5 خطر گرمای تابستان برای سلامتی

5 خطر گرمای تابستون واسه سلامتی

واسه خیلیا تابستون به معنی ورزش، سلامتی، تفریح و خوشگذرانیه. اما باید بدونیم که همین تابستون هم خیلی وقتا می تونه تهدیدی واسه سلامتی باشه و بیماریای زیادی رو به بار آورد. شاید سوال کنین چیجوری؟ با هم بررسی می کنیم.

 

این تنظیم دما در فصلای گرم سال با تعریق و در فصلای سرد با تولید انرژی از عضلات و ایجاد لرز انجام می شه.

 

در حالی که در تغییرات شدیدتر دما، وقتی که هوا گرمتر و گرمتر می شه، مثل وقتی که دمای هوا به حد دمای داخل بدن یعنی 37 درجه سانتی گراد و بالاتر از اون می رسه، دیگه مکانیسمای سرد کننده مثل تعریق جوابگو و کافی نیستن. در این شرایط که بدن نمی تونه خودشو خنک تر کنه و در دمای طبیعی نگه داره، بیماریای مختلفی تهدیدکننده سلامتی هستن.

بیماران قلبی درروزهای گرم تابستون تا حد امکان در خونه بمونن و از فعالیت بدنی سنگین دوری کنن، چراکه این گرمای شدید واقعا واسه بیماران قلبی مرگباره

از جمله بیماریایی که خطر اونا در فصل گرم سال به مراتب بیشتر از فصول دیگه س، شامل موارد زیره.

 

1- تهدید بیماران قلبی

تحقیقات جدید نشون دادن که گرمای زیادتر از اندازه هوا می تونه از دلایل مهم مرگ در بیماران قلبی باشه. با اینکه سرما هم می تونه واسه سلامتی مضر باشه، اما گرما خطرناک تره.

 

موج گرما در فصل تابستون با اثرات منفی روی ریتم و ضربان قلب، فشار خون، کلسترول خون و هم غلظت خون زمینه رو واسه حملات قلبی جفت و جور می کنه.

 

بعضی وقتا هم خطرات گرما واسه بیماران قلبی به این خاطره که در گرمای زیاد، سیستم قلب و عروق ضعیف بیماران قلبی خسته می شه، چراکه لازمه واسه تنظیم دمای بدن در حد طبیعی سخت تر و شدیدتر کار کنه. این کار زیاد واسه قلب مریض به شدید شدن علائم مریضی و خیلی وقتا مرگ منجر می شه.

 

پس بهتره بیماران قلبی درروزهای گرم تابستون تا حد امکان در خونه بمونن و از فعالیتای بدنی سنگین دوری کنن، چراکه این گرمای شدید واقعا واسه بیماران قلبی مرگباره.

 

2- حملات آسم

تابستون می تونه فصل خطرناکی واسه بچه ها و بزرگسالان گرفتار به آسم هم باشه. دود و آلودگی بیشتر هوا، سطح بالاتر گرده ها در هوا، رشد بیشتر قارچا و مایتا به دلیل رطوبت بالاتر هوا، همه و همه زمینه رو واسه افزایش حملات آسمی جفت و جور می کنن.

 

پس اگه شمام آسم و یا بقیه بیماریا تنفسی رو دارین، حواستون باشه که بی نظمی در مصرف داروها و اسپری هاتون در این فصل اصلا جایز نیس.

 

هم اینکه در روزای بسیار گرم و مرطوب و روزهایی که سطح آلودگی هوا بالاتره بهتره تا حد ممکن در خونه رو بمونین.

 

3- مسمومیتای غذایی

وزارت کشاورزی آمریکا این جوری تخمین می زنه که آمار مسمومیتای غذایی در ماه های گرم تابستون دو برابر ماه های دیگه ساله. این مسئله به دلیل وجود باکتری هاییه که در طول ماه های گرم و مرطوب سال، سریع تر و بیشتر رشد می کنن.

به گزارش مراکز کنترل مریضی، 76 میلیون نفر از مردم دنیا هرساله به مسمومیتای غذایی گرفتار می شن. سالمندان و کودکان و همه آدمایی که سیستم ایمنی بدن اونا ضعیفه، مستعدترین افراد واسه دچار شدن به مسمومیتای غذایی هستن.

 

خیلی وقتا این مسمومیتای غذایی می تونن جدا خطرناک باشن. اسهال و استفراغ شدید و مقاوم به درمان به کم آبی بدن منجر شده و خیلی وقتا منتهی به مشکلات کلیه، قلبی و عضلانی و حتی مرگ در افراد سن بالا و کودکان می شه.

 

پس بهتره تا حد امکان از خوردن غذا در بیرون از منزل دوری کنین. غذاها رو در فریزر و یخچال و در ظروف مناسب نگهداری کنین.

 

یادتون نره در فصل تابستون غذایی که بیشتر از دو ساعت بیرون از یخچال باشه، دیگه بی خطر نیس.

در دماهای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد غذایی که واسه بیشتر از یه ساعت بیرون از یخچال باشه، دیگه قابل خوردن نیس.

 

4- هیپرترمی یا افزایش دمای بدن

هیپرترمی شامل گروهی از بیماریا، از گرمازدگی تا حملات قلبی به وجود اومده به وسیله گرمای زیاده.

افراد سن بالا واسه دچار شدن به این بیماریا مستعد تر از جوانان ان، چون توانایی بدن واسه تنظیم دما با افزایش سن کم میشه.

 

دچار شدن به بیماریایی مثل بیماریای قلبی، مشکلات گردش خون و چاقی هم توانایی بدن واسه تنظیم دما رو کم می کنه.

 

بعضی داروها مثل داروهای کم کننده فشار خون و داروهای ضد افسردگی، قدرت بدن در تنظیم دما رو کاهش میدن.

 

بهترین راه حل اون هستش که آب کافی باشین. نوشیدن آب بهترین راه واسه تنظیم دمای بدنه. بهتره این نوشیدن آب در ساعات مشخص و به طور تکراری باشه، مثلا هر ساعت 2 تا 3 لیوان آب سالم و خنک.

 

مطمئنا هرچه هوا گرم تر باشه، نیاز شما به آب بیشتر هستش تا بتونه آب از دست رفته در اثر تعریق رو جبران کنه. تا حد ممکن از نوشیدنیای کافئین دار مثل قهوه دوری کنین، چون کافئین دفع آب از راه ادرار رو زیاد می کنه.

 

5- گرفتگی عضلات در اثر گرما

کرامپا یا گرفتگیای شدید عضلانی معمولا درزمان فعالیت سنگین در هوای گرم اتفاق می افتن. عضلاتی که بیشتر از همه دچار اسپاسمای گرمایی می شن، عضلات پشت ساق پا، بازوها، شکم و کمر هستن.

 

اگه شمام از کرامپای گرمایی رنج می برید، بهتره تا حد ممکن فعالیت تون رو در ساعات بالاترین درجه گرما کم کنین و قبل و بعد از ورزش، از نوشیدنیای خنک مثل نوشیدنیای ورزشی که شامل مقادیر مناسبی از الکترولیتا هستن استفاده کنین.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Related articles

5 دشمن اصلی زن ها

: 5 دشمن اصلی زن ها : مجله سیب سبز: از اونجا که هیچ تضمینی واسه افزایش طول عمر وجود نداره، تحقیقات زیادی به دنبال اون هستن که بتونن داشتن عمر طولانی و همراه با سلامت رو ممکن کنن. واسه کمک به افزایش سلامت خانوما، در این مطلب به پنج نوع مریضی پراختیم که جزء […]

Learn More

5 خوراکی که کلسترول بد را کاهش می دهند

کارشناسان هندی مصرف پنج نوع غذا که در کاهش کلسترول بد تاثیردارن رو پیشنهاد کردن. به گزارش ایسنا،این کارشناسان خوراک و مواد غذایی که ذیلا معرفی می شن رو در کاهش کلسترول به درد بخور می دانند:   جو، خوراکی با فیبر بالا خوردن یه کاسه بلغور جو می تونه یه روش در کاهش سطح لیپوپروتئین ها که به […]

Learn More

5 درمان خانگی کچلی برای خانمها و آقایان | راههای درمانی برای طاسی و کچلی مو سر

درمانهای خونگی واسه کچلی در خانمها و آقایون- بهترین روشای درمان طبیعی :  بطور عادی، مو همیشه در حال رشده و وقتی فرد به مرحله مشخصی از پیری می رسه، بعضی عوامل باعث می شن که مو دیگه نتونه رشد کنه و یا تارهای مو بسیار ضعیف شده و می ریزن. با اینکه روشای پیوند […]

Learn More

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *