تلگرام از صفر تا صد؛ هر آنچه باید در مورد این اپلیکیشن پیام رسان بدانید

تلگرام از صفر تا صد؛ هر آنچه باید در مورد این اپلیکیشن پیام رسان بدانید

[بروزرسانی ۱۴ اسفند: ویدیوهای آموزشی اضافه شدن]

در میان انبوه اپلیکیشنای پیام رسانی که این روزا در موبایلا می بینیم، شکی نیس که تلگرام یکی از محبوب ترین اوناس. این اپلیکیشن که به وسیله دو داداش برنامه نویس روس طراحی شده در سال ۲۰۱۳ به صورت کراس پلتفرم در اختیار کاربران موبایل قرار گرفت و به خاطر امکاناتی منحصر به فرد تو یه وقتی کوتاه تونست به یکی از محبوب ترین اپلیکیشنای پیام رسان در دنیا تبدیل شه.

آمار و ارقام در مورد تلگرام خیره کننده س. طبق آخرین برآورده ها تلگرام الان بیشتر از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال داره و روزانه بیشتر از ۱۵ میلیارد پیام در این اپلیکیشن ارتباطی رد و تبدیل میشه. جالبه بدونین که طبق گزارش خبرگزاریای داخلی، حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کاربران این اپلیکیشن پیام رسانی رو ایرانیا تشکیل میدن.

تا قبل از تلگرام، وایبر پرطرفدارترین اپلیکیشن پیام رسانی در میان ایرانیا حساب می شد. اما مشکلات و اختلالاتی که واسه اون به وجود اومد موجب شد که کاربران این اپلیکیشن ارتباطی به طرف گزینه بهتر مهاجرت کنن؛ اپلیکیشنی که هم در سرعت پیام رسانی مثال زدنیه و هم از دید امنیت و حفظ حریم شخصی بالاتر از رقبای قدیمی تر خود قرار گرفته.

در این مطلب هر چیزی که باید در مورد تلگرام بدونین رو به شما آموزش میدیم.

چیجوری در تلگرام ثبت نام کنیم؟

عضویت در تلگرام بسیار ساده س! و با طی چند مرحله کوتاه انجام قبول می کنه. قبل از هر چیزی باید این اپلیکیشن پیام رسان رو واسه یکی از پلتفرمای دسکتاپ، اندروید، ویندوزفون و یا iOS دانلود کنین. پس از باز کردن تلگرام واسه اولین بار با صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه میشین.

روی گزینه Start Messaging کلیک کنین تا به مرحله بعد فرستاده شید. در پنجره Your Phone پیش شماره کشور ایران رو انتخاب و شماره تلفن خود رو بدون در نظر گرفتن صفر ابتدایی وارد کنین.

پس از اون باید کدی که به وسیله پشتیبانی تلگرام به شماره موبایل تون فرستاده می شه رو در قسمت Code وارد و تیک بالای صفحه رو بزنین. اگه کد وارد شده درست باشه به بخش بعدی منتقل میشین و با وارد کردن نام و نام خانوادگی ثبت نام شما تموم میشه.

هم اینکه اگه می خواین روند ثبت نام خود رو لغو کنین، کافیه روی گزینه Cancel registration در پایین صفحه ضربه بزنین.

چگونگی ساخت گروه، سوپر گروه و کانال

گروه: گروه ها معمولاً واسه جمعای خانوادگی و دوستانه کاربرد داشته و می تونین تا ۲۰۰ نفر رو به اونا اضافه کنین. امکان به اشتراک گذاری فایل، تصویر، ویدیو و گیف هم در این گروه ها هست. واسه ساخت گروه کافیه در مرحله اول وارد تلگرام شید. با ورود به برنامه، از منوی کشویی (عکس پایین) گزینه New Group رو انتخاب کنین.

هم اینکه می تونین از بین مخاطبین به دلخواه آدمایی رو به گروه اضافه کنین. در آخر هم به قسمت وارد کردن اطلاعات گروه می رسین. در این بخش قادر هستین واسه گروه نامی در نظر بگیرین و براش عکسی انتخاب کنین.

اما پس از ساخت گروه، شاید دوست داشته باشین از کمک چند نفر دیگه واسه گرداندن اون استفاده کنین. واسه اضافه کردن مدیر جدید به کانال کافیه وارد گروه شده و قسمت بالایی صفحه (جایی که تصویر گروه قرار داره) رو لمس کنین.

بعد روی آیکن سه نقطه کلیک کنین و روی Set Admins ضربه بزنین. حالا می تونین از بین مخاطبین خود هر تعداد نفر که بخواین رو به عنوان مدیران گروه در نظر بگیرین.

سوپر گروه: اگه گروه شما رشد کنه و به یه جامعه بسیار بزرگ تبدیل شه، قادر هستین اونو به یه سوپر گروه پیشرفت بدین. سوپر گروه ها گنجایش ۵۰۰۰ کاربر رو دارن و ادمین اصلی گروه هم می تونه پیامای غیرمعمولی رو به تشخیص خود پاک کنه. کافیه روی پیام مورد نظر لمس طولانی کرده و پس از اون آیکن سطل زباله رو انتخاب کنین.

بعد سه گزینه جور واجور واسه شما به نمایش در میاد.

  • بن کردن کاربر
  • ریپورت پیام ایشون به عنوان اسپم
  • حذف تموم پیامای اون

موارد دلخواه رو تیک زده و روی گزینه OK ضربه بزنین. این نوع پیاما از دید همه کاربران پنهون شده و از گذشته گفتگوی گروه هم حذف می شه. علاوه بر این ادمین گروه می تونه واسه دیده شدن یه پیام مهم، اونو به بالای صفحه سنجاق کنه.

با انجام این کار اعلانی سراسری واسه کاربران گروه فرستاده شده و اونا رو از وجود این پیام با خبر می کنه. واسه تبدیل گروه خود به یه سوپر گروه، قسمت بالایی صفحه (جایی که تصویر گروه قرار داره) رو لمس کنین.

بعد روی آیکن سه نقطه کلیک کنین و روی Convert to Supergroup ضربه بزنین. با تبدیل گروه به سوپر گروه می تونین لینک عمومی کانال خود رو در قسمت توضیحات درج کنین.

جالبه بدونین که در سوپر گروه ها کاربران حذف شده به وسیله ادمین به بلاک لیست اضافه می شن و فقط با دعوت مستقیم ایشون می تونن به گروه برگردن.

واسه انتخاب ادمین در سوپر گروه ها وارد گروه شده و قسمت بالایی صفحه (جایی که تصویر کانال قرار داره) رو لمس کنین. در پایین صفحه (عکس پایین) گزینه ای با عنوان Administrators رو مشاهده می کنین.

با اشاره روی این گزینه، حالا می تونین از بین مخاطبین خود هر تعداد نفر که بخواین رو به عنوان مدیران کانال در نظر بگیرین.

کانال: اگه محتوایی عمومی واسه نمایش دارین می تونین از توانایی کانال استفاده کنین. کانالا قادر به پذیرش تعداد نامحدودی کاربر هستن و وسیله جدیدی حساب می شه که به کمکش می تونین پیامای خود رو به گوش میلیونا مخاطب برسونین.

این توانایی از همون روز عرضه با استقبال فوق العاده کاربران ایرونی مواجه شد؛ خیلی از هنرمندان و افراد مشهور کانال شخصی خود رو به راه انداختن و خبرگزاریا از اون به عنوان ابزاری پرمخاطب واسه انتشار هر چی سریع تر اخبار استفاده کردن.

اگه شمام احساس می کنین که ایده خوبی واسه ساخت یه کانال دارین، می تونین همین حالا به ساخت یکی از اونا دست به کار شین. از منوی کشویی (عکس پایین) گزینه New Channel رو انتخاب کنین.

با اشاره روی این گزینه، به قسمت وارد کردن اطلاعات کانال می رسین. در این بخش می تونین واسه کانال نامی در نظر بگیرین، براش عکس انتخاب کرده و یه توضیح کوتاه در مورد اهداف اون بنویسین.

با وارد کردن اطلاعات، به صفحه Settings می رسید که اینجا امکان تعیین عمومی یا دعوت نامه ای بودن کانال براتون آماده شده. ً در پایین همین صفحه می تونین لینک کانال (واسه اشتراک گذاری و دعوت افراد) رو به دلخواه خود انتخاب کنین.

اما پس از ساخت کانال، شاید دوست داشته باشین از کمک چند نفر دیگه واسه گرداندن اون استفاده کنین. واسه اضافه کردن مدیر جدید به کانال (که به تموم وسایل اون دسترسی داره) کافیه وارد کانال شده و قسمت بالایی صفحه (جایی که تصویر کانال قرار داره) رو لمس کنین.

در پایین همین صفحه (عکس پایین) گزینه ای با عنوان Administrators رو مشاهده می کنین. با اشاره روی این گزینه، حالا می تونین از بین مخاطبین خود هر تعداد نفر که بخواین رو به عنوان مدیران کانال در نظر بگیرین.

چگونگی گرفتن لینک مستقیم از کانالای عمومی: واسه دریافت لینک اشتراک گذاری از کانالای عمومی، در اول باید نشانی اصلی کانال خود رو پاک کنین. مثلا، اگه نشانی کانال telegram.me/digiato1 باشه، باید واژه digiato1 رو از کانال حذف و موقتا اونو به حالت خصوصی (private) ببرین.

در حالت private، تلگرام یه لینک مستقیم از کانال شما میسازه. حالا کافیه لینک رو در جایی ذخیره کرده و دوباره کانال رو از قسمت تنظیمات، با اضافه کردن واژه digiato1 به حالت عمومی (public) برگردونین. در این صورت می تونین در عین عمومی بودن کانال، از لینکی که در حالت خصوصی گرفتین هم واسه اشتراک گذاری اون استفاده کنین.

