلی

اما معمولاً اینجور نیس ؛ اما باخبر شدن از این که دل مشغولیای مرد درزمینهٔ های مسائل مالی شاید از چیزای بسیاری ازجمله ترس از صمیمیت و نزدیک شدن به همسرش ناشی می شه، ممکنه به درد بخور وقع شه. امکان داره اگر زمان بیشتری رو باهمسرش بگذرونه از احساسات عاشقانه خشمگینانه ای که نسبت به اون پید می کنه هم به ترس بیفته. درعین حال ممکنه مرد که در محیط کار خود هویت روشنی داره و به درستی موقعیت خود رو می شناسه به خاطر از دست دادن هویت خود از درآمیختن باهمسرش به ترس بیفته شاید اون درعین حالا که از فقر فاصله زیادی گرفته، به دلیل سابقه خانوادگی خود همیشه احساس می کنه که خطر بی پولی اون رو تهدید می کنه زن هم پشت احساس خشم و رنجشی که از این رانده شدن پیدا می کنه از چیزی هول و هراس داره هول و هراس داره که عشق و لذت از ارتباطشونرخت بر بسته باشه و این که همسرش به اون توجهی نکنه.

 

۲-۹- اوقات فراغت

 

اوقات فراغت بحث ایه که شاید بعضی به اون زیاد اهمیت ندن اما اطلاعات به دست اومده از بررسی مشکلات زناشویی یکی از عوامل جلوگیری از یکنواختی و افزایش روحیه خوشحال در بین افراد پرداختن به تفریحات سالمه.

روحیه

یافته های به دست اومده از نیاز سنجی فرهنگی اجتماعی محله های اصفهان (طالبی و مرادی  ۱۳۸۵) در مورد چگونگی تفریح، به ترتیب تفریحات  به صورت خانوادگی، گروهی، فردی و در آخر باهم محله ای بوده و درزمینه توجه به تفریح و سلامت ذکر این نکته لازمه که  بعضی برنامه ها هزینه بر و بعضی با  صرف هزینه کم می تونه  مشغولیت فرد رو در زمان فراغت از کار آماده سازه که  در این مورد اندازه درآمد خونواده و یه وقتی که ادما از کار فارغ هستن،  اهمیت به سزایی در چگونگی تفریح داره.

با بررسی یافته های تحقیق به این نتیجه می رسیم که در محله هایی که امکانات شهری  در دسترس شهروندان باشه در اوقات فراغت موجب جذب و هدایت اون ها می شه.  به عنوان مثال قرار گرفتناماکن زیارتی باعث شده که شهروندان اوقات فراغت خود رو  با  پرداختن به فعالیتای مذهبی  بی نیاز بخشن اینم بگیم که جذابیتای محیطی، برنامه های تفریحی در پارکا یکی از زمینه های جذب خونواده ها هستن. یعنی قرار دادن امکانات با طراحی مناسب و ایجاد جذابیت محیطی و فضا سازی در محله ها، علاوه بر امکان تفریح،  در ارتقا سطح  سلامت هم  مؤثر می باشه (مرادی، طالبی   ۱۳۸۵).

به طورکلی موسیقی، ورزش، مطالعه غیر درسی، فعالیت مذهبی، گردش در شهر، اماکن مذهبی، صله ارحام مسافرت، اماکن فرهنگی، تئاتر، کارای هنری، تلویزیون، رادیو، سینما و … در پر کردن اوقات فراغت اهمیت به سزایی دارن.

تفریح و مسافرت: از برنامه هاییه که در شادی و نشاط افراد اثر خیلی عجیبی داره. از  اونو که تفریح و مسافرت بر جنبه جور واجور جسمی و روانی آدم ها اثر داره، به چند نمونه از این اثرات اشاره می شه:

۱-  عاطفه مثبت: تفریح و مسافرت در ایجاد عاطفه مثبت و بانشاط، اثر زیادی داره.

۲-  شادی: تفریح می تونه باعث شادی افراد باشه. فعالیتای تفریحی قوی ترین منبع واسه رضایت زندگی هستن.

۳-  بهداشت روانی جسمی: تفریح علاوه بر شادی و عاطفه مثبت، در بهداشت روانی و آرامش فکری هم اثر گذار بوده و نقش تعیین کننده ای در این بخش داره. البته تفریح نباید به جسم و روان آسیب بزنه پس استفاده نکردن از مواد اعتیاد آور، دوری از کارای خطر آفرین و توجه به عواقب اجتماعی تفریح می تونه امنیت و بهداشت جسمی و روانی رو تأمین کنه.

ورزش: هم اینکه ورزش هم می تونه در پرد کردن اوقات فراغت خونواده نقش به سزایی داشته باشه و اهمیت ورزش در سلامت و پیش گیری از بیماریا و انحرافات و پر کردن اوقات فراغت، بر کسی پوشیده نیس. تحقیقات ثابت کرده ورزش علاوه بر سلامتی، باعث می شه افراد خلقشون بهتر شه و از زندگی بیشتر لذت ببرنند (آرگاپل ۱۳۸۳؛   پناهی  ۱۳۸۸).

دید و بازید و صله رحم : یکی از اثر گذار ترین و مهم ترین عوامل مؤثر بر بهداشت روان، نشاط داخلی و خوش حالی آدم ها، دید و بازید و انجام صله رحمه. از راه مراوده و رفت اومد فرد احساس امنیت و آرامش بیشتری رو داره؛ چون احساس تنهایی و رهایی نداره و در جمع احساس جست و خیز و ارزش بیشتری رو داره .

افراد در زمان حُزن و اندوه نیازمند دریافت پشتیبانی از بقیه هستن. رفع مشکل، داشتن گوش شنوا و دریافت پشتیبانی مالی، روانی و عاطفی ازجمله امتیازات رفت و اومده علاوه بر اون با پر کردن اوقات فراغت و تنهایی از راه مهمانی رفتن و میزبانی عزیزان نشاط روانی و اوقات فراغت خوبی رو خواهد  داشت (مرادی،۱۳۹۲).