"5 دلیل آب نشدن شکم چاق   "

"5 دلیل آب نشدن شکم چاق "

فاطمه مهدی پور – بخش سلامت آکا ایران

جنب و جوش دارین، اما نه جوری که باید و شاید

پیاده روی، باغبانی و کارایی مثل این، به لاغری شما کمک می کنن. اگه شما اینجور فعالیتایی رو انجام می دید اما لاغر نمی شین، باید بدونین که فعالیت بدنی باید مناسب بوده و از نظر متابولیکی اثر داشته باشه. معمولا نمیشه خیلی راحت بین فعالیتایی که فرد داره و چیزی که واسه آب کردن شکم نیاز هست قضاوت درستی داشت. معمولا اشتباهاتی در برداشت از واژه جنب و جوش داشتن و واژه انجام فعالیتای بدنی و ورزشی مناسب بروز میده.

درسته که انجام فعالیتای سبک روزانه مانند گشت و گذار در پارک و بالا و پایین رفتن از پله ها کمک کننده هستن، اما واسه رسیدن به تناسب اندام واقعی کافی نیستن. بهترین فعالیتای بدنی واسه این کار انجام ورزشای استقامتیه. تمرینات استقامتی شامل تمرینات ورزشی دراز مدت و با شدت کمه که تنفس و ضربان قلب رو بالا می برن. از بین این ورزشای میشه به شنا، طناب زدن، دوچرخه سواری، دویدن نرم و چیزای دیگه ای به جز اینا اشاره کرد. تمرینات بدنسازی مناسب هدف شما نیستن.

آدمایی که بعد از ساعت 11 شب می خوابن کالری بیشتری دریافت می کنن و بیشتر در برابر اضافه وزن قرار می گیرن

فعالیتای بدنی با شدت متوسط مناسب هستن، چون ضربان قلب رو تو یه سطح خاص نگه می دارن و موثرتر هستن. تمریناتی که دست کم 10 دقیقه و بدون معطلی انجام می شن هم جزو ورزشای مناسب واسه آب کردن چربیای شکم هستن. یادتون باشه که علاوه بر انجام تمرینات این چنینی و منظم نباید از جنب و جوش بدنی روزانه غافل شید.

پشت میزنشینی همیشگی و بی تحرکی، تموم زحمات شما رو بر آب میدن. پس یادتون باشه که هر یک ساعت از جاتون بلند شید و قدمی بزنین. حرکات کششی انجام بدین و اجازه ندین بدن تون یه جا و بی جنب و جوش بمونه.

از سندرم کوشینگ رنج می برید

البته این مشکل بسیار نادره، اما اگه با تموم تلاشا موفق به آب کردن شکم تون نمی شین، احتمال داره پای کارکرد بد هورمونی در میان باشه. یه مریضی به نام سندرم کوشینگ هست که باعث تولید بیشتر از اندازه هورمون کورتیزول می شه.

ترشح بیشتر از اندازه این هورمون از غدد فوق کلیوی باعث تجمع چربی ها به دور شکم می شه. از علائم دیگه این مریضی میشه به چاقی در ناحیه صورت، آب شدن عضلات، کبودی و خون مردگی های خود به خودی، پوست بسیار حساس و نازک و ترکای ارغوانی رنگ اشاره کرد.

زندگی در محیط پرسرو صدا

اگه در محیطی شلوغ و پرهیاهو زندگی کنین، احتمال اینکه اندازه دور کمرتون زیاد شه زیاده. یافته های یه تحقیق سوئدی که در ماه می سال 2015 به چاپ رسید نشون میده اندازه دور کمر اهالی استکهلم با افزایش هر 5 دسیبل صدا به اندازه 0.21 سانتیمتر زیاد میشه.

اولین دلیل این مسئله نبود خواب درست به خاطر سر و صدای زیاده. از اونجایی که احساس خستگی می کنین جنب و جوش فرد کمتر شده و امکان اضافه وزن بالا میره. دلیل دوم افزایش اندازه کورتیزول در بدنه. تولید این هورمون که به هورمون استرس معروفه می تونه به دلیل کمبود خواب یا زندگی در محیط پر سروصدا دچار مشکل شه. البته این تاثیر خیلی زیاد نیس، اما به هر حال بهتره شناخته شه.

سیگار می کشید

همونطور که میدونید مصرف دخانیات تاثیر بدی روی سلامتی بدن داره. در بین این اثرات سوء میشه به تجمع چربی در شکم اشاره کرد. البته حتما میدونید که ترک سیگار هم باعث چاقی می شه.

بعد از ترک سیگار آدما به صورت میانگین 2.5 کیلوگرم و حتی بیشتر چاق می شن. اما در عین حال میشه بعد از ترک سیگار، با تغییر سبک زندگی لاغر شد، چون حس چشایی برمیگرده و فرد خوب طعم مواد غذایی رو درک می کنه. در نتیجه می تونه کمتر غذا بخوره و بیشتر لذت ببره.

خواب خوب و کافی ندارین

بد خوابیدن باعث افزایش اندازه دور کمر می شه. در ماه مارس سال 2016، یافته های یه تحقیق آمریکایی نشون داد آدمایی که بعد از ساعت 11 شب می خوابن کالری بیشتری دریافت می کنن و بیشتر در برابر اضافه وزن قرار می گیرن.

در نوامبر سال 2015 هم یافته های تحقیق دیگری به اثبات رساند اختلاف وقتی زیاد بین ساعات بیدار شدن در روز آخر هفته و در طول هفته با افزایش اندازه دور کمر رابطه داره. این تاثیر خود رو در 450 شرکت کننده نشون داده بود.

به نظر کارشناسان، آدمایی که به اندازه کافی نمی خوابن و یا خواب بدی دارن، خیلی راحت از عهده آب کردن چربی های دور شکم شون بر . به نظر این محققان اندازه دور کمر آدمایی که کمتر از 6 ساعت و یا بیشتر از 9 ساعت در شب می خوابن به مراتب بزرگتره و این افراد بیشتر در برابر مشکلات متابولیکی مانند دیابت قرار می گیرن.

به چه دلیل؟ چون نداشتن خواب کافی باعث ایجاد خستگی می شه پس جنب و جوش بدنی فرد کم میشه. در نتیجه فرد چاق می شه و یا نمی تونه اونطور که باید وزن کم کنه.

علاوه بر این نداشتن خواب کافی در تولید کورتیزول مشکل بوجود می آورد. در نتیجه افزایش اندازه کمی از این هورمون هم در دراز مدت باعث افزایش چربیای دور شکم می شه.


.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید