5 دلیل بیدار شدن های مکرر شبانه

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

هیچ نوشیدنی الکلی واسه خواب خوب شبونه موجود نیس

 

احساس گرما خوابیدن و خواب باقی موندن رو سخت می کنه. دمای اتاق، چیزی که به تن دارین، ملزومات خواب، همه در حفظ دمای درست بدن نقش دارن.

بیدار شدن در میانه های شب شرایطی به طور کامل عادی و بخشی از DNA آدم حساب می شه. حتی چهار تا شش بار بیدار شدن از خواب شبونه هم عادی در نظر گرفته می شه. دلیل این شرایط به دوران اجداد غارنشین ما برمیگرده که واسه بررسی محیط دور و بر خود و حصول اطمینان از نبود وجود خطر چند بار بیدار شده و بعد دوباره به خواب می رفتن.

 

اما نکته کلیدی اینه که پس از بیدار شدن از خواب دوباره قادر باشین به خواب برید. اگه نمی تونین، ممکنه یکی از عواملی که در ادامه به اونا اشاره می شه مانع از خواب خوب شبونه شما می شن.

 

دزد خواب: نیاز به دفع ادرار

دفع ادرار شبونه (Nocturia) دارای محرکای بسیاریه. اما اگه دو تا چهار بار در شب از خواب بیدار میشین تا ادرار کنین، حتی وقتی که مصرف مایعات رو محدود کردین، از بین رفتن تعادل بین آب و الکترولیتا ممکنه عامل مشکل آفرین باشه. اگه بیشتر از اندازه آب بخورین، بدون این که نمک کافی مصرف کرده باشین، بدن تلاش می کنه آب اضافی رو دفع کنه که ممکنه دلیل بیدار شدنای تکراری شبونه واسه دفع ادرار رو توضیح بده.

 

راه حل: حدود 30 دقیقه قبل از خواب یه لیوان کوچیک آب به همراه کمی نمک دریایی پردازش نشده استفاده کنین. نمک پردازش نشده کمک می کنه آب وارد تموم سلولای بدن شما شه. به همراه آب باید نمک استفاده کنین تا از حفظ هر دو اونا در بدن اطمینان انجام بشه.

 

احساس گرما خوابیدن و خواب باقی موندن رو سخت می کنه

 

دزد خواب: گرمای زیادتر از اندازه

احساس گرما خوابیدن و خواب باقی موندن رو سخت می کنه. دمای اتاق، چیزی که به تن دارین، ملزومات خواب، همه در حفظ دمای درست بدن نقش دارن.

 

راه حل: مردم خیلی راحت می تونن تو یه بازه دمایی خیلی راحت بخوابن. اما دمای اتاق بین 60 تا 65 درجه فارنهایت (15.6 تا 18.3 درجه سلسیوس) واسه بیشتر افراد ایده آله. هم اینکه، قبل از خواب حموم کردن پیشنهاد می شه. یه حموم گرم دمای بدن شما رو کمی زیاد می کنه، در شرایطی که خروج از حموم کاهش کم دما رو داره و این سیگنالیه که مغز با خواب پیوند میده.

 

دزد خواب: قرار گرفتن در برابر نمایشگرها

اگه در تختخواب و هنگام خواب مشغول بررسی شبکه های اجتماعی میشین، این اقدام شما می تونه در روند خواب مشکل بسازه. قرار گرفتن چشما در برابر نور موجب می شه تا تولید ملاتونین، هورمون خواب، به وسیله بدن متوقف شه. گوشیای هوشمند، تبلتا، و دستگاه های الکترونیکی، منابع نوری هستن که افراد معمولا در نزدیکی صورت خود نگه می دارن که ممکنه موجب مشکلات خواب شه.

 

راه حل: نور اتاق خود رو کم کنین و دست کم یه ساعت قبل از خواب از قرار گرفتن در برابر نمایشگرها دوری کنین. پژوهشا نشون دادن نور آبی که از نمایشگر دستگاه هایی مانند گوشیای هوشمند پخش میشه، مقصر اصلی حساب می شه. اگه می خواید مثل این دستگاه ها هم استفاده کنین نور نمایشگر رو کم کرده و اونا رو در فاصله یه یا دو فوت (30 تا 60 سانتیمتر) از صورت خود نگه دارین.

 

دزد خواب: مصرف الکل

در شرایطی که مصرف نوشیدنیای الکلی می تونه در اول حالت خواب آلودگی در شما بسازه، اما پس از اون مزاحم خواب خوب شبونه می شه. الکل از خواب رِم (REM) که بخشی کلیدی از روند خواب حساب می شه و طی اون آدم عمیق تریم مرحله خواب رو تجربه می کنه، پیشگیری کرده و این کمبود از تجربه خوابی خوب جلوگیری می کنه.

 

راه حل: هیچ نوشیدنی الکلی واسه خواب خوب شبونه موجود نیس. در صورت مصرف الکل باید انتظار مشکل در خواب شبونه خود رو داشته باشین.

 

دزد خواب: استرس

به هر دلیلی که استرس و نگرانی بوجود اومده باشه، کسب آرامش رو مشکل می کنه و اجازه لذت بردن از خواب خوب شبونه رو نمی ده.

 

راه حل: کارایی مانند مدیتیشن ذهن آگاهی و آروم سازی پیشرونده تاثیر مثبت بر مشکلات خواب، از جمله بیداری شدن تکراری به وجود اومده به وسیله استرس، رو نشون دادن. روان درمانی می تونه واسه افراد گرفتار به مشکلات جدی استرس-خواب به درد بخور باشه. مثلا، رفتار درمانی شناختی می تونه کیفیت خواب رو با کمک به مغز واسه کنترل افکار استرس زا که از خواب راحت پیشگیری می کنن، بهتر کنه.

 

.

منبع :

Related articles

5 دلیل خوب برای اینکه بیشتر سیر بخورید! | تغذیه سالم

5 دلیل خوب واسه اینکه بیشتر سیر بخورین! 5 دلیل خوب واسه اینکه بیشتر سیر بخورین! سیر سیر فقط به درد تند کردن نون ایتالیایی و پوره سیب زمینینمی خوره. مشخص شده که این سبزی سنتی، چند امتیازات مهم سلامتی هم داره. اینجا 5 دلیل علمی واسه خوردن سیر بیشتر میگیم. 1- ممکنه به پیشگیری […]

Learn More

5 درمان طبیعی بیماری لثه

5 درمان طبیعی مریضی لثه شستشوی دهن با محلول آب نمک، ورم و درد ناحیه لثه ها رو کم می کنه. اگه رژیم غذایی کم نمک و یا فشارخون بالا دارین، می تونین در جفت و جور این محلول، از آب لیمو ترش به جای نمک استفاده کنین. یکی از بیماریای شایع ناحیه دهن، مشکلات […]

Learn More

5 خاصیت لوبیا قرمز | حبوبات

5 خاصیت لوبیا قرمز اگه لوبیاها یکی از اجزای اصلی رژیم غذایی شما باشن خوب میدونید که اونا یکی از کامل ترین بسته های مواد غذایی طبیعی هستن. در این مطلب می خوایم کمی بیشتر درباره این مواد غذایی بدونیم.  5 خاصیت لوبیا قرمز لوبیاها با مشخصات تغذیه ای قابل توجه و محتوای پروتئینی بالایی […]

Learn More