5 خطری که در خانه‌تکانی وجود دارد

5 خطری که در خانه‌تکانی وجود دارد

5 خطری که در خونه تکونی هست

اگه اهل شست وشو و بشور و بساب باشین، حتما خونه تکونی آخر سال رو شروع کردین. خونه تکونی واسه خیلی از افراد بیشتر از اون که بهونه ای واسه تمیز کردن خونه باشه، مقدمه ای واسه استقبال از عیده.

بعضی مانند سالای قبل این کار رو با همون توان قبلی انجام میدن و در اتمام اونم موفقن، اما روزگار همیشه به یه حالت نیس و بعضی وقتا باید قبول کرد که ما دیگه اون آدم قبلی نیستیم و توان پایین و بی حوصلگی ما در اجرای نکات ایمنی خونه تکونی ممکنه حادثه ای بیافریند که تلخی اون شیرینی تعطیلات سال نو رو نابود کنه.

 

حوادثی چون سقوط از نردبون، لیز خوردن، برق گرفتگی و سوختگی با مواد شیمیایی از جمله این اتفاقاته. اما در روبرو شدن با این حوادث چه کارایی موثره؟

پله، نردبون و سقوط آزاد…

نادرست ترین کار در ایام نزدیک به عید، خونه تکونی تو یه زمان محدود با سرعت چند برابره. عصبی شدن، از دست دادن تمرکز، خستگی و ضعف از نشونه های اون هستش و اگه به تموم این موارد یه جفت دمپایی لیز رو هم اضافه کنیم، افتادن از پله و نردبون و شکستگی استخون ها نتیجه دردناک اون هستش. اما در روبرو شدن با این مشکل چیکار باید کرد؟

 

 

اگه شکستگی همراه با زخم و خونریزی بود، بدون این دست اون دست کردن خونریزی رو کنترل و زخم رو پانسمان کنین. اگه استخون از محل مفصل خارج شده یا از زخم بیرون زده، واسه جا انداختن یا وارد کردن اون به زیر پوست تلاش نکنین.

 

حرکت نابجا و صاف کردن استخون بدشکل موجب آسیب بیشتر به بافت دور و بر و عروق خونی می شه. یه تیکه چوب بلند، یه مجله لوله شده و حتی یه چتر بسته رو به عنوان آتل هم جهت با شکستگی بذارین. آتل باید به اندازه ای بلند باشه تا بتونه مفاصل بالا و پایین محل شکستگی رو پوشش دهد. آتل رو به وسیله پارچه به عضو ثابت کنین.

 

سرعت غیر مجاز حادثه آفرینه!

لیز خوردن بر سطوح سنگی یا سرامیکی واکس خورده یکی از عوامل دررفتگی، پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن در ایام خونه تکانیه. اما از کجا بفهمیم دچار چه آسیبی شده ایم؟

 

به خارج شدن سر استخون از چاله مفصل دررفتگی می گن. مهم ترین علامت اون بدشکلی در محل مفصله. واسه تشخیص، مفصل آسیب دیده رو با مفصل عضو سالم مقایسه کنین.

 

پیچ خوردگی، چرخش یا کشش یهویی و زیادتر از اندازه عادی عضو در سطح مفصله و باعث کشیدگی یا پارگی رباط می شه. در این آسیب تلاش واسه حرکت مفصل موجب افزایش درد می شه و کبودی و گرم شدن ناحیه آسیب دیده از علائم اون هستش.

 

«رگ به رگ شدن» یه جور کشیدگی عضله است و بر خلاف تصور بیشتر با پیچ خوردگی فرق می کنه. در این آسیب رشته های عضلانی پاره و درد تیر کشنده و یا برآمدگی سفتی در محل درد ایجاد می شه. اقدام موثر چیه؟

هیچوقت توی زخم بتادین نریزید، چون که شامل ید بوده و شدیدا حساسیت زا و از بین برنده سلولای زایا و بازسازی کننده زخمه و باعث تاخیر در بازسازی زخم شده و بعد اون از خود آثاری به جا می ذاره

عضو آسیب دیده رو حرکت ندین. هر دو تا سه ساعت به مدت 20 دقیقه از کمپرس آب سرد یا کیسه یخ استفاده کنین تا از ورم و درد عضو کم بشه. با باند کشی ناحیه آسیب دیده رو به مدت 18 تا 24 ساعت بسته و تحت فشار ملایم بذارین.

اعمال فشار از شدت کبودی کم می کنه.

باند رو از پایین به بالای عضو و به صورت اریب و تا یه سوم طولش بکشین و بعد ببندین. بذارین انگشتان دست و پا بیرون بمونه تا در صورت تغییر رنگ، بی حسی و یا نبود برگشت خون به زیر ناخنا متوجه سفت بستن باند شید. تا یه روز پس از حادثه عضو آسیب دیده رو یه وجب بالاتر از سطح قلب بذارین. این کار اثر فوق العاده ای در کاهش درد داره.

 

آب، پریز و برق گرفتگی

این روزا، برق گرفتگیایی که بر اثر آب گرفتن به پریزهای برق یا وصل کردن لوستر و چراغ با پای برهنه و مرطوب اتفاق میفته، آمار بالایی داره؛ اما در روبرو شدن با این جور حوادث چیکار باید کرد؟

 

به فرد برق گرفته دست نزنین و اولین کار این باشه که بدون این دست اون دست کردن برق رو از کنتور قطع کنین. در صورت دسترسی نداشتن سریع به کنتور، زخمی رو با اشیای خشک و نارسانایی چون چوب یا پلاستیک از

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید