پیش بینی بازار خونه در 97 با توجه به نوسانات قیمت ارز

بررسی تازه ترین آمار مربوط به معاملات خرید و فروش خونه در اردیبهشت ماه نشون می ده که حجم قراردادهای امضا شده در این ماه نسبت به فروردین رشد ۷۲درصدی رو تجربه کرده ه.
به گزارش رادیوسهام ، طبق آماری که دفتر اقتصاد خونه وزارت راه و شهرسازی منتشر کرده ه، تعداد معاملات انجام شده در اردیبهشت ماه ۱۷هزار و ۶۰۵مورد بوده ه، در حالی که آمار قراردادهای فروردین ماه به ۵ هزار مورد هم نمی رسه. البته علاوه بر افزایش حجم معاملات خونه در اردیبهشت نسبت به ماه قبل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه ( ۵میلیون و ۹۸۴هزار تومان) هم نسبت به فروردین ماه ۱۰٫۸۴درصد رشد داشته ه.

پخش آمار افزایش ۷۲درصدی حجم معاملات خونه طی اردیبهشت ماه در حالی انجام شده ه که مشاوران املاک ۵ منطقه تهران (شمال، غرب، مرکز، شرق و جنوب) عنوان کرده بودن که تعداد معاملات ملک در اردیبهشت کاهش پیدا می کنه. اما گروه خونه با در نظر گرفتن تحولات بقیه بازارها پیش بینی متفاوتی از پیش بینی مشاوران املاک داشت مبنی بر اینکه حجم معاملات ملک در اردیبهشت ماه بر اثر سرریز شدن نقدینگی سرگردان به طرف بازار خونه زیاد میشه. حال پخش آمارهای تازه نشون می ده که پیش بینی تعادل مقرون به صحت بوده و تحقق یافته ه.

افزایش معاملات به ۲ خاطر
عباس اکبریان استاد دانشگاه درباره خاطر افزایش حجم معاملات خونه در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه می گه: رشد معاملات در اردیبهشت ماه به دو خاطر طبیعی مثل اینکه، اولین خاطر این ه که دولت کنترل مناسبی نسبت به نوسانات بازار ارز داشت که با این مفید، کسب درآمدهای هنگفت و تصنعی با خرید و فروش ارز به شدت کاهش پیدا.

حتما بخونین : چرا قیمت خونه افزایش پیدا؟
اکبریان می افزاید: با توجه به کنترل دولت بر قیمت ارز، سرمایه ا به طرف بازار سکه و خونه حرکت می کنن.

اون ادامه می ده: دومین خاطر این ه که با کم شدن میزان بهره ای بانکی، سود حاصل از سپرده گذاری ا کم میشه و بر همین پایه سرمایه گذارانی که در گذشته، منابع پولی خودشو با میزان سود ۲۰درصد در بانک سپرده گذاری می کردن هم حالا اقدام به سرمایه گذاری در بقیه بازارها می کنن و با توجه به اینکه بازار خونه از بقیه بازارها امن تر ه، این سرمایه گذاری به طرف بخش خونه میره.

به گفته اکبرپور، علاوه بر سرمایه گذارانی که به طرف بازارمسکن جهت پیدا می کنن، متقاضیانی هم هستن که هدف خرید واحد یا تبدیل به احسن رو دارن، بر همین پایه رشد معاملات طی اردیبهشت ماه پیش بینی می شد.

این استاد دانشگاه اعلام می کنه: انتظار میره که رشد معاملات که از اردیبهشت ماه شروع شده تا شهریورماه ادامه یابد، چون میزان بهره بانک ا کم ه و مردم و سرمایه گذاران تلاش می کنن که در بازار خونه سرمایه گذاری کنن.

قیمت خونه در ۲۲ منطقه تهران
با توجه به افزایش قراردادهای خرید و فروش خونه در اردیبهشت ماه نگاهی به آمار معاملات مناطق ۲۲ گانه تهران در روشن شدن این موضوع میتونه کمک کننده باشه. طبق آمار دفتر اقتصاد و برنامه ریزی خونه وزارت راه و شهرسازی، بازار خونه پایتخت طی ماه ای فروردین و اردیبهشت امسال شاهد تغییرات کلی هم در تعداد مبایعه نامه ا و هم قیمت خونه بوده ه.

در کل کل مبایعه نامه پس از حذف کدهای پستی نامعتبر واسه ماه اردیبهشت ۱۷هزار و ۶۰۵ فقره بوده که نسبت به فروردین ماه با ۴۷۹۶فقره افزایش حدود ۲۷درصد رشد داشته ه و متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کل مناطق ۲۲گانه تهران طی فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب ۵ میلیون و ۳۳۵هزار تومان و ۵میلیون و ۹۸۴هزار تومان بوده ه.

بر این پایه بیشترین تعداد مبایعه نامه اردیبهشت ماه با ۲۲۹۶فقره مربوط به منطقه ۵ و کمترین مبایعه نامه واسه منطقه ۱۹ با ۱۱۲فقره ه. در فروردین ماه امسال قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یه، ۱۱میلیون و ۷۷۳هزار تومان بوده که این قیمت در ماه بعدی یعنی اردیبهشت ماه با رشد بیشتر از ۷درصدی به ۱۲ میلیون و ۶۰۰هزار تومان افزایش یافته ه. در این منطقه طی ۳۱ روز فروردین ۱۹۱مبایعه نامه ثبت شده که در اردیبهشت ماه به ۷۲۰ فقره افزایش یافته ه.

حتما بخونین : تعیین نحوه واریز سود سهام عدالت متوفیان
تعداد مبایعه نامه ثبت شده در منطقه ۲ طی فروردین امسال ۴۲۵فقره بوده که در ماه گذشته به ۱۴۲۳ فقره افزایش یافته ه. متوسط قیمت یه دستگاه آپارتمان در این منطقه هم از هر مترمربع ۸٫۶ میلیون تومان در اولین ماه سال به ۹٫۵میلیون تومان در اریبهشت ۹۷ افزایش یافته ه، یعنی ۱۰٫۵درصد زیاد شدن قیمت.

در منطقه ۳ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در فروردین امسال نسبت به اردیبهشت تغییر زیادی نداشته ه؛ در ماه گذشته قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در این منطقه ۱۰٫۵ میلیون تومان بود. در فروردین قیمت متوسط این منطقه ۱۰٫۴میلیون تومان بوده ه.

طی فروردین امسال ۴۲۰فقره و در اردیبهشت ماه ۱۵۹۳مبایعه نامه در منطقه ۴ ثبت شده ه. متوسط قیمت در این منظقه طی فروردین ماه ۵ میلیون و ۷۳۰هزار تومان بوده که یه ماه بعد این متوسط قیمت به ۶میلیون و ۲۶۰هزار تومان افزایش یافته ه.

در مناطق ۵، ۶، ۷ و ۸ به ترتیب طی اردیبهشت ماه امسال ۲۲۹۶فقره، ۶۲۹، ۱۰۵۲ و ۱۱۱۱فقره مبایعه نامه امضا شده ه و متوسط قیمت هر مترمربع در این مناطق هم به ترتیب در دومین ماه بهار ۷میلیون و ۶۷۰هزار تومان (۷درصد رشد نسبت به فروردین)، ۸میلیون و ۶۳هزار تومان (۴درصد رشد نسبت به فروردین ۹۷)، ۵میلیون و ۱۸۳هزار تومان (۸درصد رشد نسبت به فروردین) و ۵میلیون و ۲۵۹ هزار تومان (۱۰٫۲درصد رشد قیمت نسبت به فروردین ۹۷) بوده ه.

در مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه امسال به ترتیب ۳٫۹میلیون تومان، ۳٫۷، ۳٫۷، ۳٫۴، ۵٫۳ و ۴٫۲میلیون تومان بوده ه. در منطقه ۱۵ متوسط قیمت در فروردین ماه امسال ۳میلیون و ۱۱۲هزار تومان بوده که در ماه گذشته به ۳میلیون و ۲۵۹هزار تومان افزایش یافته ه. در این منطقه طی فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب ۲۷۹فقره و ۱۰۴۸فقره مبایعه نامه ثبت شده ه.

حتما بخونین : سرنوشت حقوق کارمندان در سال ۹۷
طی فروردین امسال در منطقه ۱۶ حدود ۷۸ مبایعه نامه ثبت شده که این تعداد در ماه بعدی با رشد ۳۳۳درصدی به ۳۳۸فقره افزایش یافته ه البته افزایش متوسط قیمت اینجور رشدی نداشته ه. در اردیبهشت امسال قیمت متوسط هرمترمربع آپارتمان در این منطقه ۲میلیون و ۹۳۱هزار و در فروردین ماه امسال ۲میلیون و ۸۵۲ هزار تومان بوده ه.

در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ به ترتیب قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در ماه گذشته ۲٫۹میلیون تومان، ۲ میلیون و ۶۹۳هزار تومان و ۳میلیون و ۱۳۵هزار تومان بوده ه.

در منطقه ۲۰ آمار مبایعه نامه حدود ۳۸۰درصد طی اردیبهشت امسال نسبت به ماه پیش از اون رشد داشته ه، با وجود این افزایش مبایعه نامه ا، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه طی اردیبهشت ۹۷ در مقایسه با فروردین ۹۷ کاهش یافته ه. هر مترمربع آپارتمان در منطقه ۲۰ در فروردین امسال ۲میلیون و ۹۱۸هزار تومان بود که یه ماه بعد (اردیبهشت ۹۷) به ۲میلیون و ۸۴۵هزار تومان کاهش یافته ه. در مناطق ۲۱ و ۲۲ هم متوسط قیمت طی اردیبهشت ماه امسال به ترتیب ۴میلیون و ۴۹۴هزار تومان و ۵میلیون و ۶۳۵هزار تومان بوده ه.

این روزها در بحث ای مربوط به بازار خونه همه جا صحبت از زیاد شدن قیمت ه، نشونه ای حرکت از رکود به طرف رونق بازار خونه نگرانی ا و امیدهایی رو هم زمان به همراه داشته ه. در کنار نگرانی کسائی که می خواهند خونه دار شن و نگران زیاد شدن قیمت ا هستن، بعضیا هم چشم امیدشان به سرمایه گذاری در بخش خونه یا رونق مشاغل مربوط به این بخش ه.

مظاهریان، معاون خونه و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره تحولات چند ماه گذشته بازار خونه گفت: اینا رو پیش نشانگرهای رونق و رکود می نامیم. هم حالا ۵.۶ درصد زیاد شدن قیمت خونه داریم. تو تهران میانگین قیمت ۴.۶۵ میلیون تومان ه. شاید در مناطق مختلف این رقم فرق داشته باشه ولی این میانگین افزایش در کل کشور ه. با توجه به اینکه زیاد شدن قیمت ۵.۶ درصد و تورم حدود ۱۰ درصد ه پس هنوز بازار خونه سودده نیس. پس کسی به این نتیجه نرسیده که پول رو از بانک بیرون بیاره و وارد بازار خونه شه.

اون درباره سیاست دولت در این مقطع چینین گفت: سیاست دولت افزایش رقم و کاهش میزان سود وام خونه ه. دولت معتقد ه میزان وام باید ۸۰ درصد قیمت خونه رو بپوشونه، بهره اون کاهش یابد و مدت زمان دریافت وام افزایش پیدا کنه. بانک ا مشکلاتی دارن که اونا رو در جهت این سیاستگذاری درست، محدود می کنه ولی ما همیشه از طرف مردم افزایش رقم وام رو دنبال می کنیم. برنامه ریزی طبق منابع محدود شکل میگیره. اگه منابع محدود نبود که اصلاً برنامه ریزی وجود نداشت. الان خواسته وزارتخانه این ه که دوره پس انداز خونه از ۶ به ۵ ماه کاهش یابد.

امید ه مسئولان با انجام سیاست ای درست و تاثیرگذار بتونن افزایش خونه رو با روندی منطقی، کنترل و مدیریت کنن تا شاهد تورم در حال افزایش و آسیب زا در بخش خونه نباشیم.

سرویس اقتصاد مشرق – طبق گزارش بانک مرکزی، شاخص بهای جنسا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در اسفندماه ۱۳۹۶ (تورم نقطه به نقطه) به عدد ۱۱۴.۷ رسید که نسبت به ماه مثل سال قبل برابر ۸.۳ درصد افزایش داشته ه.

این در حالی ه که طبق گزارش دیگه بانک مرکزی، در اسفند ۱۳۹۶ متوسط قیمت خرید و فروش یه مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه ای معاملات ملکی شهر تهران ۵۷.۶ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مثل سال قبل ۲۶.۱ درصد افزایش نشون می ده.

افزایش ۲۶.۱ درصدی قیمت خونه نسبت به تورم نقطه به نقطه ۸.۳ درصدی، نشون دهنده فاصله گرفتن فاحش تورم خونه از متوسط تورم جنسای مصرفی ه؛ که قطعاً خبر ناگواری واسه اقشار متوسط و کم درآمد جامعه حساب می شه.

داده ای بانک مرکزی از گزارش تحولات بازار خونه شهر تهران از سال ۱۳۹۳ بدین سو که برگرفته از آمارهای سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ه، نشون می ده افزایش ۲۶.۱ درصدی قیمت خونه در اسفندماه ۱۳۹۶ بالاترین رکورد گرانی خونه در ۴ پارسال بوده ه.

بررسی داده ای بالا این واقعیت رو هم نشون می ده که جهش قیمت خونه از نیمه دوم پارسال شروع شده و ماه به ماه بر سرعت اون افزوده شده ه.

از مهر ۱۳۹۶ رشد قیمت خونه دورقمی شد و پس از اون در بهمن ماه از مرز ۲۰ درصد گذشت و در اسفندماه هم از ۲۶ درصد عبور کرد.

به گفته کارشناسان، رکود با شدت در بخش ساختمان و سقوط ساخت و عرضه خونه در دولت ای یازدهم و دوازدهم، کم کم در حال نشون دادن مفید خود در بازار خونه ه. این در حالی ه که در چند پارسال عرضه بیشتر از دو میلیون خونه مهر، بخش زیادی از خواسته مصرفی رو از بازار خونه مهار کرده بود.

اما توقف خونه مهر و نبود جانشین طرح یا تشویق کننده ای جذاب واسه سازندگان خونه، باعث سقوط با شدت تولید خونه شده ه. اگه دولت در سال ۹۷ هم نسبت به بازار خونه، بی فرق بمونه، خونه دار شدن مستأجران و زوج ای جوون، رؤیای دست نیافتنی تر میشه.

]]>