5 دلیل برای اهمیت سلامت روده بزرگ

: 5 دلیل واسه اهمیت سلامت روده بزرگ

: آخرین باری که در مورد سلامت روده بزرگ تون نگران شدید رو به یاد میارید؟ اگه شمام مانند خیلی از مردم باشین شاید تا وقتی که تجربه نفخ یا دل درد یا سوهاضمه نداشته باشین به این موضوع فکر نمی کنین. درحالی که تحقیقات زیادی ثابت کردن که سلامت کامل از روده بزرگ شروع می شه. دلایل زیادی واسه این موضوع هست که در ادامه ۵ تا از این دلایل رو با هم بررسی می کنیم.

۱. جذب غذا

مواد مغذی که واسه ساخت سلولا در بدن لازمن از راه دیواره روده بزرگ جذب می شن. اسیدای آمینه (از پروتئین)، اسیدهای چرب (از چربی)، قند (از کربوهیدرات)، ویتامینا، مواد معدنی، آنزیما، پروتئینای تخصصیه که به هضم غذا کمک می کنن و در شکسته شدن مواد غذایی و جذب بهتر اونا تاثیردارن و دیگر مواد غذایی شامل غذاهای گیاهی مانند لیکوتین گوجه فرنگی یا پروآنتوسیانیدین در زغال اخته و هزاران مواد دیگه غذاهای گیاهی در مرحله آخر هضم قابل جذب می شن. وقتی که این مواد غذایی در روده بزرگ جذب می شن به خون رفته و سفر خود رو به استخون یا مغز و قلب و کبد و دیگه ارگانای بدن شروع می کنن. اگه روده بزرگ آسیب ببینه یا شرایط ایده آلی نداشته باشه خیلی از مواد مغذی مورد نیازتون از کفتون میره.

۲. پیشگیری از التهاب

روده بزرگ نقش تعیین کننده ای در ایجاد التهاب در بدن ما داره. روده بزرگ به دلیل نفوذپذیری بالایی که داره باکتریای زیادی رو وارد جریان خون ما می کنه. موارد مختلفی مانند استفاده زیادتر از اندازه از آنتی بیوتیکا یا استرس یا رژیم غذایی ناجور و دیگه عوامل می تونه باعث این شه که به همراه مواد غذایی مواد زائد هم وارد جریان خون ما شن. سیستم ایمنی بدن هم در جواب به مواد مضر خارجی باعث ایجاد التهاب می شه. هم اینکه اینطوری سلولای بدن ما بیشتر از قبل نسبت به مریضی ضعیف می شن.

۳. امتیازات پروبیوتیک خاص

روده خونه خیلی از باکتریای بدنه. تعداد این باکتریا حتی بیشتر از سلولای بدنه. هر فرد حدود ۱۰۰ تریلیون باکتری داره درحالی که حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تریلیون سلول در بدن ویه. درحالی که این آمار می تونه ترسناک باشه اما خیلی از این باکتریا حتی به درد بخور و لازمن. بعضی از باکتریا هم در بدن فرد خنثی هستن و هیچ تاثیری ندارن. بدون باکتریای به درد بخور حتی زندگی ما دچار مشکل می شه. این پروبیوتیک در مقابله با بیماریا، هضم غذا، ساخت مواد مغذی و مقابله با موجودات مزاحمی که قصد ایجاد دردسر دارن، موثره.

با در نظر گرفتن تحقیقات بعضی از باکتریا حتی در حفظ وزن سالم فرد هم تاثیردارن. هم اینکه بعضی از باکتریا واسه کشتن و مقابله با عوامل مریضی زایی که در ریه زندگی می کنن تاثیردارن. هم اینکه تعداد خیلی از پروبیوتیکایی که در روده بزرگ زندگی می کنن واسه جلوگیری از واکنشای آلرژیک و یا مقابله با اونا تاثیردارن.

۴. پیشگیری از بیماریا

عفونتای مضر در روده می تونه باعث گسترش التهاب شه. آرتریت روماتوئید یه مریضی خود ایمنی در سراسر بدنه. این مریضی مفاصل بدن رو مورد حمله قرار میده. محققان در دانشگاه پزشکی نیویورک باکتریایی رو در روده پیدا کردن که می تونه با این مریضی مقابله کرده و از وقوع اون پیشگیری کنه. یعنی این مریضی از روده شروع شده و به کل بدن سرایت می کنه. واسه همینه که باکتریای داخل روده می تونن خیلی راحت با اون مقابله کنن.

۵. مراقبت از سلامت مغز

روده به عنوان مغز دوم در محافل پزشکی می شناسنش. دلیل این نامگذاری اینه که سلامت روده تاثیر زیادی در سلامت مغز فرد داره. بعضی از باکتریای داخل روده به عنوان آنتی اکسیدان ها و یه سریای دیگه به عنوان دسته سرکوب کننده رادیکالای آزاد شناخته می شن. هم اینکه باکتریای داخل روده می تونه در مراقبت از چربیای به درد بخور در مغز هم اثر داشته باشه. این روند در پیشگیری از بیماریای عادی مربوط به مغز مانند پارکینسون یا فراموشی یا لوگرینگ یا زوال عقل هم تاثیر گذاره. پژوهشا نشون میده که اثرات این قسم باکتریا بر سلامت مغز انگار سریعه.

.

منبع : 7ganj.org

Related articles

5 خطر شغلی دندانپزشکان

5 خطر شغلی دندانپزشکان بیشتر دندانپزشکان، دردهای عضلانی اسکلتی رو تو یه تیکه از دوران کار حرفه ای شون تجربه می کنن. با اینکه ممکنه یه کمردرد یا گردن درد موقتی خیلی مورد توجه قرار نگیره، ولی در صورت ندیده گرفتن دردای تکراری این چنینی، احتمال بروز یه ناتوانی پایدار هست. 1- دردهای استخوانی   […]

Learn More

5 دشمن وزن ایده‌آل را بشناسید | چاقی

5 دشمن وزن ایده آل رو بشناسین درسته که چاق شدن به پرخوری و یا بد غذا خوردن مربوط می شه اما باید بدونین علاوه بر تغذیه عوامل دیگری هم هستن که باعث اضافه وزن می شن. اگه اهل زیاده روی در مصرف مواد غذایی نیستین و می ببینن وزنتون بالا میره باید عوامل دیگه […]

Learn More

5 دشمن وزن ایده آل را بشناسید | ورزش

5 دشمن وزن ایده آل رو بشناسین درسته که چاق شدن به پرخوری و یا بد غذا خوردن مربوط می شه اما باید بدونین علاوه بر تغذیه عوامل دیگری هم هستن که باعث اضافه وزن می شن. اگه اهل زیاده روی در مصرف مواد غذایی نیستین و می بینین وزنتون بالا میره باید عوامل دیگه […]

Learn More