خرابی بازار خونه در سال 97

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه (خونه) وزارت راه و شهرسازی راه حل اصلی تنظیم قیمتا در بازار خونه (خونه) رو ساماندهی بازار زمین اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه (خونه) در این باره اعلام کرد: باید سیاست گذاری درست در بخش اقتصاد کلان انجام شه. اگه سیاست گذاری درست در بخش زمین انجام بگیره، شاهد تعادل در بازار خونه (خونه) خواهیم بود.
تنظیم محیط اقتصاد کلان و ساختار اقتصاد به تعادل بازارها مثل بازار خونه (خونه) میرسه. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه (خونه) با اشاره به وجود سرمایه ای خونه (خونه) در ایران گفت: اگه قیمت ارز، طلا و اتومبیل که جنسای سرمایه ای و حریف خونه (خونه) هستن، افزایش پیدا کند، نمیشه قیمت خونه (خونه) رو ثابت نگه داشت. چگینی اضافه کرد: در بازار سرمایه انواع داراییا به همدیگه تبدیل می شن. بنابراین زیاد شدن قیمت داراییای چون طلا اثر بلندمدت در بازار خونه (خونه) داره. : در چار پارسال خونه (خونه) زیاد شدن قیمت نداشته تا اینکه آخرای پارسال تا الان با رشد قیمت در این بازار روبرو بودیم. هنوز خونه (خونه) نسبت به بقیه داراییا قیمت پایین تری داره. چگینی پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و کنترل میزان تورم رو مثل ابزارهای ثبات بخش به تموم بازارها، مثل بازار خونه (خونه) دونست و گفت: تهیه خونه (خونه) کم درآمدا مثل وظایف دولت و نهادهای بخش عمومیه. این تنها میدون ایه که دولت میتونه مستقیما به اون ورود کند. البته نه به عنوان تولید کننده بلکه از راه حمایت با ابزارهای سیاستی، پولی و پولی. به گزارش «دنیای اقتصاد» در شرایط فعلی زمین گرون ترین و گرون ترین جزء ساختمانیه؛ طوری که در شهر تهران به طور متوسط حدود ۵۰ درصد از هزینه تموم شده ساخت و ساز مربوط به هزینه تامین زمینه. بر این پایه، نا آرامی و نوسان قیمت در بازار زمین باعث ایجاد نا آرامی در بازار خونه (خونه) میشه.

اقتصاد > خونه (خونه) – تسنیم نوشت: عضو کمیسیون عمران مجلس با توضیح دلایل حبابی شدن قیمتا در بازار خونه (خونه)، گفت: وزارتخانهای راه و شهرسازی و اقتصاد باید در رفت و امد با بانک مرکزی در بخش خونه (خونه)، تسهیلات و میزان سود توافق کنن.

فرج الله رجبی با اشاره به برخی اظهارنظرها در مورد رشد بیشتر از دو میلیون تومانی میزان خونه (خونه) در خیلی از مناطق کشور به ویژه پایتخت در ماه های گذشته، اعلام کرد: بدیش اینه بی برنامه گی در بخش خونه (خونه) عامل اصلی حبابی شدن نرخا در این بازاره.

اون با بیان اینکه نبود وجود برنامه ریزی در بخش خونه (خونه) نقدینگی رو به بازارهای مختلف سرازیر کرده، اضافه کرد: در برهه ای از زمان هم جهت با کم شدن میزان سود بانکی مردم سپردهای خودشو از شبکه بانکی خارج کرده و به دنبال اون نا آرامی قیمتی در بازار ارز و سکه و پس خونه (خونه) ساخته شد.

اون با تاکید بر این که زیاد شدن قیمت گذشته خونه (خونه) خرید خونه واسه اقشار ضعیف جامعه رو سخت کرده، گفت: گرانی اتفاق افتاده در بازار خونه (خونه) به معنای ایجاد جنب و جوش در اون نیس. جنب و جوش در بازار خونه (خونه) درباره تولید و عرضه خونه (خونه) ایجاد نشده بلکه عامل ایی مثل نوسانات ارزی و کاهش میزان سودبانکی حباب قیمتی در این بخش رو رقم زده.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که وزارتخانهای راه و شهرسازی و اقتصاد باید در رفت و امد با بانک مرکزی در بخش خونه (خونه)، تسهیلات و میزان سود توافق کنن، گفت: ارائه مجموعه برنامه های هم جهت با توان پولی اقشار مختلف جامعه میتونه باعث بهبود وضعیت بازار شه.

“این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی ثروث سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه”.

به گزارش ایسنا، مشاهدات میدانی نشون دهنده اینه که رشد قیمت خونه (خونه) در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به بالاترین حد خود طی شش پارسال رسیده. کنار یکی از فروشندگان خونه کلنگی که با مشاور املاک تماس گرفته نشسته ام. از اون طرف خط صدایی شنیده می شه که قیمت خونه (خونه) رو با توجه به رونق سفته بازی در این بازار تعیین می کنه: “من خیرخواه شما هستم. اگه الان با این قیمت بفروشی یه ماه دیگه عین خونه ی خودت رو باید حدود ۱۰۰ میلیون بالاتر بخری، یه نه به ما بده، خونه ات رو به قیمت خوب می فروشم. خونه ی شما ۱۸۰ متره، یعنی اگه متری نیم میلیون بالاتر برات بفروشم ۹۰ میلیون به نفعت میشه؛ ۴۰ تومنش رو به من بده ۵۰ تومن ثروث خودت”.

اوج گیری تا ۷۰ درصد قیمت خونه (خونه)

نیمه ی دوم اردیبهشت ماه امسال خونه (خونه) یکباره اوج گرفت. به اقرار حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه املاک ـ قیمت خونه (خونه) طی ۱۵ روز دوم اردیبهشت ماه در بعضی نقاط تهران تا ۷۰ درصد رشد نقطه به نقطه رو تجربه کرد که با شروع ماه رمضان دوباره دچار افت شد. پرش ۴۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خونه (خونه) شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مثل سال قبل در حالی رقم خورد که این میانگین در فروردین ماه ۲۹.۵ درصد بود. بررسی عوامل تاثیرگذار بر تشنج ماهیانه ی ملک در پایتخت به کوچ خواهندگان از بازارهای طلا و دلار به طرف خونه (خونه) مربوط می شه.

نقش مشاوران در گرانی ملک

“این منطقه خوش فروشه، اگه یه کم روی این فایل کار کنیم، می تونیم بهتر بفروشیم”. عامل سوم تورم زا در بازار ملک به رفتار بعضی واسطهای ملکی برمیگرده که با باخبر شدن از شلوغ ترین ماه بازار خونه (خونه) طی کمه کم شش پارسال، به عنوان تشویق کننده گرانی عمل کردن. برخی مشاوران املاک که عقبایی مدعیه جواز کسب ندارن، در مناطق پرمشتری تهران، فروشندگان رو به ارایه قیمتای بالاتر جهت میدن و تورم انتظاری در بازار ملک رو عامل توجیه کننده ی این رفتار میدونن. اما واقعیت ماجرا چیز دیگریه.

بررسی تعداد معاملات خونه (خونه) پایتخت طی شش پارسال نشون دهنده اینه که اردیبهشت ماه یکی از پرتقاضاترین ماه ها در بازار خونه (خونه) بوده. امسال با توجه به تاثیرپذیری خونه (خونه) از نا آرامی بازارهای موازی، این خواسته کرد بیشتری پیدا کرد و جمله مشتریان آپارتمان باعث زیاد شدن قیمت به بالاتر از میانگین سالیانه شد. اما پیش بینی می شه این تب در ماه های آینده کم کم فروکش کند و میانگین رشد قیمت خونه (خونه) به محدوده ۳۰ درصد برگردد.

اونا که از آب گل آلود ماهی می گیرند

عوامل دیگری هم مثل کمبود عرضه طی شش پارسال و نبود سیاستای کاهش کننده مثل مالیات بر خونهای خالی در گرانی یکباره خونه ی آرزوها در اردیبهشت ماه نقش داشتن اما در این بین کم نیستن بنگاهی ایی که ماهیای بزرگ از این آب گل آلود صید می کنن. اتحادیه املاک هم کماکان سکوت پیشه کرده و نقش خودشو اخیرا به ارایه ی آمار تعداد معاملات سقوط داده.

خاطر پریشونی بازار خونه (خونه) چیه؟

دبیر کانون انبوه سازان می گه: خونه (خونه) تنها کالایی بود که طی شش پارسال گرون نشد اما با جمع شدن خواسته در این بازار طی دو سه ماه گذشته قیمت اون یهو جهش کرد. کمک کردن مشاوران املاک به وضعیت فعلی، رکود ساخت و ساز، افزایش هزینه های تولید، غیر قابل اجرا شدن قانون پیش فروش و بی توجهی به قانون بهبود فضای کار و کاسبی، عوامل اصلی این گرانی بوده.

فرشید پورحاجت با اشاره به اثر قیمت زمین روی قیمت خونه (خونه) میگه: مالکان زمین نقش تعیین کننده در رشد قیمت آپارتمان طی ماه های گذشته داشتن. هم حالا در مناطق هدف ساخت و ساز با کمبود زمین مواجهیم و این باعث شده مشاوران املاک به خاطر این که کار و کاسبی خودشون رو رونق بدن به مالکان پیشنهاد ارایه قیمتای بالا میدن که بدیش اینه به زیاد شدن قیمت خونه (خونه) دامن زده. زمین در مناطق شهری کم پیدا شده و این موضوع رو هم مالکان و هم مشاوران املاک خوب میدونن. بنابراین تلاش می کنن املاک کلنگی رو به بالاترین قیمت بفروشن.

مشاوران متخلف جواز کسب ندارن

از طرف دیگه نایب رییس اتحادیه املاک با اقرار به وجود تخلف در صنف مشاوران املاک می گه: من کتمان نمی کنم که در مشاوران املاک تخلف صورت میگیره. در همه مشاغل و حرف احتمال وجود تخلف وجوددارد. کما این که ممکنه دکتر یا حتی خبرنگار متخلف هم داشته باشیم اما این که بگیم عموم مشاوران املاک، افرادی خطاکار و متخلف هستن این جور نیس و غالب مشاوران افراد شرافمتمندی هستن.

حسام عقبایی میگه: عموم مشاوران به دنبال این هستن که قیمت مورد توجه خریدار و فروشنده رو به هم نزدیک کنن. هنر مشاور املاک اینه که ملک رو به قیمت واقعی اون روز بفروشه. ممکنه بعضی مشاوران به فروشنده بگویند اکازیون فروخیتم یا به خریدار بگویند اکازیون خریدیم. اما شرافتمندانه ترین کار اینه که مشاور املاک با توجه به قیمت واقعی روز هر منطقه به خریدار و فروشنده خدمات ارایه دهد. کلی کسائی که فروشندگان رو تشویق به ارایه قیمتای کاذب می کنن بی جواز کسب هستن و در صورتی که این گزارشا به اتحادیه برسد با اونا برخورد می کنیم. گرچه طی حدود ۲۰ سال که من در اتحادیه حضور دارم هنوز اینجور شکایتی به دست ما نرسیده.

عقبایی هم اینجور پیش بینی کرد که بازار خونه (خونه) در ماه های پیش رو به تعادل برسد و میانگین رشد قیمت اون به متوسط ۳۰ درصد برگردد. اون گفت: تا آخرای تابستون شاهد کاهش تدریجی قیمت خونه (خونه) خواهیم بود اما از حدود ۳۰ درصد رشد سالیانه پایین تر نمیاد.

خطر رکود تورمی در انتظار بازار خونه (خونه)

بخش خونه (خونه) بیشتر از پنج سال رکود ساخت و ساز و معاملات رو تجربه می کنه. از سه ماه پایانی سال ۱۳۹۶ با هم با افزایش نسبی معاملات، قیمتای قطعی شهر تهران تا ۴۱ درصد افزایش نشون داد. میانگین قیمت خونه (خونه) شهر تهران هم در اسفندماه ۲۶ درصد نسبت ماه مثل سال قبل از اون افزایش پیدا. بعد در فروردین ماه که معمولا تعداد معاملات پایین میاد شاهد کاهش ۶.۳ درصدی معاملات تهران بودیم اما میانگین قیمتا نسبت به ماه مثل سال قبل ۲۹.۵ درصد رشد کرد در منطقه ۵ به عنوان پرفروش ترین منطقه شهر تهران میانگین قیمت سالیانه ۴۷ درصد افزایش پیدا. با این که هنوز آمار رسمی بانک مرکزی از وضعیت بازار خونه (خونه) شهر تهران در اردیبهشت ماه ارایه نشده، اتحادیه املاک گزارش داده که در این ماه حدود ۲۱ هزار مورد خرید و فروش خونه (خونه) در شهر تهران انجام شده که نسبت به ماه مثل سال قبل ۷ درصد افزایش یافته. این در حالیه که مشاهدات میدانی از رشد ۴۰ تا ۷۰ درصد قیمتا در مناطق پرمشتری شهر تهران حکایت داره. یعنی میزان تورم خونه (خونه) به عدد بی سابقه حدود ۴۰ درصد بالاتر از میانگین تورم عمومی رسیده و شاید ادامه ی این وضعیت به رکود تورمی در بازار خونه (خونه) بدست اومده میشه.

عصر ساختمان- مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه (خونه) وزارت راه و شهرسازی راه حل اصلی تنظیم قیمتا در بازار خونه (خونه) رو ساماندهی بازار زمین اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه (خونه) در این باره اعلام کرد: باید سیاست گذاری درست در بخش اقتصاد کلان انجام شه. اگه سیاست گذاری درست در بخش زمین انجام بگیره، شاهد تعادل در بازار خونه (خونه) خواهیم بود.
به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از صداوسیما، ­سید کمال الدین شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما، با اشاره به اینکه­ قیمت خونه (خونه) باید با میزان تورم رشد خودشو شروع کند، گفت: به خاطر سیاستای پولی و بانکی که به وسیله دولت مردها انجام شد، شاهد رکود در بازار خونه (خونه) هستیم.

با تغییر قیمت ارز و کاهش ارزش ملی پول، نقدینگی به طرف خونه (خونه) سرازیر و باعث زیاد شدن قیمت خونه (خونه) می شه.

عضو کمیسیون عمران مجلس، با انتقاد از روش شناسایی خونهای خالی و گرفتن مالیات از این افراد، گفت: باید خواسته واقعی رو در بازار خونه (خونه) تقویت کنیم و واسه خواهندگان خونه (خونه)، هدف گذاری کنیم، تا کمتر سوداگری اتفاق بیفته.

شهریاری ادامه داد: اگه سرمایه گذاری با هدف سوداگری باشه، هیچ وقت خواهندگان واقعی مشخص و شناسایی نمی شن.

ایرج رهبر نایب رئیس کانون انبوه سازان، با بیان اینکه نباید زمان رکود در بخش خونه (خونه) طولانی شه، گفت: زمان رکود جدید 2 برابر رکود قبلی بوده و باعث ضعیف شدن افراد متوسط و متوسطه به پایین در خرید خونه (خونه) شده.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک در گفت وگوی تلفنی با اشاره به اینکه در 3 دوره سال 68، 86 و 91 جهش رکود داشتیم، گفت: رونق قبل از عید طبیعی، ولی اتفاقات بازار خونه (خونه) بعد از عید یعنی در سال 97 خیلی شتاب زده بود.

: از تاریخ اول فروردین سال 96 تا اول خرداد سال جاری تعداد کل قراردادای کشور­ 191 هزار و 580 که از این تعداد قرارداد،­ 94 هزارو 691­ مبایعه نامه و 4 هزارو 250 اجاره نامه بوده.

رئیس اتحادیه املاک گفت: در شهر تهران­ از تاریخ اول فروردین تا پنجم خرداد سال جاری تعداد قراردادا حدود 207 هزار بوده که 119 هزار تا از اونا مبایعه نامه و حدود 85 هزار تا اجاره نامهه.
خسروی قرار داد خونه (خونه) در خردادماه سال 96­ رو در مقایسه با سال جاری، 2 درصد کاهش رکود اعلام کرد و اضافه کرد: مبایعه نامه نسبت به خرداد پارسال، 5 درصد و اجاره نامه 9 درصد کاهش داشته.

به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، تنظیم محیط اقتصاد کلان و ساختار اقتصاد به تعادل بازارها مثل بازار خونه (خونه) میرسه. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه (خونه) با اشاره به وجود سرمایه ای خونه (خونه) در ایران گفت: اگه قیمت ارز، طلا و اتومبیل که جنسای سرمایه ای و حریف خونه (خونه) هستن، افزایش پیدا کند، نمیشه قیمت خونه (خونه) رو ثابت نگه داشت. چگینی اضافه کرد: در بازار سرمایه انواع داراییا به همدیگه تبدیل می شن. بنابراین زیاد شدن قیمت داراییای چون طلا اثر بلندمدت در بازار خونه (خونه) داره. : در چار پارسال خونه (خونه) زیاد شدن قیمت نداشته تا اینکه آخرای پارسال تا الان با رشد قیمت در این بازار روبرو بودیم. هنوز خونه (خونه) نسبت به بقیه داراییا قیمت پایین تری داره. چگینی پیش بینی پذیر کردن اقتصاد و کنترل میزان تورم رو مثل ابزارهای ثبات بخش به تموم بازارها، مثل بازار خونه (خونه) دونست و گفت: تهیه خونه (خونه) کم درآمدا مثل وظایف دولت و نهادهای بخش عمومیه. این تنها میدون ایه که دولت میتونه مستقیما به اون ورود کند. البته نه به عنوان تولید کننده بلکه از راه حمایت با ابزارهای سیاستی، پولی و پولی. به گزارش «دنیای اقتصاد» در شرایط فعلی زمین گرون ترین و گرون ترین جزء ساختمانیه؛ طوری که در شهر تهران به طور متوسط حدود 50 درصد از هزینه تموم شده ساخت و ساز مربوط به هزینه تامین زمینه. بر این پایه، نا آرامی و نوسان قیمت در بازار زمین باعث ایجاد نا آرامی در بازار خونه (خونه) میشه.

]]>