آشنایی با انواع تجهیزات بتنی

آشنایی با انواع تجهیزات بتنی

 

همانطور که می دانید برای ساخت هر نوع سازه بتنی باید از قالب های مخصوصی استفاده شود مانند قالب نیوجرسی. در فرایند ساخت سازه هایی از جنس بتن باید یک سری اصول و قوائد خاص به کار رود. برای مثال باید تمامی قالب های مخصوص را از بتن تازه پر کنند تا حجم آن کاملا سفت شود و به خود شکل گیرد. از این رو یکی از مهم ترین پروسه های ساخت بتن، چگونگی قالب بندی آن می باشد.

برای اینکه تمامی محصولات بتنی به درستی و بدون هیچگونه کمی و کاستی تولید گردد، باید در کارخانه های مذکور تمامی فرایند توسط مهندسین و مختصصین مورد بررسی قرار گیرد که این بررسی شامل تمامی رویدادها، مانند ابعاد و روش های تولید می باشد.

مهندسین مربوطه باید محل استقرار قالب ها را به خوبی در نظر داشته باشند و تمامی درزهای قالب ها را بررسی کنند، زیرا اگر قالب ها حتی یک درز کوچک داشته باشند، این امکان وجود دارد که شیره بتن از آن ها به بیرون راه یابد و کار را خراب کند! پس با این حساب متوجه خواهید شد که پیمانکاران نقش اصلی را در ساختن انواع بتن ایفا می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع تجهیزات بتن را برای تان شرح دهیم.

چه نوع قالب هایی در ساخت بتن به کار می رود؟

قالب نیوجرسی  یکی از انواع تجهیزات بتنی است که در ساخت سازه های عمرانی از آن استفاده می کنند. از مهم ترین خصوصیات قالب های نیوجرسی می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که با استفاده از آن ها می توان هر نوع سازه ای را با هر شکل و ظاهری تولید نمود.

از دیگر قالب ها و تجهیزات بتنی می توانیم به قالب های آجری اشاره نماییم. این قالب ها کاربرهای فراوانی دارند اما معمولا از آن ها برای شالوده ها و دیوارهای حایل استفاده می شود.

قالب های چوبی هم از انواع دیگر تجهیزات بتنی هستند که معمولا بیشتر از آن ها به عنوان قاب قالب استفاده می شود. این قالب ها کاربردهای دیگری مانند تولید قطعات الوار در ابعاد مختلف و قالب های چهار تراش را نیز دارند.

سولجر قالب بندی هم یکی دیگر از سازه های مخصوص به بتن است. این قالب باعث می شود که پس از اتمام کار و باز کردن آن بتنی صاف و یک دست به وجود بیاید. از میان تمامی تجهیزات سولجر حرف اول را می زند و کارایی بیشتری نیز دارد. جنس سولجر از فولاد سخت بوده و باعث می شود تا خروجی کار یعنی بتن ها امنیت بیشتری در حین کار داشته باشند.

برای قالب بندی بتن باید چه شرایطی مهیا شود؟

همانطور که می دانید برای قالب بندی بتن باید شرایط مناسبی مهیا باشد که در قسمت بالا هم به برخی از موارد آن اشاره کردیم اما اگر بخواهیم این مورد را به صورت دقیق تری مورد بررسی دهیم مواد مهم زیر را شامل می شود:

اول از همه اینکه تمامی قالب های بتنی خصوصا قالب نیوجرسی یا سولجر قالب بندی باید به گونه ای نصب گردد تا مواردی همچون اندازه بتن، شکل ظاهری و نمای آن به خوبی تولید گردد.

یکی دیگر از موارد مهم این است که تجهیزات بتنی آنقدر محکم باشند تا بتوانند از پس وزن بتن و سایر بارهای دیگر هم بر بیایند. مشکلاتی همچون نشت شیره بتن که در قسمت بالا به آن اشاره ای داشتیم و همچنین تابیدگی و از هم گسیختگی بتن از مواردی است که در صورت عدم توجه به تجهیزات بتنی اتفاق می افتند.

قالب های بتنی و تجهیزات لازمه باید به گونه ای باشند که کارگران بتوانند در کارخانه آن ها را به راحتی جا به جا کنند.

یکی از موارد مهم دیگر که در قالب بندی بتن اهمیت بسیار زیادی دارد و بارها به آن اشاره شده، جلوگیری از نشت تجهیزات و قالب بندی هاست.

چه مشکلاتی موجب بتن ریزی بی کیفت می گردد؟

جدا از بخث تخصص و پیمانکاری، وجود تجهیزات پیشرفته و کارامد حرف اول را در این فرایند می زند. برای مثال پایداری باید در تمامی قالب بندی ها به خوبی رعایت گردد. اگر پیمانکاران نتوانند به خوبی پایه های قالب را مهاربندی کنند و یا قالب ها به درستی تنظیم نشوند، بتن ریزی از پایه به مشکل بر می خورد. آن هم به این صورت که ممکن است قسمتی از بتن خالی بماند. از رایج ترین مشکلاتی که در حین قالب بندی و بتن ریزی پیش می آید می توانیم به عدم وجود تکیه گاه مناسب و همچنین خوب بسته نشدن قطعات اشاره کنیم.

وجود کارگرانی که به اندازه کافی در این کار مهارت ندارند هم موجب خروجی بی کیفت در کار می گردد! از دیگر مسائلی که باید در حین قالب بندی خصوصا با قالب نیوجرسی به آن اهمیت داد این است که تمامی خاک خای مرده و زنده را در نظر بگیرید تا قالب ها مورد لغزش قرار نگیرند و خراب نشوند!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید