5 دلیل برای آنکه خونریزی لثه تان را جدی بگیرید

5 دلیل برای آنکه خونریزی لثه تان را جدی بگیرید

: خودتون یا یکی ا نزدیکانتون خونریزی لثه رو تجربه کردین؟ هیچ میدونید همین خونریزی ساده می تونه نشونه چه بیماریای مهلکی باشه؟ با ما در این پست از هفت گنج همراه باشین تا شما رو با بعضی از این بیماریا آشنا کنیم.

خونریزی لثه حتما نشونه یه مشکل نیس اما باید بدونین یکی از نشونه های بیماریای عفونی دهن و دندون و یا حتی مریضی ایدز همین خونریزی لثه س پس لازمه اونو جدی بگیرین. در مقابل لثه های سالم نشونه بهداشت و دهن و دندانه. پس لازمه اگه لثه های ملتهب داشتین یا خونریزی لثه داشتین تلاش کنین دلیل اونو فهمیده باشین. و اما همونطور که گفتیم خونریزی لثه می تونه نشونه یه مریضی جدی باشه در ادامه این بیماریا رو نام برده و معرفی می کنیم.

۱. دیابت

یه رابطه قوی بین دیابت و بیماریای پریودنتال التهاب لثه هست. خونریزی لثه معمولا یکی از اولین نشونه های دیابته. هم اینکه کنترل قند خون تقریبا غیرممکن می شه وقتی که مریض همیشه خونریزی لثه داره. به بیماران دیابتی پیشنهاد می شه تا بهداشت دهن و دندون خود رو بیشتر از قبل حفظ کنن چون که دیابت خود سلامت دهن و دندانشان رو تهدید می کنه.

۲. ترمبوسیتونی

این یه مریضی تعریف شده به وسیله کمبود پلاکت در خونه. این کمبود خود در آخر منتهی به خونریزی بافت لثه ها، کبودی لثه و لخته شدن خون می شه. این مریضی حتی می تونه باعث ضایعه دهانی شه. مریضی ترمبوسیتوپنی باعث می شه حتی یه ضربه کوچیک باعث خونریزی لثه شه.

۳. سرطان خون

در سرطان خون هم یکی از اولین نشونه ها التهاب لثه و خونریزی اون هستش. سرطان خون یه مریضی شدیدا خطرناک و جدیه که می تونه حتی به بقیه سرایت داده شه. و مراجعه زودتر از موعد معمولی به دکتر می تونه از پخش شدن اون در بدن جلوگیری کنه. و اینم یه دلیل دیگه واسه اهمیت دادن به خونریزی لثه س.

۴. HIV

۹۰ درصد از بیماران HIV دست کم یه آسیب دهن و دندون مانند بیماریای لثه و خونریزی لثه در خود دارن. درواقع خونریزی لثه خود می تونه یه نشونه از یه مریضی عفونی جدی در بدن باشه.

۵. التهاب لثه به وجود اومده به وسیله بارداری

هورمونای زمان بارداری می تونن خونریزی لثه رو بیشتر کرده یا حتی باعث اون باشن. این هورمونا لثه رو متورم می کنن. یادتون باشه که بهداشت دهن و دندون نقش مهمی در سلامت جنین داره. طوری که خونریزی لثه در دوران بارداری می تونه خود یه علامت اخطار دهنده در مورد بروز یه مشکل در بدن مریض باشه.

.

منبع : 7ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید