گوگل اسیستنت در آیفون چگونه عمل می کند؟

گوگل اسیستنت در آیفون چگونه عمل می کند؟

این روزا بازار دستیارهای صوتی هوشمند شدیدا داغ شده و هر شرکت واسه خود دستیار اختصاصی طراحی کرده. دیروز گوگل در کنفرانس پیشرفت دهندگان خود اعلام کرد دستیار دیجیتالی اش یعنی «اسیستنت» (Assistant) رو به شکل اپلیکیشن جدا از هم به سیستم عامل iOS می آورد و اینجوری، دستیار هوشمند گوگل در زمین حریف به مصاف سیری میره.

اپلیکیشن گوگل اسیستنت از راه اَپ اِستور قابل دانلوده

هرچند قبل از اینم با دانلود پیام رسان «Allo» روی آیفون، امکان دسترسی به هوش مصنوعی گوگل اسیستنت وجود داشت، اما در این حالت، کارکردهای دستیار نامبرده بسیار محدوده؛ حالا میشه با نصب اپلیکیشن جداگونه Google Assistant که امروز در اپ استور قرار گرفت، به قابلیتای بیشتری رسید.

گوگل اسیستنت به دلیل بعضی محدودیتا، هنوز به اندازه دستیار پیش فرض آیفون در iOS کاربردی نیس. اولین و مهم ترین مانع، نوشته شدن کدهای سیری در زیرساخت سیستم عامل اپله در حالی که گوگل اسیستنت یه اپلیکیشن شخص سوم به حساب اومده و اجازه دسترسی به بعضی امکانات رو نداره. هم اینکه در آیفون میشه با نگه داشتن دکمه هوم، سیری رو فراخواند که این کار واسه دستیار گوگل نیازمند باز کردن اپلیکیشن مخصوصه.

واسه به کار گیری Google Assistant باید حساب کاربری گوگل داشته باشین

وقتی که واسه اولین بار گوگل اسیستنت رو در iOS اجرا می کنین، باید با به کار گیری نشانی جی میل و پسورد خود وارد حساب کاربری گوگل شید. پس از این مرحله، دستیار هوشمند خودشو معرفی کرده و از شما دعوت می کنه هرآنچه می خواین از اون سوال کنین. شما می تونین با لمس آیکن میکروفون، درخواست خود رو شفاهی مطرح کرده و یا اونو به وسیله کیبورد تایپ کنین.

اولین درخواستی که به ذهن می رسه، ایجاد تماس و ارسال پیامه که این کارا به وسیله Google Assistant قابل اجرا هستن، البته تجربه کاربری در اون کمی با سیری فرق داره.

مثلاً وقتی که می خواین واسه یکی از دوستانتون اس ام اس بفرستین، دستیار گوگل اول شما رو به اپلیکیشن پیاما هدایت کرده و در اونجا باید ارسال یا نبود فرستادن پیام مربوط رو تایید کنین؛ اگه سیری این کار رو در محیط خود انجام داده و کاربر رو به اپلیکیشن دیگری راهنمایی نمی کنه.

روند پخش موسیقی از راه دستیار هوشمند گوگل اسیستنت کمی پیچیده تره؛ وقتی اولین بار از اسیستنت می خواین یه قطعه موزیک براتون پخش کنه، باید میان Apple Music و YouTube یکی رو به عنوان پیش فرض انتخاب کنین. اگه یوتوب رو انتخاب کنین، به اپلیکیشن مربوط هدایت شده و در اونجا می تونین به موزیک مورد نظرتون گوش بدین.

حال اگه بخواین اپلیکیشن پیش فرض خود رو تغییر داده و از Apple Music استفاده کنین، با فرمون «Play on Apple Music» می تونین تغییرات نامبرده رو انجام بدین که پس از تغییر، امکان برگشت به سرویس یوتوب وجود نداره و باحال اینجاس که در بعضی موارد، با اینکه به نظر می رسه موسیقی در حال پخشه، صدایی به گوش نمی رسه.

