5 دلیل برای آنکه خونریزی لثه تان را جدی بگیرید

: خودتون یا یکی ا نزدیکانتون خونریزی لثه رو تجربه کردین؟ هیچ میدونید همین خونریزی ساده می تونه نشونه چه بیماریای مهلکی باشه؟ با ما در این پست از هفت گنج همراه باشین تا شما رو با بعضی از این بیماریا آشنا کنیم.

خونریزی لثه حتما نشونه یه مشکل نیس اما باید بدونین یکی از نشونه های بیماریای عفونی دهن و دندون و یا حتی مریضی ایدز همین خونریزی لثه س پس لازمه اونو جدی بگیرین. در مقابل لثه های سالم نشونه بهداشت و دهن و دندانه. پس لازمه اگه لثه های ملتهب داشتین یا خونریزی لثه داشتین تلاش کنین دلیل اونو فهمیده باشین. و اما همونطور که گفتیم خونریزی لثه می تونه نشونه یه مریضی جدی باشه در ادامه این بیماریا رو نام برده و معرفی می کنیم.

۱. دیابت

یه رابطه قوی بین دیابت و بیماریای پریودنتال التهاب لثه هست. خونریزی لثه معمولا یکی از اولین نشونه های دیابته. هم اینکه کنترل قند خون تقریبا غیرممکن می شه وقتی که مریض همیشه خونریزی لثه داره. به بیماران دیابتی پیشنهاد می شه تا بهداشت دهن و دندون خود رو بیشتر از قبل حفظ کنن چون که دیابت خود سلامت دهن و دندانشان رو تهدید می کنه.

۲. ترمبوسیتونی

این یه مریضی تعریف شده به وسیله کمبود پلاکت در خونه. این کمبود خود در آخر منتهی به خونریزی بافت لثه ها، کبودی لثه و لخته شدن خون می شه. این مریضی حتی می تونه باعث ضایعه دهانی شه. مریضی ترمبوسیتوپنی باعث می شه حتی یه ضربه کوچیک باعث خونریزی لثه شه.

۳. سرطان خون

در سرطان خون هم یکی از اولین نشونه ها التهاب لثه و خونریزی اون هستش. سرطان خون یه مریضی شدیدا خطرناک و جدیه که می تونه حتی به بقیه سرایت داده شه. و مراجعه زودتر از موعد معمولی به دکتر می تونه از پخش شدن اون در بدن جلوگیری کنه. و اینم یه دلیل دیگه واسه اهمیت دادن به خونریزی لثه س.

۴. HIV

۹۰ درصد از بیماران HIV دست کم یه آسیب دهن و دندون مانند بیماریای لثه و خونریزی لثه در خود دارن. درواقع خونریزی لثه خود می تونه یه نشونه از یه مریضی عفونی جدی در بدن باشه.

۵. التهاب لثه به وجود اومده به وسیله بارداری

هورمونای زمان بارداری می تونن خونریزی لثه رو بیشتر کرده یا حتی باعث اون باشن. این هورمونا لثه رو متورم می کنن. یادتون باشه که بهداشت دهن و دندون نقش مهمی در سلامت جنین داره. طوری که خونریزی لثه در دوران بارداری می تونه خود یه علامت اخطار دهنده در مورد بروز یه مشکل در بدن مریض باشه.

.

منبع : 7ganj.org

Related articles

5 دردی که نباید نادیده بگیرید !!

:   آخ مردم از دل درد، آخ به چه دلیل همش بدنم درد می کنه و … دردهایی هستن که باید خیلی خیلی جدی بگیرین. پیشنهاد بهداشتی این هفته ما توجه به این دردها هستش. موارد زیر دردهایی هستن که خطرآفرینند و اگه به اونا توجه نکنین ممکنه لطمات جبران ناپذیری رو به بدنتون […]

Learn More

5 دستور غذایی سالم برای یک صبحانه مقوی | ورزش

> هممون شنیده ایم که صبحونه مهم ترین وعده غذایی در روزه. در حالی که بعضی از محققان تحقیقاتی علمی در این مورد انجام دادن که نشون میده به چه دلیل صبحونه  به عنوان مهمترین وعده غذایی روزه. تحقیقات نشون دادن که حذف وعده غذایی صبح شما ممکنه به افزایش خطر دچار شدن به بیماریای […]

Learn More

5 دلیل برای متورم شدن پای شما

: کفشای تنگ و یا پنجه باریک و پاشنه بلند دوستدار پای شما نیستن، چون ایده آل و برابر با سلامت پا عمل نمی کنن. این نوع کفشا باعث انقباض و له شدن پا در نتیجه جمع شدن مایع و پف کردن پا می شن. امتیاز خبر: 18 از 100 تعداد رای دهندگان 43 سایت […]

Learn More