شروع یه گفتگوی مخفی

گفتگوی مخفی هم آخرسر درزمان به روز رسانیای زیاد تلگرام به این پیام رسان اضافه شد. گفتگوی مخفی از راه  رمز نگاری دو طرفه یا end-to-end encryption استفاده می کنه و به گفته بزرگان تلگرام هیچ اطلاعاتی از گفتگوهای مخفی روی سرور تلگرام ذخیره نمی شه.

این توانایی از Self-Destruct هم پشتیبانی می کنه. این بدون معناست که پیامای مخفی بعد از مدت زمان معینی به طور خودکار نابود می شن و اثری از اونا باقی نمی مونه. هم اینکه در گفتگوی مخفی فوروارد پیام واسه کاربران دیگه و ثبت اسکرین شات ممکن نیس.

تلگرام ادعا می کنه که فایلای چند رسانه ای هم رمزنگاری شده و پس از اون واسه فرد مورد نظر ارسال می شن. واسه شروع یه گفتگوی مخفی از منوی کشویی (عکس پایین) گزینه New Secret Chat رو انتخاب کنین.

با اشاره روی این گزینه، به لیست مخاطبین منتقل میشین و باید فردی رو واسه شروع گفتگوی مخفی انتخاب کنین. پس از اون منتظر بمونین تا شخص مورد توجه به گفتگوی مخفی با شما ملحق شه.

واسه مشخص کردن زمان نابود شدن پیاما قسمت بالایی صفحه (جایی که تصویر شخص مقابل قرار داره) رو لمس کنین. بعد گزینه Self-Destruct Timer رو انتخاب و مقادیر اونو به دلخواه تغییر بدین.

فوروارد کردن پیاما واسه کاربران دیگه

فوروارد کردن پیاما کلا یکی از ابتدایی ترین قابلیتای تلگرام حساب می شه. واسه این کار کافیه روی پیام مورد نظر لمس طولانی کرده و بعد روی آیکن مشخص شده در تصویر زیر ضربه بزنین.

هم اینکه قادر هستین به جای لمس طولانی متن، فقط یه بار روی اون ضربه بزنین تا چند گزینه ظاهر شه. حالا تنها کاری که باید انجام بدین انتخاب کردن گزینه Forwardه.

پس از اون که یکی از دو روش بالا رو واسه فوروارد کردن پیاما انتخاب کردین به لیست گفتگوها منتقل میشین. روی گفتگویی که می خواین پیام در اون فوروارد شه کلیک کنین و در آخر دکمه ارسال رو فشار بدین.

فرستادن عکس، ویدیو و گیف (به شکل فایل و مدیا)

یکی از قابلیتای مهم تلگرام ارسال فایلای چند رسانه ایه. تلگرام ادعا می کنه که میتونه این فایلا رو با سرعتی به مراتب بیشتر از پیام رسانای دیگه روی سرورهای خود بارگذاری کنه. واسه فرستادن عکس، ویدیو و گیف کافیه وارد گفتگوی مورد نظر شده و در پایین صفحه روی آیکن سنجاق ضربه بزنین.

پس از اون قادر هستین با انتخاب آیکن یکی از بخشا ( عکس پایین) تصاویر، ویدئوها، مخاطبین، موزیکا و حتی موقعیت مکانی خود رو تو یه گفتگو بفرستین.

تلگرام واسه سهولت در ارسال فایلای چند رسانه ای و جلوگیری از به هدر رفتن حجم اینترنت کاربران دیگه عموماً فایلای حجیم رو فشرده می کنه. واسه اینکه از فشرده سازی تصاویر و ویدئوهای خود جلوگیری کنین باید اونا رو به صورت فایل بفرستین.

واسه انجام این کار کافیه وارد یه گفتگو شید و با انتخاب آیکن سنجاق، روی گزینه  File ضربه بزنین. پس از اون تنها کاری که باید انجام بدین پیدا کردن عکس و یا ویدئوی مورد نظرتونه. واسه ارسال گیف هم از سمت چپ قسمت تکست بار روی آیکن اموجیا (تصویر زیر) ضربه بزنین.

بعد به بخش استیکرها برید و با انتخاب آیکن گیف (تصویر زیر) اقدام به ارسال موارد دلخواه کنین. تلگرام به شما این اجازه رو میده تا در صورت نیاز با تایپ دستور gif@ مواردی که دوست دارین رو جستجو کرده و اقدام به ارسال اونا کنین.

اضافه کردن استیکرها

تلگرام واسه اضافه کردن استیکرها دو راه در اختیار کاربران قرار داده. آسونترین راه اون هستش که با مشاهده یه استیکر تازه در چتای خود، اونو لمس کنین و پس از اون گزینه Add رو انتخاب کنین.

با این حال در آپدیتای گذشته تلگرام راهی تازه واسه اضافه کردن استیکرها در دسترس قرار گرفته و از این پس کاربران می تونن با مراجعه به تنظیمات و ورود به بخش Stickers، از آخرین و پرطرفدارترین برچسبای موجود خبردار شن و اونا رو به لیست خود اضافه کنن.

