پیش بینی وضعیت بازار خونه در سال 97

به گزارش ایسنا، در روزهای آسون سال ۱۳۹۷ با زیاد شدن قیمت دلار، قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات خونه به کمتر از ۶۰ هزار تومان رسید و در بعضی از نمادهایی که رو به باطل شدن بود تا ۵۳ هزار تومان هم پایین رفت اما در روزهای الان از زمای که دولت وعده دلار ۴۲۰۰ تومانی داده قیمت هر ورق از اوراق تا بیشتر از ۶۵ هزار تومان بالا رفتهه.

در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران در این هفته امتیاز اوراق تسهیلات خونه خرداد ماه ۱۳۹۵ به ۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسید و اوراق تسه فروردین ۱۳۹۷ به عدد ۶۵ هزار و ۳۳۰ تومان رسید.

اگه قیمت اوراق ۶۵ هزار تومانی رو پایه قرار دهیم با در نظر داشتن اینکه زوجای تهرانی واسه دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی خونه باید ۲۰۰ برگه تسهیلات خونه بخرن، باید ۱۳ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنن. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی خریداری کرد، در کل واسه دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی خونه ضمنا جعاله حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شه.

ضمنا زوجای غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنن، می تونن تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که واسه گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار بخرن که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان واسه خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان واسه خرید اوراق وام جعاله، در کل واسه دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون تومان پرداخت کنن.

پیش بینی وضعیت بازار خونه در سال 97
ضمنا زوجای ساکن در بقیه شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می تونن واسه گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام خونه ۱۲۰ برگ بهادار بخرن که باید ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واسه خرید اوراق بپردازند که واسه دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگه واسه وام جعاله باید ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بپردازند. این زوجا در کل واسه دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنن.

مجردهای تهرانی هم می تونن تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج ایی که در مرکزها استانای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارن تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در آخر غیر زوجای ساکن در بقیه مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنن که به ترتیب هر کدوم باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات خونه رو از فرابورس ایران بخرن. با این حساب مجردهای تهرانی باید واسه خرید این اوراق ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مرکزها استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنن. البته در صورت تمایل واسه دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگه هم بپردازند.

اوراق تسهیلات خونه به وسیله بانک خونه منتشر می شه. ضمنا بانک ملی هم تازگیا شروع به پخش این اوراق کرده. این اوراق توانایی معامله در فرابورس ایران رو داره و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریاله. مدت اعتبار اوراق تسه بیشترین حد تا دو دوره شش ماه قابل تمدیده. این اوراق با در نظر داشتن اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مونده دارای قیمت متفاوتیه. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات اون استفاده نکند، نماد معاملاتی اون متوقف خواهد گردید و صورتا پرداختی دیگه به دارنده اوراق برگرداندن نخواد گردید.

 

به گزارش خبرنگار مهر، علی چگینی در جمع خبرنگاران در جواب به پرسشی در مورد زیاد شدن قیمت خونه گفت: بازار خونه روش ملایمی رو طی می کنه؛ با این حال رشد معاملات خونه که در پارسال روش پرشتابی داشت در سال جاری ملایم تر خواهد گردید.

چگینی با اعلام اینکه با در نظر داشتن جریانات اقتصادی ماه های گذشته که باعث گردید بازار خونه با شیب آرامی رشد کنه، گفت: پیش بینی می شه امسال وضعیت بازار خونه خوب باشه به ویژه که پارسال سرمایه گذاری در این بخش افزایش پیدا کرد و این سرمایه گذاریا قطع نخواد گردید.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: در پارسال و ادامه اون در سال جاری، شاهد رشد ارسال پروانهای ساختمانی بودیم که از حالت منفی و رکود خارج شده و روش مثبتی رو طی می کنه. پس کار و کاسبی و تولید در بخش خونه روش صعودی داره.

ایشون تصریح کرد: مجموعه این شرایط باعث می شه که خود بازار خونه هم بازم در روش مثبت باقی بمونه.

چگینی در مورد بازار اجاره بهای خونه گفت: گویا در بخش اجاره بها در سال جاری نسبت به پارسال شاهد رشد قیمتا باشیم که این افزایش در حاشیه اندازه تورم هستش.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد خونه وزارت راه و شهرسازی یادآور گردید: ورود به کنترل قیمت خونه همیشه مفید نمیشه چون در کوتاه مدت ممکنه اثر مثبت داشته باشه اما باعث می شه که در بلندمدت هیچ تولید کننده ای وارد بازار خونه نشه.

ایشون تأکید کرد: کنترل قیمتا در بازار خونه باعث می شه تا هزینه های جانبی در اثر محدودیتا افزایش یافته و پس تولید کننده نمی میتونه دراین بازار فعالیت داشته باشه در آخر هم فرآیند تولید متوقف خواهد گردید.

چگینی تصریح کرد: کنترل قیمتا به فرآیند تولید خونه آسیب زده و باعث می شه شدت زیاد شدن قیمت در سالهای بعد بیشتر شه. این تجربه در دنیا شکست خوردهه.

 

 

 

  • ساخت و ساز

    متوسط قیمت خرید و فروش خونه در بهار ۹۶

    متوسط قیمت خرید وفروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاهای معاملات ملکی در کشور یه میلیون و۴٨٧ هزار تومان با میانگین مساحت١٠۶مترمربع و متوسط عمر بنای ۹.۸سال بوده.

]]>