عوامل تاثیرگذار روی قیمت خونه

به گزارش خبرگزاری فارس، ابوالقاسم رحیمی انارکی در جلسه علمی و آموزشی بررسی بازار خونه در سال 97 اظهارداشت: برنامه بانک خونه 1400 واسه اثبات دستاوردهای بانک تهیه شده و با توجه به شرایط روز بازخوردها رو گرفته و متناسب با اون اصلاحات رو انجام میدیم.
اون با اشاره به سیاست ای بانک خونه گفت: افزایش تاثیرگذاری در مراحل تامین پولی بخش خونه و پیشرفت شهری، دادن تسهیلات جهت تامین خونه تموم خانوارهای بی خونه، ارائه خدمات پولی و مشاوره به فعالان، پیشرفت گرون و سازندگان واحدهای مسکونی برابر با الگوی مصرف واسه اقشار بین درآمد و کم درآمد و تحکیم در بافت ای فرسوده و شهرهای بین جمعیتی سیاست بانک خونه ه.
رحیمی انارکی ادامه داد:افراد بی خونه مهم ترین قشر هدف بانک هستن که پس حساب پس انداز خونه یکم راه اندازی شده و استقبال خوبی از اون انجام شده ه، حمایت از پیشرفت گرون واسه زنده کردن بافت ای فرسوده و سازندگان واحدهای مسکونی برابر با الگوی مصرف در دستور کار بانک ه.
مدیرعامل بانک خونه تاکید کرد: چشم انداز بانک خونه در افق 1400 ارائه تاثیرگذار خدمات تامین پولی به فعالیت ای خونه و پیشرفت شهری و تبدیل شدن به یکی از توانمندترین بانک ای پیشرفت ای تخصصی در منطقه غرب آسیا ه.
*5 صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شده
اون با اشاره به اهداف بانک خونه گفت: افزایش سهم تامین پولی بخش خونه و پیشرفت شهری، تقویت ظرفیت تسهیلات دهی، ساماندهی انواع خواسته در بخش خونه و توانمندسازی خانوارهای بی خونه، برتری در ارائه خدمات پولی بانکی، مشاوره به فعالان بخش خونه و بهبود نوآوری در جنسا، خدمات و ابزارهای بانکی از مهم ترین اهداف بانک ه.
رحیمی انارکی ادامه داد: پشتیبانی پولی ساخت خونه در زنده کردن هرساله 279 بافت فرسوده و به درد نخور شهری، تامین خونه حمایتی و اجتماعی با تأکید بر خونه روستایی و اقشار محروم، پشتیبانی از تأسیس نهادهای بازار پول و سرمایه تاثیرگذار در تامین پولی بخش خونه، استفاده از خطوط اعتباری بانک پیشرفت اسلامی و بقیه بانک ای خارجی، افزایش سرمایه نقدی بانک، افزایش سرمایه از محل واگذاری اموال غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی، استفاده از منابع ریالی صندوق پیشرفت ملی واسه فراهم کردن منابع اجرای برنامه ای پیشرفت ای بانک و تبدیل مونده بدهی بانک خونه به خاطر خطوط اعتباری خونه مهر به بدهی دولت به بانک مرکزی و افزایش سرمایه بانک از برنامه ای بانک ه که مفید لازم انجام و با مراجع ذیربط مکاتبه شده ه که امیدواریم عملیاتی شه.

رحیمی انارکی اظهارداشت: استقبال ویژه ای از صندوق پس انداز خونه یکم انجام شده و تا الان بیشتر از 357 هزار حساب افتتاح شده ه که بیشتر از 33 هزار واحد مسکونی رو تامین پولی کردیم، البته این حساب ممکن ه با کسری روبرو شه واسه جبران باید راهکارهایی اندیشیده شه.
اون با اشاره به حمایت بانک خونه از راه اندازی صندوق ای زمین و ساختمان اضافه کرد: تا الان 5 صندوق زمین و ساختمان راه اندازی شده که پروژه «نسیم» اتمام رسیده و چار صندوق دیگه در حال فعالیت هستن، راه اندازی 10 صندوق در دستور کار ه.

اون با بیان اینکه تقویت بانکداری رهنی یکی از راه حل ای بانک خونه ه، گفت: پخش اوراق رهنی واسه بانک خونه پس در دستور کار قرار داره.

اون با اشاره تعداد واحدهای مسکونی مورد هدف تامین پولی بانک خونه تا سال 1400 گفت: 502 هزار و 500 واحد در سال 96 هدف گذاری شده که 450 هزار واحد انجام شده و پیش بینی می شه تا پایان سال به 470 هزار واحد برسد.
مدیرعامل بانک خونه ادامه داد: سال 97 حدود 682 هزار واحد هدف گذاری شده که امیدواریم بتونیم به این هدف برسیم در سال 1400، یه میلیون واحد هدف گذاری شده ه.

*پیش بینی روش بازار خونه در سال آینده
رحیمی انارکی درباره پیش بینی روش بازار خونه در سال آینده گفت: با توجه به اینکه بازار خونه از پیرو ای مختلفی اثر می پذیرد پیش بینی در این باره سخت ه.
سایت economy world پیش بینی کرده که سال 2017 سال شروع زیاد شدن قیمت خونه هستش که احتمال میره از سال 97 یا 2017 این افزایش شکل گیرد و تا سال 2018 ادامه یابد.

*رشد حجم معاملات و زیاد شدن قیمت خونه در حدود میزان تورم عمومی

مدیرعامل بانک خونه ادامه داد: موافقان رونق خونه پیش بینی می کنن تا پایان بهار 97 رونق رو در کنار ثبات قیمت ا داشته باشیم اما گروهی دیگه فکر می کنند که نه که این اتفاق نمی افتد بلکه رکود بی سابقه ای رو در پیش خواهیم داشت.
رحیمی انارکی با اشاره جلو بینی بانک خونه واسه بازار خونه در سال 97 خاطرنشان کرد: با توجه به نگاه بهبود بازار، حجم قابل توجه خونه، ای نوساز موجود، بهبود درآمدهای نفتی و میزان رشد اقتصادی به خاطر رفع تحریم ا، افزایش تمایل به استفاده از تسهیلات خرید، نقش مهم ترین بازار حریف خونه یعنی سپرده ای بانکی و تغییرات تعداد ارسال پروانه ای ساختمانی، پیش بینی می کنیم در سال آینده شاهد رشد حجم معاملات و زیاد شدن قیمت خونه در حدود میزان تورم عمومی باشیم.
اون درباره تسهیلات صندوق پس انداز خونه یکم هم گفت: با توجه به اینکه تغییرات در شرایط صندوق با مصوبه شورای پول و اعتبار باید انجام شه، بعید ه تغییری در شرایطی صندوق در سال 97 صورت گیرد.

در فروردین ماه سال جاری قیمت خونه ۲۹ درصد افزایش داشته. پیش از اینم نائب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران پیش بینی کرده بود میزان قیمت اجاره خونه در تابستون سال ۹۷ بیشتر از میزان تورم هستش. زیاد شدن قیمت خونه در تابستون ۹۷ ادامه داره؟

بیت الله ستاریان، کارشناس خونه در گفتگو با تجارت نیوز در مورد تحولات بازار خونه در سال۹۷ گفت: طبق تحقیقات و آزمایش ای انجام شده پیش از برجام، انتظار داشتیم نتایج برجام رو آخر سال ۹۵ ببینیم.

به خاطر اینکه تحریما کمی طولانی تر شد بنابراین نتایج برجام هم به تعویق افتاد و پیش بینی کردیم با ۶ ماه تاخیر یعنی در شهریور ماه سال ۹۶ شاهد تحولات بخش خونه باشیم. در شهریور ماه سال ۹۶ قیمت و افزایش معاملات و سرمایه گذاری باعث تغییر جهت منحنی قیمت شد و این روش با شیب خیلی کمی افزایش پیدا.

مطالعه بیشتر:
پیش بینی شروع افزایش اجاره خونه از خرداد ماه
اون آخر خاطر نشون کرد: پیش بینی ما در سال ۹۶ این بود که شیب زیاد شدن قیمت ادامه پیدا کنه و در خرداد و تیر ماه سال ۹۶ این شیب سرعت بگیره و این روش تا انتهای سال ۹۶ پیش برود. بنابراین اگه درسال ۹۷ تدابیری اندیشیده نشه دوباره باید منتظر زیاد شدن قیمت خونه باشیم.

]]>