چه تشکی برای سیاتیک مناسب است؟
Abstract Curved particle blue background

چه تشکی برای سیاتیک مناسب است؟

ممکن است شما هم جزو دسته افرادی باشید که از درد سیاتیک و کمر درد، شب ها خواب راحتی نداشته باشید و روزها نیز درد بیشتری را متحمل شوید.

دفعات زیادی به دکتر مراجعه کرده اید و به جز مسکن ها راه حل دیگری دریافت نکرده اید. شاید باور نکنید اما تشکی که روی آن استراحت میکنید در میزان درد شما بسیار تاثیرگذار است.

بیایید ابتدا تعریفی در خصوص درد سیاتیک داشته باشیم. شاید شما هم این درد را تجربه میکنید و علت آن را نمیدانید.

درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک دردی است که به علت دیسک کمر و یا ساییدگی مهره های ستون فقرات ایجاد میشود. این درد در پایین کمر و در لگن شروع میشود و تا پاها ادامه پیدا میکند.

از دیگر نشانه های شایع در این بیماری این است که درد تنها در یک سمت بدن انتشار پیدا میکند.

بسیاری از افراد که درد کمتری دارند میتوانند با استفاده از حرکات کششی و جلسات فیزیوتراپی این درد را کاهش دهند.

اما انجام این حرکات برای کسانی که در مرحله شدیدتری از این بیماری قرار دارند مشکل است و لذا برای کاهش این درد باید از مسکن ها استفاده کنند.

راه حل دیگر خرید تشک طبی و شب ها روی آن استراحت کنند چرا که استفاده از یک تشک مناسب بسیار بر ساختمان اسکلتی بدن تاثیرگذار است.

اما در زمان خرید تشک مناسب برای درد سیاتیک باید به چه نکاتی توجه کرد؟ این نکات را در ادامه خواهیم خواند.

قرارگیری ستون فقرات

همانطور که متوجه شدیم درد سیاتیک در قسمت پایین ستون فقرات و لگن اغاز میشود لذا تشکی که انتخاب میکنید باید به گونه ای باشد که ستون فقرات شما را پشتیبانی کند و در وضعیت مناسبی قرار دهد.

زمانی که یک فرد به صورت صحیح می ایستد تمام اعضای بدن او متناسب با یکدیگر قرار میگیرند و لذا فشار بیش از حدی به هیچکدام از آن ها وارد نمیشود.

این وضعیت در هنگام خواب نیز باید برای اعضای بدن رخ دهد تا هیچ نقطه ای احساس فشار نکند و موجب افزایش درد نشود.

بهترین راه برای پی بردن به این موضوع که تشک برای ستون فقرات شما مناسب است یا خیر این است که در زمان خرید آن را تست کنید و ببینید احساس راحتی دارید یا خیر.

بهتر است این کار را با بالشتی که میخواهید شب ها از آن استفاده کنید انجام دهید. اگر قصد خرید بالشت هم دارید بهتر است همزمان با هم هر دو را تست کنید.

زمانی که تشک را امتحان میکنید باید نکات متعدد و مهمی را مورد نظر داشته باشید:

نوع تشک

همانطور که ممکن است بدانید تشک ها در انواع مختلفی دسته بندی میشوند که میتوان به نوع فنری (متصل و منفصل) و نوع طبی یا مموری فوم و لاتکس اشاره کرد.

دقت کنید که نوع مموری فوم که گاها با نوع طبی نیز شناخته میشود از بهترین نوع تشک ها برای افرادی است که از دردهای ستون فقرات رنج میبرند.

این تشک ها به دلیل نحوه ساخت و موادی که در تولید آن ها به کار رفته است از سایر تشک ها گران تر هستند و اگر بودجه محدودی ندارید پیشنهاد میکنیم که حتما از این نوع تشک ها تهیه کنید.

میزان نرمی و سفتی تشک

این که کدام تشک برای چه کسی مناسب است به عوامل متعددی از جمله وزن، سن، قد، نوع بیماری (که در اینجا به درد سیاتیک پرداخته ایم) و عوامل متعدد دیگر بستگی دارد.

اکثرا میزان نرمی متوسط یا سختی متوسط برای افراد تناسب بیشتری دارد و خواب راحت تری فراهم میکند با این حال با توجه به نظر پزشک ممکن است تشک سخت برای شما مناسب تر باشد.

کاهش فشار وارده به بدن

اگر دیده باشید ویدئوهایی از نحوه خوابیدن صحیح در فضاهای مجازی منتشر شد که نشان میداد هر فرد در زمان خواب باید چه فرمی به بدن خود بدهد.

به این صورت که کدام قسمت از بدن بالاتر و کدام قسمت پایین تر قرار بگیرد. در این ویدئوها این جای گیری را با بالشت های متعددی انجام میدادند که عملا اجرای همواره ی آن برای افراد امکان پذیر نیست.

به همین سبب تشک های مموری فوم به بازار عرضه شدند. این تشک ها به گونه ای طراحی شده اند که زمانی که فرد روی آن میخوابد تشک با استفاده از وزن هر قسمت فرورفتگی مناسبی را ایجاد میکند.

مثلا لگن و باسن به دلیل وزن بیشتری که دارند نسبت به ستون فقرات در تشک بیشتر فرو میروند و لذا اسکلت بدن در زمان خواب فشار متعادل و متناسبی را متحمل میشود.

خنک کنندگی تشک

همه ی ما با این مساله مواجه هستیم که تشک های تخت در تابستان بسیار گرم هستند و اجازه خواب راحتی را به ما نمیدهند.

خوب است بدانید که برخی از تشک ها به دلیل ساختار متفاوتی که در تولید آن ها وجود دارد خاصیت خنک کنندگی دارند و لذا میتوانید به راحتی در تابستان ها از آن ها استفاده کنید.

شما می توانید انواع این تشک ها را در وبسایت تشک نفیس مشاهده نمایید.

جالب است بدانید که تشک های خنک کننده به کاهش درد سیاتیک کمک میکنند. این تشک ها فضای کافی میان بدن و تشک برای عبور هوا ایجاد میکنند.

 

پس به یاد داشته باشید که در زمان خرید تشک مورد نظر ابتدا آن را تست کنید.

قبل از اقدام به خرید تحقیقات لازم را انجام دهید و با پزشک متخصص خود نیز مشورت کنید.

اگر محدودیت بودجه ندارید بهترین تشک را انتخاب کنید و حتما از مراکز معتبر خریداری کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید