مقاله – 
راهکارهای توسعه توریسم درمانی در مشهد- قسمت ۱۱

مقاله – راهکارهای توسعه توریسم درمانی در مشهد- قسمت ۱۱

قبل از سال ۱۹۹۷

– در این زمان ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی مرکز درمان بیماران جهان بودند.
– کشور سنگاپور نیز به عنوان پایگاه درمان در قاره آسیا تلقی می شد.
– مردم به دلیل برخورداری از خدمات درمانی با تکنولوژی بالا و در عین حال گرانقیمت به این کشورها سفر می کردند.

سال های ۱۹۹۷-۲۰۰۱

– قیمت خدمات پزشکی تعیین کننده بود.
– پیدایش مقاصد درمانی جایگزین علاوه بر کشورهای توسعه یافته.
– تغییر جهت حرکت بیماران از کشورهای بازار فروش خدمات پزشکی به کشورهای خریدار این خدمات

سال های ۲۰۰۱-۲۰۰۶

– پیدایش کشورهای تایلند و هند به عنوان مقاصد قابل قبول برای خدمات درمانی
– مهاجرت اعراب
– تعداد اعمال جراحی زیبایی زیاد شده اند و در بین این سالها به حد انفجار رسید.

از سال ۲۰۰۷ به بعد

– مدل مدیریت درمان کشورهای توسعه یافته بسیار گران است و باید برای آن چاره اندیشید.
– برون سپاری خدمات درمانی راه حلی است که هزینه های گزاف ارائه خدمات درمانی را کنترل می کند.

در ایران شواهد فراوانی از اهمیت آب های معدنی و گرم نزد ایرانیان وجود دارد. به ویژه دسته بندیهای ابوعلی سینا که این مناطق را به «آسایشگاه های معنوی، چشمه های درمانی و آب های گرم» تقسیم کرده و نحوه استفاده از هر دسته را مورد بررسی قرار داده است، نشان از اهمیت علمی اینگونه مناطق نزد ایرانیان دارد. پیش از آن نیز یادگارهای باقی مانده در شهر نیشابور نشان دهنده نظام کانال کشی سنگی برای انتقال چشمه های معدنی به نزدیکی معبد آناهیتا است. این وضعیت یادآور موقعیت چشمه قدیمی مرانو در ایتالیاست که از قدمتی پنج هزارساله برخوردار است.چشمه های معدنی مناطق مختلف ایران دارای بیش از ۳۰ عنصر معدنی از قبیل منیزیم، پتاسیم، سولفور، کلسیم و…. هستند و برخی از آنها از خواص رادیو اکتیویته برخوردارند.(ضرغام،۱۳۷۹)
از دیرباز ساکنین کشورهای همسایه، به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای برخورداری از خدمات پزشکی به ایران سفر می کردند، اما اینکه پیشینه دقیق این سفرها از چه زمانی بوده است، اطلاعات جزیی در دست نیست. به دلیل نزدیکی فرهنگی و ارتباطات قومی و گاه فامیلی عمده این بیماران برای درمان به استانهای فارس ، آذربایجان و خراسان مراجعه می کردند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد از جمله قیمت های مناسب و ارزان تر، کیفیت بالای درمان در ایران نسبت به کشورهای منطقه، نبود برخی خدمات مانند درمان نازایی، پیوند اعضا به ویژه پیوند کلیه، حلزون گوش، قرنیه و … همچنین علاوه بر بازدیدهای فامیلی، از حمایتهای اقوام خود در حین درمان نیز برخوردار بودند.
در دهه ۸۰ ، موضوع توریسم درمانی به طور رسمی در قالب کارآفرینی در بخش بهداشت و درمان مورد توجه واقع شد. در آن زمان مراکز دولتی نیز برای این منظور درنظر گرفته شدند. در این دهه به دنبال ایجاد ستاد اشتغال در وزارتخانه ها و دستگاههای مختلف، توریسم درمانی در قالب خدمات بین المللی سلامت مورد توجه واقع گردید. هرچند در سال ۱۳۸۳ شورای سیاستگذاری گردشگری سلامت در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز شکل گرفت، اما چندان در امر گردشگری تاثیر نداشته است.
اما باید توجه داشت که به علت تفاوت قیمت موجود بین خدمات پزشکی در ایران با سایر کشورها و ارزان تر بودن این قیمت ها در ایران، تمایل در بخش خصوصی برای استفاده از این مزیت بوجود آمده است. از این رو افراد و شرکتهای مختلفی اعم از گروه پزشکی و گردشگری و یا سایر افراد، بصورت خودانگیخته در این مسیر وارد شده اند و بدون وجود برنامه ریزی، نظارت یا استاندارد خاصی، گردشگران کشورهای همسایه، کشورهای اروپایی و آمریکایی را برای درمان به ایران می آورند. بسیاری از این گردشگران از ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند.(منظم،۱۳۸۸)
هرچند آمار دقیقی در ایران در خصوص گردشگری به ویژه توریسم درمانی وجود ندارد، اما در سال ۱۳۸۳ بیماران خارجی در حدود ۱۲ هزار نفر بوده اند که در سال بعد به ۱۷۵۰۰ نفر رسیده اند.(منظم،۱۳۸۸) در سالهای بعد آماری در دست نیست، اما با بررسی های بعمل آمده به نظر می رسد این آمار در حال گسترش است.

۲-۴ بررسی توریسم درمانی در جهان

گردشگری سلامت و انواع آن یک صنعت جدید تلقی می شود و به همین دلیل نیز روش های اندازه گیری و ثبت مراجعات و دلایل آن و هزینه ها و سایر اطلاعات هنوز به درستی جمع آوری نمی شود، در نتیجه در برخی موارد اطلاعات وجود ندارد و در برخی موارد آمار تخمینی است. عدم تطابق و ناهماهنگی هایی نیز در آمارهای ارایه شده دیده می شود که گاهی به علت ناهمسانی در تعاریف است. در مجموع اطلاعات کم است و در بسیاری از موارد آمار و ارقام پژوهش ها و یا گزارش ها از شرکت ها به دست آمده و اعتبار آنها ممکن است کم باشد. در این موارد حتی پژوهشگران هم نمی توانند به درستی آمار صحیح بدست آورند و تعیین کنند که کدام درست است، زیرا این امر به پژوهش نیاز دارد. با این حال برخی از آمارهایی که به نظر بیشتر مورد اعتماد است، در زیر بیان می گردند :
رقابت جهانی در صنعت مراقبتهای بهداشتی در حال ظهور و به سرعت در حال رشد است.(دراگر،۲۰۰۹) در گذشته افراد ثروتمند برای دریافت خدمات درمانی با کیفیت و استفاده از تکنولوژی های نوین در زمینه پزشکی و درمان به کشورهای توسعه یافته مسافرت می کردند و امر

برای دانلود فایل متن کامل پایان نامه به سایت 40y.ir مراجعه نمایید.

وزه افراد با تمکن مالی کمتر، جهت دریافت خدمات درمانی باکیفیت و ارزان تر از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه مسافرت می نمایند.(هریک،۲۰۰۷) برآورد حجم مالی این صنعت در سراسر جهان در منابع مختلف متفاوت است. ولی همه آنها نشان دهنده یک موضوع است و آن رشد سریع بازار این صنعت است. مکینزی حجم مالی این صنعت را ۴۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ برآورد می کند و پیش بینی آن برای سال ۲۰۱۲ صد میلیارد دلار است. بر اساس مطالعه Dudley که در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد، درآمد تقریبی دنیا از توریسم درمانی در سال ۲۰۰۶ صد میلیارد دلار بوده است. آمارها نشان می دهد در سال ۲۰۰۵ پانصدهزار نفر آمریکایی جهت درمان به خارج از مرزها سفر کرده اند که قسمت اعظم این سفرها به مکزیک و بخشی به کشورهای آمریکای لاتین صورت گرفته است. ضمنا نام آمریکایی ها درلیست ۲۵۰۰۰۰ گردشگر درمانی که به سنگاپور، ۵۰۰۰۰۰ نفر به هند و یک میلیون نفر به تایلند جهت دریافت خدمات درمانی سفر داشتند، نیز دیده می شود.(حفیدزاه،۲۰۰۷)
شرکت انگلیسی تریتمنت ابرود(Treatment Abroad) که فراهم کننده خدمات توریسم درمانی برای شهروندان انگلیسی که قصد استفاده از خدمات درمانی سایر کشورها را دارند می باشد، در مطالعه خود در سال ۲۰۰۷ بر روی افرادی که به عنوان گردشگر درمانی از انگلیس به سایر کشورها رفته اند، به نتایج زیر دست یافته است :
تعداد کل گردشگران درمانی انگلیسی ۵۰۵۰۰ نفر بوده که از این تعداد ۲۲۰۰۰ نفر برای خدمات دندانپزشکی، ۱۴۵۰۰ نفر به منظور دریافت درمان های زیبایی، ۹۰۰۰ نفر برای دریافت درمان های انتخابی و ۵۰۰۰ نفر برای دریافت درمان های نازایی سفر کرده اند. این افراد جدا از هزینه های سفر و اقامت ۱۳۵ میلیون پوند هزینه نموده اند.(منظم،۱۳۸۸)
طبق گزارش «بررسی گردشگری پزشکی در آسیا» که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، مقصدهای بزرگ توریسم درمانی جهان شامل کشورهای سنگاپور، تایلند، مالزی، هند، فیلیپین، تایوان و کره جنوبی و دیگر رقبای مطرح در این صنعت است که امکان حضور در این میدان رقابت را به دست آورده اند. طبق اطلاعات بدست آمده در این گزارش، افزایش هزینه خدمات درمانی در کشورهای توسعه یافته و فرآیند جهانی سازی سبب تسریع روند رشد توریسم درمانی شده و آن را به پررونق ترین بخش صنعت توریسم مبدل کرده است.