5 دلیل تغذیه ای پیری زودرس در خانم ها  | تغذیه سالم

5 دلیل تغذیه ای پیری زودرس در خانم ها | تغذیه سالم

5 دلیل تغذیه ای پیری زودرس در خانوما

5 دلیل تغذیه ای پیری زودرس در خانوما

پیری یه پدیده طبیعیه و باید با آرامش روان و خوش بینی با اون مقابله کرد. مدت هاست که علم و محققان به یافته های جدیدی در مورد مقابله با رد پای گذشت زمان دست نیافته ان. با این حال انگار بعضی عوامل دخالت زیادی در پیری زودتر از موعد معمولی دارن و در عین حال داشتن سبک زندگی سالم باعث جوون نگه داشتن بافتا می شه.

شماره یه: غذاهایی که نباید بخورین

هممون میدونیم که مواد غذایی نقش مهمی در سلامتی بدن و کارکرد ارگانای جور واجور اجرا می کنن. اما با این حال هممون عادتای بد غذایی زیادی داریم که روند پیری رو به سرعت میندازه. یکی از این عادتای نادرست مصرف زیاد آردهای تصفیه شده ایه که به صورت شیرینیجات صنعتی و یا غذاهای آماده و مخصوصا واسه وعده شام مصرف می کنیم. یادتون نره که مثل این مواد غذایی پرکالری هستن و در بدن به صورت چربی یا کلسترول تجمع می کنن.

پس لازمه که تا حد ممکن از مصرف مواد غذایی زیر دوری کنین:

مواد غذایی شیرین: یادتون باشه که مصرف زیاد و بیشتر از اندازه قند و مواد قندی کلاژن پوست رو نابود می کنه و باعث پیری سلولا می شه.

نوشیدنیای الکلی: مصرف الکل به کبد آسیب می زنه. این بخش مسئولیت سم زدایی از بدن رو داره. در نتیجه اگه می خواین پوستی سالم و سرحال داشته باشین از مصرف مثل این نوشیدنیا دوری کنین.

مواد غذایی خیلی شور: مطمئنا مصرف اسنکا، چیپس یا میوه های خشک شور و چیزای دیگه ای به جز اینا واسه خیلی از ما هوس انگیزه. اما با این حال این مواد غذایی واسه سلامتی ضرر دارن. یادتون نره که نمک یکی از بدترین دشمنان بدنه که جزو عوامل اصلی تشکیل سلولیت (همون بافت پرتقالی شکل تجمع یافته در رانا، باسن و چیزای دیگه ای به جز اینا) حساب می شه.

گوشتای فرآوری شده: سوسیس، کالباس، همبرگرها و چیزای دیگه ای به جز اینا شامل سولفیتا هستن که روند پیری رو سرعت میدن.

گوشت قرمز: گوشت قرمز شامل رادیکالای آزاده. این مولکولا به کلاژن پوست آسیب زده و باعث پیری سلولا می شه.

نوشیدنیای گازدار: نوشیدنیای گازدار هم جزو دشمنای سلامتی و پوست هستن. تا جایی که می تونین دور مثل این نوشیدنیا رو خط قرمز بکشین.

مواد غذایی شامل چربیای ترانس: اسیدهای چرب باعث بروز التهاب و احتباس آب شده و پوست ما رو نسبت به نور خورشید حساس و ضعیف می کنن. این چربیا هم اینکه باعث بروز بیماریای قلبی می شن.

یادتون باشه که مصرف زیاد و بیشتر از اندازه قند و مواد قندی کلاژن پوست رو نابود می کنه و باعث پیری سلولا می شه