واسه انجام این کار کافیه پس از گذروندن مراحل گفته شده، وارد بخش Trending Stickers شید و از اونجا به ده ها استیکر جور واجور و قشنگتر دسترسی پیدا کنین. هم اینکه می تونین با مراجعه به تنظیمات Stickers به مدیریت استیکرهای خود بپردازید و در صورت نیاز اونا رو خط بزنین.

چگونگی ساخت استیکر در تلگرام

یکی دیگه از قابلیتای فوق العاده تلگرام، امکان ساخت استیکرهای شخصی و اشتراک گذاری اوناس. با روشی که در ادامه توضیح می دیم، میتونین که از هر عکس یه استیکر بسیار جذاب و چشم نواز بیافرینید.

توانایی ساخت استیکرهای شخصی واسه تلگرام یه توانایی عمومی بوده و واسه همه در دسترسه، پس این روزا شکلای جور واجور و اقسام استیکر با محتوای جور واجور رو در صفحات این اپلیکیشن ارتباطی تماشاگر هستیم. از اونجایی که هیچ محدودیتی واسه ساخت استیکر در تلگرام وجود نداره، بد نیس که جنبه های اخلاقی رو در ساختشان در نظر بگیریم و استیکری نسازیم که موجب ناراحت شدن افراد یا توهین به شخصیت یا اعتقادات بقیه شه.

واسه ساخت استیکر در تلگرام باید شرایطی رو رعایت کنین. اولین شرط بروز بودن اپلیکیشن شماس. واسه اضافه کردن استیکرهای شخصی به تلگرام باید حتما از نسخه ۲٫۹٫۱ اون استفاده کنین. پس قبل از دنبال کردن مراحل ساخت استیکر، پیشنهاد می کنیم که حتما نسخه تلگرام خود رو چک کرده و در صورت بروزرسانی نبودن، به بروزرسانی اون به آخرین نسخه دست به کار شین.

سه شرطی که تلگرام واسه آپلود استیکرها در نظر گرفته به توضیح زیره:

  • عکسا حتما با فرمت PNG و بدون حاشیه باشن (حاشیه ها رو می تونین به کمک نرم افزار فتوشاپ از تصویر خط بزنین)
  • طول و عرض تصاویر ارسالی باید بیشترین حد ۵۱۲ در ۵۱۲ پیکسل باشه.
  • حجم هر عکس نباید بیشتر از ۳۵۰ کیلوبایت باشه.

اگه تصویر مورد نظر شما این شرایط رو داشت، حالا می تونین به ارسال و ثبت اونا در تلگرام دست به کار شین. بهترین راه واسه ساخت این استیکرها به کار گیری نرم افزار ویرایش تصویر فتوشاپه. سازندگان تلگرام در وبلاگ خود به کار گیری این نرم افزار رو واسه ساخت استیکر پیشنهاد کرده و حتی یه فایل PSD آماده با اندازه و رزولوشن مشخص رو در اختیار کاربران قرار دادن.

با دانلود این فایل پی اس دی و قرار دادن تصویر مورد نظرتون در اون، خیلی راحت می تونی از خروجی اون با فرمت PNG به عنوان استیکر در تلگرام استفاده کنین. روش دوم و ساده تر، به کار گیری ربات Clippyه که شما رو از نرم افزارهای رایانه ای بی نیاز می کنه. با فرض آماده بودن استیکرهای شما، اول به چگونگی ثبت اونا در تلگرام پرداخته و آموزش به کار گیری Clippy رو در بخش پایانی مقاله داریم.

مراحل ثبت استیکرهای شخصی در تلگرام

با رعایت شروط تلگرام واسه ثبت استیکرها، به ترتیب زیر می تونین مراحل ثبت اونا در این اپلیکیشن ارتباطی رو دنبال کنین. واسه راحتی در این کار ما نسخه دسکتاپ تلگرام رو به شما پیشنهاد می کنیم:

۱- وارد بخش Settings اپلیکیشن شده و از بخش Messages، گزینه Stickers رو انتخاب کنین (در نسخه دسکتاپ تلگرام، نشانی Stickers@ رو تو یه پنجره صحبت تایپ کرده و روی واژه هایپرلینک شده کلیک کنین).

۲- در اپلیکیشن موبایل تلگرام، به انتهای صفحه رفته و روی گزینه Stickers@ اشاره کنین. با این کار یه پنجره چت با رباتی به نام Stickers Bot براتون باز می شه. حالا باید واسه این ربات پیامی بفرستین تا در جواب واسه شما دستورات لازم واسه ارسال و ثبت استیکرها رو بفرستد. لیست دستورات به توضیح زیرند:

newstickerpack/ ساخت پکیج جدید استیکر

addsticker/ اضافه کردن استیکر جدید به پکیج

delsticker/ حذف استیکر

ordersticker/ مرتب سازی استیکرها در پکیج

cancel/ انصراف از ثبت استیکرها

۳- اولین اقدام بعد این کار، ساخت یه پکیج از استیکرهاست. واسه این کار دستور newstickerpack/ رو به ربات بدین. پس از این کار، ربات با پیغامی از شما می خواد که واسه پکیج استیکر خود نامی انتخاب کنین. مثلا ما نام Digiato رو واسه مجموعه استیکرمان در نظر گرفتیم.

۴- مرحله بعدی انتخاب اموجی واسه استیکرهاست. اگه استیکرتان محتوایی جدی داره، می تونین براش اموجی جدی رو در نظر بگیرین. با انتخاب اموجی مناسب از فهرست اموجیا و ارسالش به ربات، وارد مرحله بعدی میشین.

۵- حالا نوبت به ارسال استیکر می رسه. تصویر PNG و بدون حاشیه خود رو با فشردن آیکن گیره در پایین صفحه و بعد گزینه File انتخاب کرده و اونو واسه ربات بفرستین. با اتمام این کار، ربات از شما می خواد که با ارسال یه شکلک دیگه، استیکر بعدی رو به پکیج خود اضافه کنین. این کار رو می تونین به روش استیکر اول بکنین و مجموعه استیکرهای خود رو تکمیل کنین.

۶- وقتی که پکیج استیکرهایتان تکمیل شد، کافیه دستور publish/ رو واسه ربات بفرستین. حالا ربات در پیامی دیگه، از شما می خواد که نامی واسه مجموعه استیکرهای خود انتخاب کنین. پس از انتخاب نام و ارسال، حالا پکیج استیکرهای شما آماده س. ربات هم لینکی از اون واسه اشتراک گذاری بین دوستان رو در اختیارتون قرار میده.

۷- اگه پس از منتشر کردن بازم قصد اضافه کردن استیکری رو داشتین، دوباره با وارد کردن دستور addsticker/ می تونین پکیج استیکری خود رو تکمیل کنین.

به کار گیری ربات Clippy واسه ساخت آسون استیکر

Clippy یکی دیگه از رباتای فوق العاده تلگرامه که می تونه عکس رو از شما گرفته و یه استیکر جذاب تحویل دهد. با به کار گیری این روش اصلا به رایانه واسه ساخت استیکر نیاز ندارین و از راه موبایل هم قادر به انجام این کارین.  عکسی که به Clippy میده باید دارای شرایطی باشه:

  • دارای فرمت PNG باشه.
  • تصویر بدون حاشیه یا با حاشیه تک رنگ به ربات ارسال شه.

تصویر ارسالی شما به ربات Clippy به صورت یه استیکر بدون حاشیه و با فرمت webp. به شما برگردونده می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بهتره عکس ارسالی شما به این روبات از اول حاشیه نداشته باشه، اگه هم داشت این حاشیه حتما باید تک رنگ باشه تا Clippy بتونه اونو تشخیص داده و از دور سوژه اصلی عکس حذف کنه.

در صورت ارسال تصویر JPEG یا دارای حاشیه شلوغ، Clippy عکس شما رو به صورت یه استیکر با قاب مربعی شکل تحویل میده که خیلی مطلوب نیس.

واسه ارسال تصاویر به Clippy باید مراحل زیر رو دنبال کنین:

۱- از راه آیکن ذره بین در منوی اصلی تلگرام، عبارت Clippy رو جستجو کرده یا از راه مرورگر لینک https://telegram.me/clippy رو باز کنین. پس از این کار به صفحه صحبت با این ربات راهنمایی میشین.

۲- تصاویر خود رو با فشردن گزینه گیره در پایین صفحه انتخاب و به صورت File واسه Clippy بفرستید. پس از چند ثانیه، روبات یاد شده استیکری از تصویر ارسالی رو به شما تحویل میده. حالا می تونین این استیکر رو واسه دوستای خود فوروارد کنین.

بر خلاف روش ثبت پکیج، استیکرهای ساخته شده به وسیله Clippy رو نمی تونین به مجموعه استیکرهایتان اضافه کنین؛ بلکه هر دفعه باید عکس رو از گالری انتخاب و وارد صفحه صحبت با ربات کنین تا از اون استیکر بگیرین. پس پیشنهاد ما به شما به کار گیری راه رسمی ثبت استیکرها در تلگرامه.

بلاک و آنبلاک کردن افراد

بعضی وقتا پیش میاد که فردی وارد صفحه خصوصی شما شه و واسه تون مزاحمت بسازه. تقریبا هممون با اینجور مشکلاتی رو به رو شده ایم و میدونیم که این افراد چقدر می تونن اعصاب هر فردی رو به هم بریزن و آرامش رو از اون صلب کنن. حالا خوبیش اینه واسه جلوگیری از اینجور مشکلاتی نیاز به انجام کارای عجیب و غریب و پیچیده نیستین و تنها می تونین با چند اشاره ساده دسترسی این افراد رو به صفحه صحبت تلگرام خود بسته کنین.

واسه بلاک کردن افراد کافیه وارد پروفایل فرد مورد نظر شید. اما اگه نمی دونین که چیجوری به صفحه اون فرد دسترسی پیدا کنین، می تونین از دستور عملی که در ادامه دربارش صحبت می کنیم استفاده کنین. پیدا کردن پروفایل افراد مزاحم کار خیلی سختی نیس و می تونین فقط با ایجاد یه صحبت با اونا و لمس کردن نامشون در بالای صفحه چت به پروفایل شون دسترسی پیدا کنین.

پس از پیدا کردن پروفایل شخص مزاحم، نوبت به بلاک کردن اون می رسه. اگه به صفحه باز شده نگاهی بندازین، سه نقطه عمودی رو در سمت راست بالای پروفایل مشاهده می کنین. با لمس این سه نقطه، چهار گزینه جور واجور واسه تون به نمایش در میاد که می تونین با انتخاب گزینه Block کلا از شر پیامای فرد مزاحم خلاص شید.

پس از انجام این عملیات، فرد مورد نظر دیگه قادر به دیدن عکس پروفایل شما نیس و به جای آخرین تاریخ آنلاین بودن شما عبارت Last Seen A Long Time Ago واسه اون به نمایش در میاد. واسه آنبلاک کردن هم باید همین راه رو در پیش بگیرین و در آخر گزینه Unblock رو انتخاب کنین.

اضافه کردن مخاطبین

هممون میدونیم که تلگرام می تونه به طور خودکار همه مخاطبین موجود در گوشی موبایل شما رو پیدا و به لیست افراد خود اضافه کنه. اما واسه اضافه کردن آدمایی که هیچ اطلاعاتی از اونا نداریم چه کاری باید انجام بدیم؟

واسه اضافه کردن افراد دو راه خیلی ساده هست. اول اینکه می تونین خیلی راحت وارد صفحه مخاطبین شده و پس از اون در سمت راست بالای صفحه علامت + رو لمس کنین. با لمس علامت نامبرده به صفحه ای برگشت داده میشین که از راه اون می تونین با با ثبت اطلاعاتی مثل نام و شماره موبایل فرد مورد نظر، اونو به لیست مخاطبین خود اضافه کنین.

دومین راه مربوط به آدمایی می شه که با اونا در حال چت کردن هستین اما حساب کاربری شون رو در لیست مخاطبین خود ندارین. به همین منظور کافیه با ورود به پروفایل شخص مورد نظر، علامت سه نقطه رو لمس کنین و از بین گزینه های ارائه شده Add رو انتخاب کنین. پس از انجام این روند اطلاعات فرد مورد نظر در لیست مخاطبین شما ذخیره می شه و می تونین به اون دسترسی پیدا کنین.

بی صدا کردن شخص، گروه و کانال

این روزا کمتر کسی رو می بینیم که در گروه ها یا کانالای تلگرامی عضو نباشه. دنبال کردن این صفحه ها در عین اون که بسیار جذاب و اعتیاد آوره، با مشکلاتی هم رو به رو هست؛ صدای نوتیفیکیشنا.

روزانه بیشتر از ده ها پست در این کانالا منتشر می شن و صدای اخطار هر کدوم از اونا می تونه اعصاب هر کسی رو خرد کنه. اما راه حل این مشکل هم بسیار آسونه و می تونین تنظیمات اخطار نوتیفیکیشنا رو واسه هر کانال یا گروه روی حالت بی صدا بذارین.

به همین منظور می تونین با ورود به پروفایل مربوط به اون گروه یا کانال، گزینه Notification رو انتخاب کنین. پس از اون صفحه ای واسه تون به نمایش در میاد که شامل تنظیماتی واسه اطلاع رسانی اخطار هاست. می تونین به طور ساعتی یا به طور کامل صدای نوتیفیکشنا رو قطع کنین و فقط با ورود به صفحه تلگرام خود از تعداد پستای منتشر شده اون گروه یا کانال باخبر شید.

این روش واسه افراد هم قابل اجراست و اگه می خواین هنگام فرستاده شدن پیامی از شخصی خاص، صدایی از تلفن هوشمند شما به گوش نرسه، می تونین با پیمودن این راه تغییراتی در سیستم اطلاع رسانی تلگرام به وجود بیارین.

پین کردن چتا

روزانه پستای بسیار زیادی در سوپر گروه ها یا کانالا منتشر می شن که همه اونا از اهمیت خیلی بالایی بهره مند نیستن. حتی ممکنه بعضی از افراد با مشاهده بیشمار پیام رد و بدل شده از خوندن تک تک اونا بیخیال شن و تنها تعدادی از اونا رو ببینن. بخاطر این احتمال اون هست که خیلی از پیامای مهم هم از چشم اعضای گروه یا کانال دور بمونه و این افراد اخبار مهمی رو از دست بدن.

حالا خوبیش اینه تلگرام واسه رفع این مشکل راه چاره ای در اختیار ادمینای سوپر گروه ها و کانالا گذاشته و اونا می تونن با سنجاق کردن (پین کردن یا Pin) پیامای مهم، اعضای گروه رو از اونا باخبر کنن.

