تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

با توجه به شرایط دانشگاه های ترکیه و نحوه پذیرش آنها ، نزدیک بودن این کشور به کشور عزیزمان ایران و همچنین نزدیک بودن هزینه زندگی در این کشور به کشور ما ، متقاضیان تحصیل در ترکیه در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته اند. هم دانش آموزانی که برای ادامه تحصیل به دبیرستان های ترکیه می روند و هم دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری به تحصیل در ترکیه می پردازند. تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه برای اکثر رشته ها 4 سال و برای بعضی رشته ها مانند پزشکی 6 سال به طول می انجامد. ضمنا دانشجویان و یا دانش آموزان حتی می توانند برای گرفتن بورسیه یا فاند تحصیلی نیز اقدام کنند.

تحصیل در دبیرستان های ترکیه :

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان به مدت 4 سال به طول می انجامد اما بعضی مدارس هستند که علاوه بر تحصیل عادی زبان خارجی نیز آموزش می دهند که در این مدارس تحصیل ممکن است 5 سال به طول بیانجامد.

دبیرستان های ترکیه دو نوع دارند :

●         دبیرستان های آناتولی

●         دبیرستان های دولتی

دبیرستان های دولتی در ترکیه به صورت عادی و استاندارد تدریس میکنند اما دبیرستان های آناتولی بیشتر به تدریس زبان های خارجی می پردازند. در پایان نیز دانش آموزان می توانند با امتحانات جامع دانشگاه ها وارد دانشگاه شوند. البته مدرسه آنکارا و همینطور مدرسه ایرانیان استانبول ( مجتمع آموزشی فجر ایرانیان استانبول ) نیز برای ایرانیان است که زیر نظر آموزش و پرورش کشورمان فعالیت می کند و برای کسانیست که برای مدتی در ترکیه اقامت دارند و قصد بازگشت به کشور را دارند و به زبان فارسی تدریس می کنند. بقیه مدارس در ترکیه به استثنا چند مدرسه بین المللی ، به زبان ترکی تدریس می کنند. برای تحصیل در ترکیه همچنین باید توجه به اتفاقاتی که قرار است در ترکیه در سال 2019 رخ بدهد نیم نگاهی داشته باشید و اطلاعاتی کلی از تقویم ترکیه 2019 داشته باشید تا بتوانید برای سال 2019 آماده باشید ، ترکیه در سال 2019 شاهد یک انتخابات ریاست جمهوری است و همچنین شما می توانید رتبه بندی های دانشگاه های ترکیه را نیز در سال 2019 تحقیق کنید. البته از نظر اقتصادی نیز ترکیه در سال 2019 چشم انداز خوبی دارد و همچنین پیش بینی میشود گردشگران ورودی به ترکیه که بخش بزرگی از اقتصاد این کشور را شامل می شوند پیشرفت داشته باشد و به همین دلیل شما می توانید از بابت داشتن یک کار خوب در کشور ترکیه مطمئن باشید. اگر میخواهید از ترکیه اطلاعات کامل داشته باشید می توانید به سایت تراست گلوبال مراجعه کنید و یا با مشاوران حقوقی این شرکت تماس بگیرید ، یا با گرفتن وکیل در ترکیه از موسسه حقوقی تراست گلوبال می توانید از وضعیت تک تک دانشگاه های ترکیه کمک بگیرید و برای حل مشکلات قضایی خود و یا ثبت نام در دانشگاه های ترکیه بهره بگیرید.

شما در این موارد نیز می توانید از وکیل در ترکیه بهره بگیرید

  • مهاجرت به ترکیه
  • اخذ شهروندی ترکیه
  • خرید ملک در ترکیه
  • ثبت شرکت در ترکیه
  • طرح و پیگیری انواع دعاوی حقوقی و کیفری
  • ازدواج در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی :

●         رزومه تحصیل

●         انگیزه نامه

●         در برخی از دانشگاه های ترکیه مدارک کنکور سراسری

●         مدرک ترکی یا انگلیسی(تافل یا آیلتس) بسته به دانشگاه

●         دیپلم و مدارک دبیرستان و ریز نمرات به همراه ترجمه و تایید آموزش و پرورش

●         مدارک توان مالی دانشجو

●         هزینه درخواست بین 40 تا 100 دلار

●         نتیجه آزمون دانشگاه ( بستگی به دانشگاه دارد)

●         عکس داوطلب

●         توصیه نامه

تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز تقریبا همین شرایط را دارد و در نیمی از مدت تحصیل خود باید 20 الی 30 واحد درس بگذرانید و نیم دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه خود بکنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیلات تکمیلی :

●         رزومه تحصیلی

●         توصیه نامه

●         مدرک زبان انگلیسی(شرایط آن در دانشگاه مقصد مشخص می شود)

●         شرکت در آزمون TÖMER و اخذ دیپلم زبان ترکی

●         مدارک دوره کارشناسی و یا ارشد به همراه ریز نمرات با ترجمه

●         هزینه درخواست بین 50 – 150 دلار

●         کارنامه آزمون ALES یا GREبرای برخی از دانشگاه ها

●         انگیزه نامه

حدود هزینه ها در ترکیه 400-500 دلار برای یک دانشجو به همراه حدود 100 دلار برای کتاب و لوازم التحریر می باشد. هرچند این رقم بسته به نوع زندگی شما می تواند کمتر یا بیشتر نیز باشد و این فقط یک میانگین می باشد.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

با توجه به اینکه بعضی از دانشگاه های ترکیه در جهان دارای اعتباری بالا می باشند ، شما می توانید به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و یا آلمانی مسلط باشید تا بتوانید در یکی از دانشگاه های ترکیه تحصیل کنید ، همچنین باید حداقل دیپلم داشته باشید و همچنین در آزمون ورودی نمره قبولی را بگیرید ، هیچ محدودیت سنی ، دینی و یا جنسیتی برای تحصیل شما در ترکیه وجود ندارد و می توانید برای این منظور به راحتی اقدام کنید. موسسه حقوقی تراست گلوبال با همکاری بسیاری از وکلای مجرب در داخل و خارج از ایران (در کشور ترکیه) به فعالیت می پردازد  و می تواند در خصوص تمامی موارد حقوقی شما ، به شما مشاوره بدهد و همچنین می توانید برای پی گیری تمامی مشکلات قانونی و قضایی خود در کشور ترکیه از این موسسه کمک بخواهید.]]>