راهنمای روان شناسی سلامت

راهنمای روان شناسی سلامت

در مورد ارتقای سلامت، روان شناسا سلامت به تشویق تمرینای منظم ورزشی، معاینه های کامل دندونپزشکی و تمرین رفتارای سالم تر (مانند تشویق به رفتا رجنسی سالم)پرداخته ان (آشتیانی ۱۳۸۵، ۴۴).

ورزش

 

۲-۲-۲ مکتب تحلیل بیوانرژتیکی

بیوانرژتیک، روش­ای جهت درک و شناخت «شخصیّت آدم» است پایه این روش شناختی رو بدن و پروسه های انرژیکی اون تشکیل می­ بدن بنیان گذار روش تحلیل بیوانرژیکی، الکساندر لوون (متولد ۱۹۱۰ میلادی) است.

تمرینای بیوانرژتیک، اندازه ارتعاشات بدن رو بالا می برن و به فرد کمک می کنن تا سالم­تر باشه. بدن سالم، چه در خواب چه در بیداری همیشه در حال ارتعاشه. هدف از درمان بیوانرژتیک دارای بودن بدنی سر زنده س که بتونن به تموم و کمال، درد، لذّت، غم و شادیای زندگی رو احساس کنه هر چی اندازه سرحال بود فرد زیاد شه توانایی اون در تحمل هیجانهای مربوط به زندگی روزانه جنسی اش هم بیشتر می شه.تنفس خوب واسه «سلامت ارتعاش» چیزی لازمه (صفایی۱۳۸۲، ۱۰۲).

 

۲-۲-۳ مسایل اخلاقی در معنویت وسلامت روان

دستورالعمل­های انجمن روان شناسی(۱۹۹۳) بر اهمیّت توجّه به باورها و ارزشای مذهبی درفرایند دخالت درمانی تاکید داره برابر با این دستورالعمل:

روان شناسا به باورها و ارزش مذهبی یا الهی مراجعه کنندگان مانند خصایص وتابوهای اونا احترام می گذارن. چون اینجور مواردی جهان بینی، کارکرد روان شناختی و چگونگی بیان نارحتی مراجعه کنندگان و مواردی مثل این رو تحت تاثیر قرار میده. دونسته­های رهبران یا دست اندر کاران مذهبی یا الهی و کسب مشورت از اونا در باره سیستمای فرهنگی و باورهای مراجعه کنندگان می تونه به امر دخالت روان شناختی موثر کمک کنه (کامکار و جعفری ۱۳۸۷، ۷۹).

 

۲-۲-۴ قوانین اخلاقی انجمن روان شناسی امریکا

 

انجمن روان شناسی امریکا (۲۰۰۳) هم بر اهمیّت توجّه به تفاوتای فردی مثل فرق های مذهبی تاکید می کنه.اونا هم اینکه دلایل اهمیّت مشورت با افراد مربوطه وقتی که پزشکان با راه و روش مذهبی یه مراجع آشنا نیستن. لازمه با یه کشیش یا همکار باخبر در این باره مشورت کنن تا بهتر بتونن به مراجع کمک کنن (کامکار و جعفری ۱۳۸۷، ۷۹).

۲-۲-۵ معنویت و سلامت روان

حالا خیلی از پزشکان علاقه زیادی به جا دادن معنویت درمان بالینی دارن. یکی از دلایل این تغییر تحقیق هایه که نشون می­دهد فعالیّت مذهبی رابطه مثبتی با سلامت وروان داره. با این حال، نمی توان به طور قطع گفت که همیشه مذهب باعث سلامت بهتر می شه(کامکار و جعفری ۱۳۸۷، ۸۰).

 

۲-۲-۶ بخشایش و ندیده گرفتن خشم

در سال­های گذشته کارشناسان سلامت روان، بخشایش رو به عنوان یه راه دخالت درمانی واسه مراجعانی که از آزارهای گذ شته عصبانی هستن، به کار بردن باوجود اینکه کارشناسان همیشه به مراجعه کنندگان کمک کرده­ان تا «ازخشم خود رها شن» پزشکان حالا ترجیح می­ بدن از واژه بخشایش استفاده کنن. بخشایش عملیه که مذاهب دنیا سنت دوازده گانه الکلی­های بی نام اون رو پیشنهاد می­ کنن. سنت دوازده گانه فقط بر بخشیده شدن تاکید می­ کنه، در حالی که مذاهب دنیا علاوه بر اهمیّت طلب بخشایش از طرف بقیه هم توجّه می­ کنن. تموم ادیان بخشایش رو بی چون و به چه دلیل می­پذیرن (کامکار و جعفری ۱۳۸۷، ۸۰).

 

۲-۲-۷ خصوصیات افراد دارای سلامت روان

طبق تحقیقات انجمنای بهداشت روانی،افراد دارای سلامت روانی دارای خصوصیات زیر هستن:
سلامت روانی

اونا احساس راحتی می کنن ۲-خود رو اون طور که هستن قبول می کنه ۳- از استعدادهای خود بهرمند           می­شن ۴- نگرانی، ترس واضطراب وحسادت کمی دارن و دارای اعتماد به نفس می باشن  ۵- سیستم ارزش اونا از تجارب شخص خودشون سر چشمه میگیره ۶- احساس خوبی نسبت به بقیه دارن ۷- به چیزهای مورد علاقه افراد دیگه توجّه می کنن ونسبت به اونا احساس مسولیت نشون میدن ۸- تلاش نمی کنن بر بقیه تسلط پیدا کنن ۹- اونا با مشکلات رو به رو می شن و نسبت به اعمال خود احساس مسولیت می­ کنن محیط خود رو تا اونجا که ممکنه شکل میدن و تا اونجا که ضرورت داره با اون موافق می شن (بنی جمال واحدی ۱۳۷۰، ۸۳).

بعضی از محققان فکر می کنند سلامت روانی حالتی از بهزیستی و وجود این احساس در فرده که می تونه با جامعه کنار بیاد. سلامت روانی به معنی احساس رضایت، روان سالمتر و مطلق اجتماعی با موازین مورد قبول هر جامعه س (کاپلان ۱۹۹۹ به نقل از افکاری ۱۳۷۶، ۲۰).

سلامت روان یکی از مفاهیمه پیش اسلام ومذاهب دینی که از اهمیّت زیادی بر خورداره. از نظر اسلام سلامت روان مفهومیه که به واسطه اون افراد می­تونن خود آگاه ، خود حواس جمع و تمایل به فردیت داشته باشه و فرد خود آگاه چون می تونه عالی شه پس آزاده (گرجیان ۱۳۷۸، ۵۵).

عباداتی مانند نماز، روزه، وزکات وحج که دین اسلام بر پیروان خود واجب کرده موجب می شه که فرد به طرف رفتار بهتر، برتر، رشد، ارتقای نفس واجتناب از رفتار بیریخت و انحرفی و غیر انسانی گرایش پیدا کنه (قطب الدینی ۱۳۷۹، ۱۰۵).

الکسیس کارس دکتر فرانسوی باور داره که نماز دلیل ایجاد نشاط الهی مشخص در آدم می شه و همین حالته که شایدًمنتهی به شفای سریع بعضی از بیماران در زیارتگاه­ها و معابد می شه. نماز جماعت ایجاد روابط اجتماعی دوستانه ومودت آمیز می شه که نه فقط به رشد شخصیت فرد کمک می کنه بلکه نیاز تعلق اون رو به گروه که به نظر روان شناسا یکی از نیازای اساسی آدم واسه سلامت روونه رو تا مین می کنه (الکسیس کارل[۱] ۱۹۸۷، ۴۱).

یکی از موضوعاتی که دلیل بهبود سلامت روان فرد می شه صبر داشتنه صبر به آدم می آموزد که واسه رسیدن به اهداف باید تلاش همیشگی کنه وبا همت واراده به تلاش دائمی خود ادامه بده در این صورت اینجور فرد دارای شخصیتی رشد یا فته و متعادل و فعال واز اضطراب به دور میشه.

یا ایّها الّذین آمنو ااستعینو ابالصّبر و الصّلات ه انّ الله مع الصّابرین (سوره بقره آیه ۱۵۳). درواقع پیامبر خاتم وائمه معصومین نمونه­های عالی آدم کامل در اسلام ومذهب تشیعه ،اونا مظهر سلامت روان ومظهر زندگی روانی هستن. اونا خود آگاهانه­ترین، پویاترین و متکامل ترین رابطه رو با کل هستی دارن و بقیه آدما به اندازه تقرب به ملاکاشون از سلامت و تکامل روانی بر خوردارند (احمدی۱۳۷۱، ۶۶؛ شهید مطهری ۱۳۶۲، ۱۷۹).

[۱]  Alexis Karel