نبود مدیریت استرس

یکی از فاکتورهای پیری که بیشتر ندیده گرفته می شه استرسه. باید بدونین که خانوما بیشتر از آقایون تحت استرس بوده و آسیب پذیری بیشتری هم دارن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه نتونیم با احساسات منفی و استرسای روزمره درست برخورد کنیم به مرور تبدیل به مشکلات روحی روانی می شن. استرس باعث پیری زودتر از موعد معمولی سلولا می شه. هورمون کورتیزول که به هورمون استرس معروفه باعث افزایش ضربان قلب و مشکلات جدی مثل تصلب شرایین شده و به سلامت مغز آسیب می زنه. استرس علاوه بر کورتیزول، هورمون اپی نفرین هم ترشح می کنه که به نام آدرنالین شناخته می شه و اکسایش سلولا رو زیاد می کنه. این هورمون در کار سنتز مواد مغذی مشکل ایجاد کرده و باعث افزایش چربی خون می شه. استرس هم اینکه باعث تخریب سیستم ایمنی بدن می شه که یافته های اون به صورت پیری زودتر از موعد معمولی روی پوست بروز می کنه. پس واسه جوون موندن باید آرامشتان رو حفظ کنین و یاد بگیرین که استرس هاتون رو کنترل کنین.

مصرف کم آنتی اکسیدان ها

مصرف کم آنتی اکسیدانا یکی از عوامل اصلی بروز پیری زودهنگامه. نبود جذب کافی آنتی اکسیدانا سلولا رو در برابر رادیکالای آزاد ضعیف کرده و کلاژن پوست به طور جدی به خطر میفته. اگه می خواین جوون و سرحال بمونین تا می تونین از مواد غذایی زیر بخورین:

آب لیموترش (ً به صورت ناشتا)

کیوی

توت فرنگی

انبه

طالبی

پرتقال

بروکسل

هویج

اسفناج

کلم کیل

گوجه فرنگی

پاپایا

کدوحلوایی

یه فنجون چای سبز در روز

ماهی دو مرتبه در هفته

کلسیم

از جذب کلسیم غافل میشین

کلسیم یه ماده معدنی خوبه که همه آدما مخصوصا خانوما در تموم مراحل زندگی خود به اون نیاز دارن. متأسفانه خانوما بیشتر در برابر پوکی استخون قرار دارن. این مریضی اثر منفی روی زندگی افراد میذاره. در واقع نبود جذب کلسیم کافی در طول روز باعث افزایش روند پیری در خانوما می شه.

پیشنهاد می کنیم با افزایش مصرف مواد غذایی زیر از همین امروز با فرا رسیدن پیری استخون هاتون مقابله کنین:

ماست طبیعی بدون قند

شیر (اگه نسبت به لاکتوز حساسیت دارین و نمی تونه شیر گاو رو درست هضم کنین می تونین از نوشیدنیای گیاهی مانند شیر بادام استفاده کنین)

توفو (پنیر سویا) در سالاد

روزانه 3 عدد بادام و 3 عدد گردو

اگه یکی از اعضای خونواده تون از پوکی استخون رنج می بره حتماً با یه دکتر مشورت کنین تا دستورات لازم واسه تأمین نیازای بدن و جذب کلسیم کافی و یا مصرف مکمل رو در اختیارتون بزاره. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که مشکلات به وجود اومده به وسیله پوکی استخون باعث پیری پوست هم می شه.

بیشتر از اندازه در برابر نور خورشید قرار می گیرین

نور خورشید واسه سلامتی بدن لازمه. به خاطر اینکه باعث سنتز ویتامینی مانند ویتامین D می شه که باعث بهتر شدن خلق وخوی و تقویت استخوانا و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه. با این حال قرار گرفتن افراطی و بدون حفاظت در برابر نور خورشید یکی از عوامل مهم تسریع روند پیری پوسته. اشعه های ماورای بنفش خورشید تا عمق پوست نفوذ کرده و باعث فعال شدن رادیکالای مضر می شن. اگه جزو آدمایی هستین که ساعتا در برابر آفتاب قرار دارین و یا علاقه زیادی به برنزه شدن دارین باید حواستون به اثرات مضر نور خورشید هم باشه. پیشنهاد می کنیم حدود نیم ساعت قبل از خارج شدن از منزل کرم ضدآفتاب با شاخص محافظتی مناسب (SPF بالای 30) بزنین. در ساعات گرم در برابر آفتاب قرار نگیرید و عینک آفتابی و کلاه رو یادتون نره.

.

منبع : zanrooz.com

دیدگاهتان را بنویسید