5 دلیل برای اینکه باید ورزش کرد | ورزش

5 دلیل برای اینکه باید ورزش کرد | ورزش

1. ورزش می کنین تا پرخوری وعده های قبلی رو جبران کنین

واسه شمام پیش اومده که فردای شبی که حسابی پرخوری کردین، به باشگاه پناه ببرین تا پرخوری شب گذشته رو جبران کنین؟ هیچ وقت از ورزش به عنوان وسیله تنبیه خودتون استفاده نکنین. ورزش نباید در ما، حس عذاب و شکنجه بسازه و نباید از اون واسه جبران مافات، استفاده کنیم. اگه از ورزش لذت نبرین و فقط واسه رفع چاقی، ورزش کنین، دچار مشکلات جدی غذایی و وسواس ورزشی میشین. از ورزش به عنوان وسیله ای واسه بهبود روحیه خودتون استفاده کنین. بالا بودن روحیه، نقش مهمی در سوزوندن انرژی بیشتر و مراقبت از ظاهر و باطن ما داره.

2. ورزش می کنین تا از مشکلات زندگی فرار کنین

هممون در زندگی با استرس و مشکلات درگیریم و ورزش می تونه به کاهش استرس کمک کنه. اما اگه از ورزش واسه فرار از مشکلات کمک بگیریم، مشکل اصلی در سر جای خود و حل نشده باقی می مونه. از ورزش، نه واسه فرار بلکه واسه پیدا کردن راه حل واسه مشکلات، استفاده کنین. در بین ورزش، ذهن رو پاک کنین و به راه حلای احتمالی واسه مشکل، فکر کنین. بعضی وقتا، مشغولیت بدنی، باعث می شه که راه حلا و عقاید خوبی به ذهن خطور کنن.

3. ورزش می کنین تا مانکن شید

هیچکی با داشتن اندامی متناسب و ورزش کردن واسه تناسب اندام، مخالف نیس اما اگه تنها دلیل شما واسه ورزش کردن اینه که به یه اندازه یا وزن خاص برسین، به خودتون ظلم می کنین. ورزش کردن واسه رسیدن به یه اندازه خاص نیس بلکه یه فعالیته که همه باید اونو در برنامه زندگی خود قرار بدن. اگه ورزش می کنین فقط واسه اینکه به یه وزن خاص برسین، بعد از یه مدت ممکنه که دچار سرخوردگی و بی انگیزگی شید و با انجام ورزشایی بالاتر از توان و ظرفیت بدن خودتون، به جسم و روح خودتون آسیب بزنین. ورزش فقط مخصوص کسائی که میخوان وزن کم کنن نیس بلکه حتی افراد لاغر هم باید واسه سلامتی، ورزش کنن. پس بین ورزش، روی اینکه شکل و اندازه بدنی خاصی پیدا کنین، تمرکز نکنین. روی لذت ورزش و قدرت عجیب اون در سرزندگی و سبکبالی، تمرکز کنین. ما منکر این نیستیم که تناسب اندام، بخشی از هدف ورزشی خیلی از افراده اما نباید تموم هدف ما از ورزش، لاغر شدن باشه. به تموم فوایدی که ورزش واسه روح و جسم شما داره، فکر کنین تا بی انگیزگی به سراغ شما نیاد.

4. ورزش می کنین تا در بی خوابی های شبونه، سرگرم شید

ورزش در حالت عادی باعث بهتر شدن انرژی می شه اما اگه واسه ورزش کردن، ساعات دیر وقت شب رو انتخاب می کنین، به بدن خود آسیب جدی می زنید. اگه استراحت کافی نداشته باشیم، عضلات شروع به تجزیه شدن کرده و بدن رو ضعیف می کنن. بی خوابی، نه فقط باعث زیاد شدن وزن می شه بلکه خطر بروز بیماریای قلبی رو هم زیاد می کنه. حال اگه ورزش بی موقع رو هم به اون اضافه کنیم، بدن ما تحت اثر استرس و فشار زیادی قرار میگیره. ما باید ۷ تا ۸ ساعت خواب شبونه داشته باشیم. نباید بذاریم که حتی ورزش هم این مقدار خواب شبونه رو کم کنه. ورزش رو به زمانای دیگری از روز بندازین. در آخر در طول روز، واسه نیم ساعت ورزش، حتماً فرصتی پیدا می کنین (اگه واقعاً بخواین!).

5. ورزش می کنین تا بتونین غذای بیشتری بخورین

اگه دلیل شما واسه ورزش کردن اینه که بتونین فست بود بیشتری بخورین، باید اولویتای زندگی رو به شما یادآوری کنیم. ً ورزش این امکان رو به ما میده که غذای بیشتری بخوریم اما بیشتر ما فراموش می کنیم که ورزش، مجوز پرخوری و خوردن غذاهای ناسالم نیس. باید توجه داشته باشیم که نباید انرژی که با ورزش سوزونده ایم از انرژی که با خوردن غذا وارد بدن می کنیم، بیشتر باشه وگرنه تموم زحمات مون به هدر میره. مثلاً، باید یه ساعت کامل بدویم تا بتونیم انرژی یه همبرگر (بدون سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه) رو بسوزونیم. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، ورزش در بعضی از موارد، نمی تونه اثرات داغون کننده انتخابای ناسالم غذایی رو بهتر کنه. هم اینکه، شیرینی جات و خوراکیای ناسالم نمی تونن ویتامینا و مواد معدنی رو که به تناسب اندام شما کمک می کنن، در اختیار بدن قرار بدن. می تونین بعضی وقتا در کنار ورزش، خوراکیایی مثل فست فود و شیرینی جات رو استفاده کنین (اگه مشکل سلامتی نداشته باشین) اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نباید به یه عادت تبدیل شده و یا زیاد تکرار شه. فقط بعضی وقتا!

.

منبع : faranaz.com

دیدگاهتان را بنویسید