Google Assistant هماهنگی خوبی با اپلیکیشنای گوگل داره

البته گوگل اسیستنت خوب با نرم افزارهای گوگل هماهنگ بوده و تجربه کاربری خوبی از اونا ارائه میده. مثلا فرستادن ایمیل از راه اپلیکیشن Gmail به سرعت انجام می شه و یا هنگام درخواست نشانی، دستیار گوگل از اپلیکیشن Google Maps به جای Apple Maps استفاده می کنه.

یکی از ویژگیای باحال دستیار گوگل، صفحه ای به نام «Explore» است که در اون لیستی از قابلیتای اسیستنت در کنار پیشنهاداتی واسه استفاده و اجرا هست. علاوه بر این، تعداد زیادی «ChatBot» شخص سوم هم پیشرفته که کارکردهای جدیدی به دستیار گوگل اضافه می کنن. مثلاً یکی از این چت باتا «Genius» اسمشه که می تونه با در اختیار داشتن بخشی از متن شعر، نام آهنگ و صاحب اثر رو تشخیص بده.

جدا از اکسپلور، صفحه دیگری به نام «Your Stuff» هست که فهرستی از برنامه ها، یادآوریا، لیستای خرید و اپلیکیشنای پر استفاده رو واسه اضافه کردن به اسیستنت در اختیار کاربر میذاره؛ مثلاً از راه اون می تونین با دستور «Late Again» به صورت خودکار پیامی رو به دوست خود بفرستین که ایشون رو از تاخیر احتمالی آگاه کنه.

انجام بعضی کارا در iOS از عهده دستیار هوشمند گوگل خارجه

در مقایسه روبرو، Google Assistant به خاطر محدودیتایی که iOS واسه اپلیکیشنای شخص سوم قائله، قادر به تنظیم اخطار صبحگاهی، گرفتن سلفی، اجرای اپلیکیشنا، پست گذاشتن در توئیتر و فیسبوک، درخواست تاکسی از اوبر، یا به کار گیری پیام رسانایی مانند WhatsApp نیس، در حالی که سیری تموم این کارا رو بدون کوچیکترین مشکلی انجام میده.

دستیار صوتی گوگل، باهوش تر و دوستانه تر از Siri عمل می کنه

از طرف دیگه، گوگل اسیستنت برتری محسوسی در مورد ترجمه زبانا و درک مسائل نسبت به سیری داره. مثلا اگه از اسیستنت سوال کنین:«رئیس جمهور آمریکا کیست؟» بعد اضافه کنین «قد اون چند سانتیمتره؟»، دستیار گوگل جواب میده:«دونالد جِی ترامپ» «۱۸۸ سانتیمتر قد»؛ اما سیری در شرایط مشابه به سوال اول جواب داده اما نمی تونه به سوال دوم جواب دهد.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین دستیار گوگل در مورد یادآوری امور کارکرد بهتری داشته، و جا و زمان مورد نظر واسه یادآوری کارا در اون قابل تنظیمه؛ اما سیری اینجور درخواستایی رو فقطً در فهرست یادآوریا قرار میده. البته دستیار هوشمند اپل در بعضی مواقع هم رسماً اشتباه می کنه، مثلاً تو یه مورد جمعیت کشور مصر رو ۸۵۵۰۰ نفر اعلام کرد!

در کل میشه گفت سیری در قیاس با گوگل اسیستنت کارکرد ضعیفتری از خود نشون میده، چون که خوبِ دستیار گوگل متوجه فرامین نشده و نمی تونه پیش فرضای کاربران رو اونطور که باید، یادش باشه. ً سیری خطاها و اشتباهات زیادی داره، اما تا روزی که به صورت پیش فرض روی همه آیفونا عرضه شده و در اصطلاح کار خریداران رو راه میندازه، گوگل اسیستنت و دیگه دستیارای صوتی هوشمند واسه جایگزینی با اون راه سختی در پیش دارن.

دیدگاهتان را بنویسید