واسه دسترسی به این ویژگی فقط کافیه یه مدت دست خود رو روی پیام مورد نظرتون نگه دارین و پس از به نمایش در اومدن گزینه ها، Pin To Top رو انتخاب کنین. با انتخاب این گزینه، پیام مورد نظر در بالای لیست پیاما قرار میگیره و به روشنی میشه دید. البته اینم بگیم که واسه دسترسی به این تنظیمات در آیفون باید پیام مورد نظر رو به سمت چپ بکشین و از اونجا گزینه Pin رو انتخاب کنین.

نبود نمایش آنلاین بودن

اگه از اون دسته آدمایی هستین که از نمایش آخرین زمان آنلاین بودن تون واسه افراد دیگه خیلی خوشحال نیستین، باید بگیم که فقط با چند اشاره ساده می تونین از شر این مشکل خلاص شید. اول باید با ورود به تنظیمات تلگرام، گزینه Privacy and Security رو انتخاب کنین. پس از اون در بخش Privacy گزینه Last Seen رو لمس کنین و تنظیمات آخرین زمان آنلاین بودن خود رو روی Nobody بذارین.

البته می تونین تنظیمات بیشتری رو روی این بخش اعمال کنین و با انتخاب بعضی از مخاطبان خود، اونا رو از زمان آخرین باری که در تلگرام آنلاین شدین با خبر کنین. واسه این کار کافیه پس از ورود به بخش Last Seen، گزینه Add User رو در قسمت Add Exception لمس کنین و مخاطبین خاص خود رو انتخاب کنین.

جلو گیری از دسترسی افراد واسه اضافه کردن شما به گروه های جور واجور

یکی از ویژگیای خوبی که تلگرام به بخش حریم شخصی خود اضافه کرد، تنظیماتیه که از دسترسی افراد واسه اضافه کردن شما به گروه های جور واجور، جلوگیری می کنه. واسه به کار گیری این تنظیمات می تونین به وارد بخش Privacy and Security شید و از اونجا گزینه Group رو انتخاب کنین.

پس از اون می تونین با قرار دادن تنظیمات این بخش روی My Contact، دسترسی اضافه کردن شما به گروه های جور واجور رو به دوستان تون محول کنین. هم اینکه می تونین با مراجعه به قسمت Add Exception و ورود به بخش Never Allow، اجازه اضافه کردن خود رو به گروه ها از دستان بعضی افراد بگیرین.

چیجوری بفهمیم که هک شده ایم؟

با رشد یه ریز پیام رسانایی مثل تلگرام، امنیت و حفاظت از اطلاعات ادما از اهمیت خیلی بالایی بهره مند شده. تلگرام هم که به عنوان یکی از امن ترین پیام رسانا شناخته می شه، تلاش داره روز به روز بر امنیت سیستمای حفاظتی خود اضافه کنین.

با این حال خیلی راحت نمی شه در مقابل هکرها قد علم کرد و اگه حواس تون نباشه به آسونی می تونن به همه اطلاعات شما دسترسی داشته باشن. اما تلگرام واسه رفع این مشکل راه حل ساده و تقریبا به درد بخور بودن ارائه کرده و کاربران این پیام رسان می تونن با برداشتن چند قدم ساده از حفاظت اطلاعات خود مطمئن شن.

در تلگرام تنظیماتی به عنوان Active Sessions هست که با مراجعه به اون می تونین از همه گجتایی که از حساب شما استفاده می کنن باخبر شید. واسه دسترسی به این بخش کافیه پس از ورود به Privacy and Security گزینه Active Sessions رو لمس کنین. با ورود به این بخش کلیه دستگاه های وصل به حساب کاربری شما نشون داده می شن.

هم اینکه اگه در لیست به نمایش درآمده با گجتی مزاحم رو به رو شدید، می تونین با لمس اون، دسترسی دستگاه به حساب کاربری تون رو متوقف و از اطلاعات خود مراقبت کنین.

گذاشتن رمز روی تلگرام

واسه گذاشتن رمز عبور روی تلگرام احتیاجی به به کار گیری اپلیکشنای دیگه ندارین و می تونین با مراجعه به تنظمیات خود این پیام رسان به اینجور قابلیتی دست پیدا کنین. واسه به کار گیری این ویژگی باید به تنظیمات تلگرام مراجعه کنین و از اون جا وارد منو Privacy and Security شید. در صفحه باز شده به دنبال گزینه PassCode بگردین و با ورود به این بخش تنظیمات اونو فعال کنین و رمز عبور خود رو ارائه بدین.

سیستم گرفتن هویت دو مرحله ای

تا مدتا تلگرام واسه حفاظت از حسابای کاربری از یه روش ساده استفاده می کرد و تلاش داشت با ارسال یه کد از هویت کاربر اطمینان حاصل کنه. با این حال یه چند وقت پیش تلگرام از سیستم شناسایی دو مرحله ای هم پرده برداشت که در کنار ارسال کد، امنیت بیشتری واسه کاربرانش میسازه و دسترسی افراد غیر مجاز به حسابای کاربری رو تا حد بسیار زیادی کم می کنه.

واسه فعال کردن سیستم نامبرده باید پس از ورود به تتظیمات به بخش Privacy and Security مراجعه کنین. پس از اون در بخش Security عبارت Two Step Verification رو جستوجو کنین. با ورود به این بخش تلگرام از شما یه رمز ورود درخواست می کنه و پس از ارائه اون، می تونین واسه به یاد آوردن رمز خود از یه کلمه به عنوان راهنما استفاده کنین.

هم اینکه واسه جلوگیری از فراموش شدن رمز عبور و بازیابی سریع اون می تونین از ایمیل خود هم بهره بگیرین تا در صورت ضرورت بتونین خیلی راحت وارد حساب کاربری خود شید. با فعال کردن این سیستم، تلگرام پس از فرستان کد، از شما می خواد تا رمز عبور خود رو وارد کنین که این عامل می تونه تا اندازه بسیار زیادی دسترسی افراد دیگه رو به حساب کاربری تون محدود کنه.

حذف پیاما

یکی از بزرگترین نقطه ضعفای ورژنای ابتدایی تلگرام، نداشتن توانایی حذف بعضی پیاما بود که حالا خوبیش اینه با آپدیتای بعدی این ویژگی هم به اپلیکیشن روسا اضافه شد. واسه حذف پیاما روی رایانه های شخصی یا اسمارت فونا [فرقی نمی کنه] اصلا روند پیچیده ای رو پیش رو ندارین. با گروه های معمولی یا مخاطبین کافیه اول روی کامنت یا بخش جلویی اون کلیک کرده و بعد بین گزینه های موجود Delete رو انتخاب کنین.

بعد از اون، یه صفحه کوچیک با توضیحاتی دور و بر اطمینان شما واسه حذف پیام اومده و پس از کلیک روی تنها مربعی که می بینین [مثلا Delete For Mohammad] دکمه OK رو بزنین تا کامنتا واسه مخاطب یا مخاطبین شما پاک شن. تنها فرق سوپرگروها هم اینجاس که اصلا مربعی واسه کلیک روی اون وجود نداشته و تنها همون «پیغام اطمینان» واسه حذف پیام رو می بینین. پس OK بسه.

گزارش کانالا

بعضی وقتا کانالا نه فقط واسه مضامین ناجور فرهنگی، بلکه به واسطه پخش شایعات نادرست یا تبلیغات عجیب ذهن مخاطبین رو خراب می کنن. حالا خوبیش اینه تلگرام با توانایی «Report» این امکان رو به کاربرانش داده تا خیلی راحت با گزارش درست کانالایی که گفتیم، اونا رو حذف کنن. روند ریپورت کانالا واسه تلفنای هوشمند و پی سی فرق داره.

با اسمارت فونا کافیه روی بخش رو به رویی اسم کانالی که می خواین [همون سه نقطه] کلیک کرده و Report رو بزنین. اینجا ۴ گزینه نشون داده می شه که همون دلیل گزارش شمان. تلگرام مسئله رو پیگیری می کنه و با داشتن مدارک کافی، اونو بن می کنه. رایانه های شخصی هم تقریبا همین گونه س. فرقش اینه که شما باید به قسمت توضیحات کانال [با کلیک روی اسم] رفته و بخش پایینی صفحه، Report رو بزنین.

ساخت گیف با وسیله تلگرام

صحبت از محبوبیت گیفا [یا با تلفظ درست جیف – عکسای متحرک] بی فایده س. پس وقت خودمون رو با مقدمه چینی تلف نمی کنیم. واسه ساخت گیف با نداشتن هیچ اپلیکیشن شخص سوم، کافیه به واسطه همون روش همیشگی [کلیک روی سنجاق پایین صفحه و بعد انتخاب Gallery] به منوی ارسال عکسا رفته و ویدیویی که می خواین گیف کنین رو انتخاب کنین.

اینجا یه صفحه مربوط به فریمای فیلم شما به نمایش گذاشته شده و حالا باید با کلیک روی آیکون بلندگو، صدای ویدیو رو خط بزنین. بعد با انتخاب گزینه Send، گیفی که می خواستین به وجود میاد. به همین سادگی! البته توانایی ساخت گیف از روی ویدیوها فقط واسه تلفنای هوشمند ممکن بوده و تلگرام بازم این ویژگی رو به ورژن دسکتاپ اضافه نکرده.

ساخت تم واسه دسکتاپ

آخرین بروزرسانی تلگرام واسه رایانه های شخصی، تونست خیلی از دارندگان این پلتفرم رو حیرت زده کنه؛ بعد از مدتا، پی سی هم مثل ورژن تلفنای هوشمند طعم شیرین یه بروزرسانی خوب رو چشید. با وجود قابلیتای فراوون، یکی از ویژگیایی که تونست بیشتر از بقیه مخاطبین رو جلب کنه «انتخاب تم» بود که به واسطه اون می تونستید پس زمینه تلگرام خود رو عوض کنین. واسه انتخاب پس زمی

دیدگاهتان را بنویسید