ژانویه 19, 2021

5 خاصیت منحصر به فرد درباره موز قرمز | سبزیجات

1 min read

5 خاصیت منحصر به فرد درباره موز قرمز

شاید از فواید موز قرمز خبر نداشته باشین و یا حتی تا بحال اسم اون به گوشتون هم نخورده باشه؛ اما دیگه کافی! از امروز این میوه رو وارد سبد خوراکی خانوده کنین. موز زرد میوه بسیار به درد بخور و خوشمزه س اما جالبه بدونین که فواید موز قرمز از موز زرد بسیار بیشتره. در ادامه با دکتر سلام همراه باشین.

تُری تدرو، کارشناس تغذیه، عنوان می کنه که خواص موز قرمز به مراتب بیشتر از موز زرده و طعم اون شیرین تره چراکه پر از قند و کالریه.

ایشون میگه: «موز قرمز حدود ۳۰ کالری بیشتر و ۸ گرم قند بیشتر در مقایسه با موز زرد با اندازه مشابه داره.»

موز قرمز میوه ای نادره که بیشترً در شرق آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و امارات پیدا میشه و بیشتر از موز زرد، پر از ویتامین C و پتاسیمه. در ادامه به بعضی خواص اون اشاره می شه.

تقویت سیستم ایمنی

موز قرمز پر از ویتامین C هستش که بسیار واسه سلامت ایمنی بدن مهمه. ویتامین C موجب تحریک تولید لمفوسیتا می شه. لمفوسیتا سلولای سفید خون هستن که به پاتوژنای مهاجم مثل باکتریا حمله کرده، سلولای سرطانی یا عفونی شده رو نابود کرده، سیستم ایمنی رو تنظیم می کنن و آنتی بادی میسازن.

به عنوان یه آنتی اکسیدان، این ویتامین از سلولای سفید خون در مقابل مواد شیمیایی آزادشده واسه نابودی پاتوژنا حفاظت می کنه. یه موز قرمز ۹۹ گرمی شامل ۱۵ درصد از اندازه مجاز ویتامین C پیشنهاد شده.

کمک به سلامت قلب

موز قرمز مثل موز زرد پر از پتاسیمه. یه موز متوسط شامل ۴۰۰ میلیگرم پتاسیمه که ۱۱ درصد از اندازه مجاز روزانه اونو تامین می کنه. انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می کنه واسه کمک به کاهش فشار خون از مواد خوراکی شامل پتاسیم بیشتر استفاده شه. این مواد خوراکی با اثرات منفی سدیم مقابله کرده و به کاهش فشارخون که عامل پرخطر اصلی مریضی قلبی است مقابله می کنه.

با اینکه رژیم غذایی پر از پتاسیم واسه بعضی بیماران، مخصوصا افراد دارای سابقه مریضی کلیوی، ایمن نیس. به خاطر همین این گروه از افراد باید با دکتر شون مشورت کنن.

بهبود سلامت چشم و پوست

موز قرمز منبع خوب بتاکاروتن، رنگدونه نارنجی-قرمز یافت شده در میوه هاست. بدن آدم بتاکاروتن رو به ویتامین A تبدیل می کنه که واسه حفظ سلامت پوست، غشاهای مخاطی، سیستم ایمنی و سلامت چشم و بینایی لازمه.

آسون کردن روند هضم

این میوه پر از فیبر بوده که می تونه مشکلات هضم مثل یبوست رو آرامش بخشه.

به گفته تدرو، این میوه یه پروبیوتیک هم هست که به هضم خوب غذا و سلامت روده کمک می کنه چراکه سوخت لازم واسه این میکروارگانیزما رو تامین می کنه.

کمک به ترک سیگار

موز قرمز به دلیل محتوای پتاسیم و منیزیم، روند ترک سیگار رو آسون تر می کنه. با برگشت نیکوتین مقابله کرده و تمایل به سیگار کشیدن رو کم می کنه.

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.