5 خوراکی سرشار از کلسترول بد | رژیم غذایی
AI(Artificial Intelligence) concept.

5 خوراکی سرشار از کلسترول بد | رژیم غذایی

5 خوراکی پر از کلسترول بد

بعضی از مواد غذایی شامل کلسترول بالایی هستن و میتونن چربی خونتون رو زیاد کنن. این خوراکیا باعث افزایش خطر ابتلای شما به امراض قلبی و عروقی می شن. در ادامه به 5 مورد از اونا می پردازیم.

کلسترول بد که به نام ال دی ال هم شناخته می شه، می تونه منتهی به تشکیل پلاک در شریانا شده و باعث مشکلات شدید قلبی عروقی می شه.

به نقل از steptohealthوجود چربی در بدن واسه ایجاد اسیدهای صفراوی، کارکرد قلبی عروقی و یه سری از فرایندهای بدن لازمه. مشکل از جایی شروع می شه که شما مقادیر بیشماری از چربیا رو دریافت کنین و خود رو در خطر دچار شدن به هیپوکلسترولمی یا همون تجمع پلاک در شریانا بذارین.

لیپوپروتئین با چگالی پایین یا همون ال دی ال یه جور چربیه که به عنوان قاتل خاموش هم شناخته شده. وقتی سطح کلسترول ال دی ال بالاتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر باشه، شما در برابر دچار شدن به هیپو کلسترولمی هستین. البته این خطر وقتی شدید شدن می شه که سطح کلسترول خوب یا همون اچ دی ال هم در مردان کمتر از ۳۵ میلی گرم در دسی لیتر و در زنان کمتر از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشه.

علائم بالینی کلسترول بالا در هر فرد می تونه فرق داشته باشه با این حال احساس سنگینی یا سوء هاضمه، خستگی، یبوست، بوی بد دهن، التهاب در انداما، سرماخوردگی های پشت سر هم، سردرد، بینایی تار و درد قفسه سینه از علائم روشن افزایش کلسترول بد هستن.

این وسط، شما ممکنه از اثرات بعضی مواد غذایی بر افزایش کلسترول بد خون بی خبر باشین:

لبنیات پرچرب: کالاهایی مثل شیر غلیظ شده، کره و مارگارین و … پر از چربیای اشباع هستن و در کسائی که کلسترول بد اونا بالاست، مصرف این نوع اجناس باید به طور کامل متوقف شه. به جای لبنیات پرچرب، شما می تونین اجناس گیاهی مانند شیر بادام و شیر سویا، و یا لبنیات کم چرب یا بدون چربی رو به رژیم روزانه خود اضافه کنین.

گوشت قرمز: از مصرف گوشتای چرب دوری کنین. به جای گوشت قرمز مصرف گوشتای سفید مانند گوشت مرغ و بوقلمون رو وارد رژیم تون کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پوست این گوشتا رو بکنین. ماهی بخورین. ماهی آزاد، تن یا ساردین بهترین گزینه ان. این ماهیا چرب هستن اما چربی اونا مانند گردو یا بذر کتون خوبه.

مواد غذایی آماده و صنعتی: بیشتر غذاهای آماده و صنعتی به خصوص اونایی که گرم می شن، با روغنای هیدروژنه و اسیدهای چرب ترانس جفت و جور و باعث افزایش کلسترول بد خون می شه. از مصرف مواد غذایی خیلی چرب و خیلی شیرین و مخصوصا اونایی که شامل روغنای هیدروژنه هستن دوری کنین.

قندهای تصفیه شده و نشاسته: قندها و کربوهیدرات هایای تصفیه شده مانند برنج سفید، نونا و پاستاهای جفت و جور شده از آرد سفید اندازه کلسترول خوب خون رو کاهش می بدن. واسه شما که کلسترول خونتون بالاست پیشنهاد می شه از مصرف این مواد غذایی دوری کنین. شما باید نونای سبوس دار استفاده کنین.

کره: کره، مایونز، مارگارینا شامل اندازه زیادی چربی هستن، با این حال روغنایی مانند روغن زیتون، روغن کانولا شامل چربیای سالمی هستن که قلب شما رو در وضعیت بهتری نگه می دارن. در هر صورت از مصرف مواد غذایی چرب دوری کنین.

آوای سلامت

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید