راهنمای خرید فیش پرینتر

راهنمای خرید فیش پرینتر

خیلی از صاحبان کار و کاسبی هنگامی که تصمیم به تجهیز پایانه فروش خود می گیرند و به بازار جهت تهیه لوازم مراجعه می کنن با برندها و مدلای متنوعی از فیش پرینترها روبرو می شن. این مسئله باعث سردرگمی اونا شده و تصمیم گیری رو برای خرید بهترین دستگاه از دید کارایی و قیمت سخت می کنه.

در این مقاله تلاش می کنیم تا با توجه به ویژگیای هر دستگاه مطالب مفیدی رو درمورد خرید یه فیش پرینتر مناسب با نیازتان در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتهای مطلب ما رو همراهی کنین.

مطمئنا خیلی از خریدارانی که هدف خرید این جنس رو دارن از کارایی این دستگاه هم آگاهی دارن و می دونه این دستگاه برای چه اموری استفاده میشن با این حال ما در این قسمت از مطلب راجبه کار این دستگاه توضیح مختصری میدیم.

فیش پرینتر دستگاه چاپگریه تقریبا کوچکتر از چاپگرهای معمولی که جهت ارائه فیش و رسید طراحی و ساخته شده. ساختار چاپ این دستگاه ها میتونه به شکل جوهرافشان، سوزنی و گرمایی باشه. کاغذ مصرفی این دستگاه ها به شکل رول پیوسته هکه پس از عملیات چاپ به شکل خودکار یا دستی برش می خورد.

حال که راجبه دستگاه فیش پرینتر توضیح مختصری رو گفتیم می خواهیم فرق و کارکردهای خاص قطعات و مشخصاتی که در هنگام خرید مهم هستن رو توضیح دهیم.

ساختار چاپ : همونطور که قبلا توضیح دادیم ساختار چاپ میتونه به شکل جوهرافشان، سوزنی یا گرمایی باشه. الان که مشغول تهیه این مقاله هستیم تقریبا دستگاه فیش پرینتری که از ساختار چاپ جوهرافشان استفاده کند در بازار ایران خیلی کم پیدا یا حتی نایاب هولی کلا ایرادی که بر این ساختار وارده سرعت پایین عملیات چاپ هستش. احتمال خشک شدن هد به دلیل نبود کارکرد در بازه وقتی خاص هست. فیش پرینترای سوزنی و گرمایی کلی جنسا بازار رو شامل می شن.

فیش پرینترای سوزنی و گرمایی هر یک دارای نقاط ضعف و قوتی هستن که با باخبر شدن از این ویژگیا تصمیم گیری برای انتخاب ساختار مناسب تر برای خرید آسانتر می شه. فیش پرینتر گرمایی دارای سرعت چاپ بالاتری هستن و برای انجام عملیات چاپ نیاز به جوهر یا ریبون و یا کارتریج ندارن. تنها چیزی که نیازه تهیه رولای گرمایی متناسب با عرض چاپ دستگاه هستش. ۲ ویژگی خاص در این ساختار چاپ هست که نقاط ضعف اون هستش. اول اینکه نوشته های چاپ شده روی فیش بعد از گذشت چندین روز تا چندین ماه (با توجه به شرایط محیطی) محو می شن. دومین نقطه ضعف هم چاپ تک رنگ در این مکانیزمه.

فیش پرینترهای سوزنی : سرعت چاپ در این دستگاه های به مراتب از دستگاه های گرمایی پایین تره. این دستگاه ها معمولا در هنگاه چاپ سروصدای زیادی دارن و نوشته های چاپ شده نسبت به ساختار گرمایی عموما کیفیت کمتری دارن؛ ولی بر خلاف دستگاه های گرمایی نوشته های چاپ شده روی فیشای ارسال شده از این دستگاه موندگاری خیلی بالاتری دارن.این فیش پرینترها برای انجام عملیات چاپ نیازمند ریبون می باشن. رولای مصرفی این دستگاه ها هم از نوع کاغذ معمولی هستش.

با اشاره ویژگیا در این قسمت می خواهیم جمع بندی کنیم که با همه این تفاسیر کدوم ساختار مناسب تره:

برای مشاغلی مثل رستورانا، فست فودها، سوپرمارکتا و هایپرمارکتا و … که نیاز ی به موندگاری دائمی فیشای چاپ شده ندارن و سرعت چاپ خیلی مهم بوده و به ویژه اینکه درهنگام عملیات چاپ باید کمترین سروصدا رو داشته باشن ساختار گرمایی خیلی مناسب تر هستش.

برای مشاغلی که فیشای چاپ شده نیازمند نگهداریه مثل فیش تعمیرات و .. دستگاه های سوزنی پیشنهاد مشود. کلا در بعضی از مشاغل ممکنه کسی که فیش رو تحویل می گیرد باید ماه ها اونو پیش خود نگهداری کند برای این جور کاربردها دستگاه های فیش پرینتر سوزنی پیشنهاد می شه.

پورتای ورودی دستگاه :

در هنگام خرید ممکنه با این عبارت که دستگاه فول پورت، ۲ پورت یا تک پورته روبرو شید.ولی این عبارات به چه معنا هستن؟

چاپگرها برای رابطه با کامپیوتر یا دستگاهی که فرمون چاپ رو به چاپگر صادر می کنه نیازمند درگاهی برای رابطه هستن. درگاها یا همون پورتا انواع مختلفی دارن و هر یک دارای ویژگیای خاص خود هستن. پورتایی که روی این دستگاه ها نگاه می شه معمولا USB ، سریال (یا همون RS-232) ، پارالل و پورت شبکه (Ethernet) هستش.

پورت USB عادی ترین نوع درگاه ارتباطی هکه بیش ترین استفاده رو داره. به وسیله یه کابل USB پرینتر رابطه برقرار شده و با توجه به اینکه پورت USB روی بیشتر کامپیوترا پیدا می شه این پورت جز لازم ترین پورتا به حساب میاد. یکی از مشکلات استفاده از این پورت محدود کردن در طول کابل هستش، طوریکه اگه متراژ کابل از حد معینی افزایش یابد عملیات چاپ صورت نمی گیرد.

پورت پارالل هم پورتی مخصوص عملیات پرینت در کامپیوترها هستش. این پورت به ویژه برای عملیات چاپ در سیستم عاملایی مثل DOS بیشتر استفاده میشن. پورت سریال (RS-232) هم بیشتر جهت اتصال دستگاه هایی خاص مثل ترازوها و صندوقای خاص استفاده میشن گرچه که این توانایی هست که پرینتر از راه این پورت هم با کامپیوتر اتصال برقرار کند و عملیات چاپ رو انجام دهد. پورت شبکه (Ethernet) هم دارای کارایی خاص خود می باش. مثلا برای محیطایی که نیاز به شاتراک پرینتر هست پورت شبکه خیلی تاثیرگذار هستش یا در محیطایی که محل قرار گرفتن کامپیوتر با محل قرار گرفتن پرینتر فاصله زیادی داره این پورت یه راه حل خیلی مناسب هستش. مثلا در رستورانهایی که یه پرینتر در قسمت آشپزخانه استفاده میشن فاصله تقریبا زیادی تا محل صندوق هست؛ پس پرینتری که در آشپزخانه عملیات چاپ رو انجام میده و فاصله بیشتر از ۳ متر با محل قرار گرفتن صندوق داره حتما باید از فیش پرینتری استفاده شه که دارای پورت شبکه هستش.

در هنگام خرید فیش پرینتر گرمایی به چه موارد دیگری توجه کنیم؟

۱- عرض چاپ فیش پرینترها معمولا با عرضای ۵۷، ۸۰ و ۱۱۰ میلیمتر تولید شده ان و دقت داشته باشین که بیشتر مغازها و رستورانا و فست فودها از دستگاه های عرض ۸۰ میلیمتر استفاده می کنن با این حال در بعضی از موارد دستگاه های عرض ۵۷ میلیمتر هم استفاده میشن. دستگاه های عرض ۱۱۰ میلیمتر بیشتر در آزمایشگاها کاربرد داره.

۲- کاتر: برخی از دستگاه های دارای کاتر اتوماتیک بوده و برخی بی اون می باشن و عوضش تیغه ای برای برش دستی در این دستگاه ها تعبیه شده ان (البته برخی مدلا هر دو نوع رو دارن) . کاترهای این دستگاه ها دارای عمر کارکرد خاصی هدر هنگام خرید به عمر مفید این کاترا دقت داشته باشین.

۳- هد پرینتر: در بین قطعات موجود در دستگاه این هد دستگاه هکه با اثر روی رول گرمایی عملیات چاپ رو انجام میده. این قطعه هم دارای عمر خاصی هکه باید در هنگام خرید دستگاه به اون توجه کرد.

در این مقاله تلاش کردیم راهنمایی مفیدی رو جهت خرید فیش پرینتر در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم مطالب اشاره شده بتونه برای شما مفید واقع شه. سوالات خودشو می تونید در قسمت نظرات این مطلب مطرح کنین.

]]>