5 خطر شغلی دندانپزشکان

5 خطر شغلی دندانپزشکان

5 خطر شغلی دندانپزشکان

بیشتر دندانپزشکان، دردهای عضلانی اسکلتی رو تو یه تیکه از دوران کار حرفه ای شون تجربه می کنن. با اینکه ممکنه یه کمردرد یا گردن درد موقتی خیلی مورد توجه قرار نگیره، ولی در صورت ندیده گرفتن دردای تکراری این چنینی، احتمال بروز یه ناتوانی پایدار هست.

1- دردهای استخوانی

 

این وسط، ناحیه در خطر بسته به تخصص دندانپزشک فرق داره. مثلا، پریودونتیستا (کارشناسان لثه) بیشتر مستعد دچار شدن به درد گردن، شونِه، دست و مچ هستن، اما دندانپزشکای عمومی بیشتر مستعد دچار شدن به کمردرد و آسیبای گردنی (به دلیل قرار گرفتن در وضعیتای ثابت دراز مدت) هستن، ولی کمتر به مشکلات به وجود اومده به وسیله آسیبای حرکتی تکراری که در پریودونتیستا هست گرفتار می شن.

 

خم کردن سر به جلو در بین کار و به مدت طولانی یه حالت شایع در میان دندانپزشکانه. خم شدن و قوز کردن دندانپزشک روی مریض واسه رسیدن به دید بهتر در دهن مریض موجب اضافه کردن یه بار اضافی بر گردن می شه. نتیجه طبیعی این موضوع، بروز یه درد گردنه که به اون سندرم درد گردنی می گن. این سندرم می تونه موجب بروز سردرد و درد طولانی در عضلات گردن، شونه ها و کتف شه که حتی به بازوا هم انتشار پیدا میکنه.

تحقیقات نشون دهنده گسترش 81 درصدی درد بازو، گردن، کمر و شونِه در میان دندانپزشکانه.

 

2- مسمومیت با مواد دندونپزشکی

از همون وقتی که جیوه در ترکیب مواد پرکننده دندون استفاده شد، یه علامت سوال بزرگ در مقابل اون به وجود اومد: « این ماده که از سمی ترین عناصر موجود در طبیعت هستش، خطری واسه بدن آدم داره، یا نه؟»

واسه نابود کردن احتمال خطر مسمومیت با جیوه، هوای داخل مطب باید خوب تهویه شه

با اینکه امکان آزاد شدن جیوه از داخل آمالگام، که یکی از مواد پرکردنی دندون هاست تقریبا وجود نداره و از این نظر خطری متوجه کسائی که مبادرت به بازسازی دندون ها با آمالگام می کنن، نیس؛ احتمال ایجاد مسمومیت دندانپزشکان و دستیار اونا که هر روز چند ساعت با ترکیباتی مثل آمالگام سر و کار دارن، خیلی زیاده.

 

با اینکه جیوه از راه پوست و بلع قابل جذبه، اما خطر اصلی با جذب اون از راه استنشاق یا تنفسه.اگه اندازه جیوه در خون بالا بره، علایم مسمومیت رو می شه.

به دلیل اینکه بخار جیوه، رنگ، طعم و بو نداره، پس کشف اون حتی در شرایطی که در بالاترین مقدار ممکن هم باشه، خیلی راحت ممکن نیس.

 

اهمیت خطر مسمومیت با جیوه به حدیه که یه قطره خالص از اون می تونه تموم هوای یه مطب با اندازه معمولی رو اشباع کنه.

البته باید تأکید کرد که مقدار جیوه ای که در مطبای دندونپزشکی واسه پرکردن دندون ها به کار میره، اون قدر نیس که اینجور عوارضی برجای بزاره، اما رعایت اصول ایمنی هم واسه مریض و هم دندانپزشک از ایجاد مشکلات بعدی پیشگیری می کنه.

 

واسه نابود کردن احتمال خطر مسمومیت با جیوه، هوای داخل مطب باید خوب تهویه شه و تموم جیوهای اضافی مثل کپسولای مصرف شده و خرده های آمالگام که در بین متراکم کردن باقی مونده ان، باید جمع آوری شن و درون ظرفای نشکن که در اونا به طور کامل بسته می شه، نگهداری شن.

عرضه بهداشتی جیوه به وسیله فروشندگان و تولیدکنندگان و مصرف درست اون نقش بسیار مۆثری در جلوگیری از آلودگی محیط زیست داره.

 

خرده های باقی مونده آمالگام و مواد آلوده به جیوه اصلا نباید سوزونده شه. پس نباید اونو همراه با بقیه زباله ها دور ریخت، چون که ممکنه بعدا در نتیجه سوزونده شدن اون بخارهای جیوه دلیل آلودگی شن.

 

3- تابش اشعه

رادیوگرافی یکی از راهکارهای تشخیصی در دندانپزشکیه. دندانپزشک و دستیار اون به دلیل حضور دائمی در نزدیکی دستگاه رادیوگرافی، در برابر تابش ناخواسته اشعه ایکس هستن.

واسه حفاظت از تابش اشعه راهکارهایی مثل سرب کوبی دیواره های اتاق رادیوگرافی یا تعبیه استندهای سربی، تنظیم دوز تابش اشعه و رعایت فاصله مجاز پیشنهاد شده که دندانپزشکان مجبور به رعایت اونا هستن.

 

مشکلات به وجود اومده به وسیله تابش اشعه ایکس به دندانپزشکان شامل مشکلات آستانه دار و بدون آستانه هستن.

مشکلات آستانه دار، اثرات قطعی به وجود اومده به وسیله تابش دوز مشخصی از اشعه به فرد هستن، مثل ناهنجاریای کروموزومی و اثرات دهانی پس از رادیوگرافی.

مشکلات بدون آستانه، مشکلات دراز مدت هستن، اما هیچ نسبتی با دوز اشعه ندارن، مثل دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان ها.

 

4- آلودگی به خون آلوده

تعریف درست نیدل اِستیک (Needle Stick) اینه که در بین انجام کار درمانی، یه سوزن توخالی مثل سوزن سرنگ که شامل خون قابل مشاهده باشه، در پوست فرو بره و خراش واضحی بسازه.

در صورت آلوده بودن خون به ویروس هپاتیت یا ایدز، احتمال دچار شدن به مریضی هپاتیت یا ایدز فرد رو تهدید می کنه. این یکی از خطراتیه که همیشه متوجه دندانپزشکان و دستیاران اوناس.

دندانپزشکان ممکنه از راه تنفس بزاق فرد آلوده به مریضیای عفونی مثل هپاتیت و سل گرفتار شن

بیماران دندونپزشکی از این نظر تقریبا در حاشیه امنیت قرار دارن؛ چراکه سر سوزن سرنگ بی حسی و تیغ جراحی از جمله وسایل یه بار مصرفی هستن که مطمئنا پس از استفاده دور ریخته می شن و واسه مریض دیگری استفاده نمی شن.

 

در صورت فرو رفتن سرنگ در پوست، باید تیتر آنتی بادی علیه هپاتیت در خون فرد چک شه. اگه نتیجه تیتر این آزمایش بالای 10 بود، هیچ مشکلی وجود نداره، ولی اگه فرد ایمنی نداشت یا قبلا واکسن نزده بود، باید واکسن هپاتیت B و ایمونوگلوبولین ضد هپاتیت B به اون تزریق کرد.

 

5- دچار شدن به مریضیای عفونی

جدا از انتقال خونی بعضی مریضیای ویروسی، دندانپزشکان ممکنه از راه تنفس بزاق فرد آلوده به مریضیای عفونی مثل هپاتیت و سل گرفتار شن.

 

نکته نگران کننده در این مورد اون هستش که در مورد مریضی هپاتیت نوع C که یکی از شکلای جور واجور خطرناک هپاتیته، هیچ راه حل پیشگیری و درمانی مطمئنی وجود نداره.

 

رعایت اصول ایمنی مثل به کار گیری ماسک، عینک محافظ و دستکش تنها راه پیشگیری از دچار شدن به این مریضی هاست.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید