5 خاصیت فوق‌العاده‌ی برگ زیتون  | طب ایرانی

5 خاصیت فوق‌العاده‌ی برگ زیتون | طب ایرانی

برگای درخت زیتون از دوران باستان واسه مقاصد پزشکی مورد استفاده بوده، و تحقیقای آزمایشگاهی مدرن نشون دهنده اون هستش که عصاره برگ زیتون دارای خواص ضدباکتریایی، ضدالتهابی، و آنتی اکسیدانه.

1- برگ زیتون واسه مقابله با چاقی خوبه 

یه تحقیق جدید نشون داده که یه فنجون قهوه به همراه عصاره برگ زیتون می تونه واسه مقابله با چاقی به درد بخور باشه. در این تحقیق محققان به موشای آزمایشگاهی رژیم غذایی شامل کربوهیدرات و چربی زیاد به مدت هشت هفته دادن تا این که موشا به سندرم متابولیک دچار شدن. بعد به این موشا قهوه غنی شده با عصاره برگ زیتون به مدت هشت هفته دیگه خورونده شد. محققان فهمیدن که بعد از مصرف این نوشیدنی، نشونه هایی از بهبودی در قلب و عروق، کبد و بهبود علائم متابولیکی در موشا مشاهده شد اما در موشایی که قهوه معمولی مصرف کرده بودن، این علائم بهبود دیده نشد. لیندسی براون، محقق دانشگاه کویینز ماری جنوبی، در این تحقیق گفت: عصاره برگ زیتون به دلیل خواص ضد التهابی که داره، وزن رو کم می کنه. به گزارش روزنامه ساندی مورنینگ هرالد، نقش التهاب به عنوان دلیلی که موجب ذخیره چربی می شه مجوز تحقیقات در مورد چاقی در سراسر دنیا هستش.

 

2- عصاره برگ زیتون و کنترل فشار خون

تحقیقات نشون میده از اون جایی که برگ زیتون، عوامل زمینه ای فشار خون مثل چاقی، کلسترول خون و قند خون رو کنترل می کنه، می تونه باعث کاهش فشار خون هم شه. مردم منطقه مدیترانه کمتر از بقیه مناطق دنیا به مریضیای قلبی– عروقی گرفتار هستن. یکی از دلایل اون رو مصرف فرآورده های جور واجور زیتون می دونن. قسمتای مورد استفاده زیتون، روغن، میوه و برگ اون هستش. از بین این قسمتا، برگ زیتون دارای خواص به درد بخور بیشتریه؛ چون موقع جفت و جور، مواد مۆثره اون کمتر آسیب می بینه. از طرفی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تره. هرچند طبق عادات غذایی، فرد می تونه از میوه و روغن زیتون هم به صورت موازی استفاده کنه.

بر پایه یافته های به دست اومده، برگ این گیاه دارای توانایی کاهش قند،

کلسترول و اسید اوریک خون است. مصرف این برگ از فشار خون بالا

و دچار شدن به آترواسکلروز جلوگیری می کنه و مقاومت به انسولین رو در حیوانات آزمایشگاهی بهتر کنه

چگونگی به کار گیری برگ زیتون

1- روزی دو بار مثل چای اونو دم کرده و بخورین.

2- روزی یه بار به اندازه یه قاشق غذاخوری از اونو به سالاد اضافه کنین.

در نظر داشته باشین که طعم برگ زیتون کمی تلخه. واسه برطرف کردن طعم تلخ اون می تونین از یه شیرین کننده یا طعم دهنده مناسب مانند نعناع استفاده کنین. ً یکی از فرآورده های این محصول کپسول زیتونکس هستش که از عصاره برگ درخت زیتون جفت و جور شده. این محصول باعث گشادی عروق، جلوگیری از تجمع پلاکتا و دفع ادرار می شه. در نتیجه واسه کاهش فشار خون و حفظ سلامت قلب و عروق می تونه قابل پیشنهاد باشه. هم اینکه عرق برگ زیتون هم محصولی دیگه از برگ زیتون هستش که می تونه روزی دو فنجون صبح و عصر میل شه.

تحقیقی در این مورد

به گزارش خبرگزاری رویترز تو یه بررسی که یافته های اون در نشریه Phytotherapy Research منتشر شده، 20 جفت دوقلوی همسان که دچار فشار خون بالای «حدمرزی»(فشار خون بالاتر از حد مطلوب 120 روی 80 اما پایین تر از حد 140 روی که ملاک تشخیص فشار خون بالا هستش.) بودن، بررسی شدن.

یه عضو هر جفت دوقلو قرصای شامل عصاره برگ زیتون دریافت می کرد، در حالی که دیگری مکملی دریافت نمی کرد، اما پیشنهادای سبک زندگی واسه کاهش فشار خون به اون ارائه می شد که راه و روش استاندار به فشار خون بالای حد مرزیه.

نصف مصرف کنندگان مکمل 500 میلی گرم عصاره برگ زیتون در روز دریافت می کردن، و نیم دیگه 1000 میلی گرم عصاره مصرف می کردن.

پس از هشت هفته مشخص شد که مصرف کنندگان مکمل با دوز بالا کاهش زیادی در فشار خونشون پیدا کردن. طوری که فشار خون اونا از میانگین 137 روی 80 به 126 روی 76 رسید. هم اینکه میانگین اندازه کلسترول «بد» یا LDL اونا افت کرده بود. بر عکس در دوقلوهایی که هیچ مکملی دریافت نکرده بودن، تغییرات زیادی در فشارخون به وجود نیامده بود.

3- برگ زیتون ضد سرطانه

گروهی از محققان دانشگاه کوردوبا واقع در جنوب اسپانیا ثابت کردن که برگ درخت زیتون اثر ضد سرطانی داره و در درمان سرطان خون موثره. محققان اسپانیایی امروز گفتن که تازگی اصلی این مطالعه در شناسایی و اندازه گیری ترکیبات طبیعی موسوم به «فنول» ها در برگای زیتون هستش. در این مطالعه از «مگس سرکه» استفاده و دیدن که عصاره برگ زیتون در این مگس، حشره رو نسبت به صدمات فرسودگی سلولی مراقبت می کنه.  تحقیقات هم اینکه ثابت کردن که عصاره برگ زیتون خواص ضد سرطانی و کشنده سلولای توموری داره و اونو واسه درمان سرطان خون در چندین نفر استفاده کردن. این در حالیه که کارخانجات تا حالا برگ زیتون رو دور مینداختن و یا اونو واسه تولید انرژی استفاده می کردن.

4- برگ زیتون؛ ضد میکروب و قارچ

برگ زیتون خاصیت ضد میکروب و قارچ داره. آزمایشا روی حیوانات نشون میده از خواص برگ زیتون، آنتی اکسیدان، ضد میکروب و قارچ ویروس تبخال است.

5-برگ زیتون قند خون رو هم کم می کنه

واسه این کار، روی 8 گرم خرد شده برگ، یه استکان آب ریخته و مدت 5 تا 10 دقیقه می جوشونیم و بعد صاف کرده و پس از سرد شدن میل می کنیم، این مقدار رو میشه 3 یا 4 بار در روز تکرار کرد.

تحقیقی در این مورد

برگ گیاه زیتون می تونه مانند گلوکز، اندازه ترشح انسولین از پانکراس رو در محیط برون تنی زیاد کنه و با افزایش ترشح انسولین، باعث کاهش قندخون و رسیدن اون به سطح نرمال در بیماران دیابتی شه. دکتر شریف پور محمدی عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمان که به همراه گروهی از استادان و دانشجویان رشته داروسازی به شکل یه طرح تحقیقاتی به این یافته های رسیده، گفت: هدف از انجام این تحقیق، مشاهده اثرات عصاره متانولی برگ گیاه زیتون در غلظتای متفاوت به اندازه انسولین ترشح شده از جزایر لانگرهانس در حضور گلوکز بوده. : کشف اثرات و محل اثر گیاهان پایین آورنده قند خون می تونه به انتخاب گیاه واسه درمان دیابت نوع 1 و 2 کمک کنه. یکی از عملکردای پیشنهادی در این مورد، از راه تاثیرگذاری روی سلولای جزایر لانگرهانس پانکراسه چون تحریک این سلولا واسه ترشح بیشتر انسولین، باعث افزایش متابولیسم قند خون می شه.

برگ زیتون خاصیت ضد میکروب و قارچ داره. آزمایشا روی حیوانات نشون

میده از خواص برگ زیتون، آنتی اکسیدان، ضد میکروب و قارچ ویروس تبخاله

ترشح انسولین در خون باعث می شه گلوکز به عنوان سوخت در اختیار سلولای بدن قرار گیرد، اما تو یه فرد دیابتی ممکنه ترشح انسولین کمتر از اندازه ترشح تو یه فرد عادی باشه و پس گلوکز بیشتر از اندازه نیاز در خون باقی می مونه و در واقع فرد به دیابت گرفتار می شه در واقع دیابت یه جور مریضی طولانی غیرواگیره که در اون بدن قادر به ساخت و یا به کار گیری انسولین نیس. وقتی ترکیبی چه شیمیایی و چه گیاهی، واسه کاهش اندازه قند خون استفاده میشن، با انجام فرآیندهایی در معده، روده، کبد، جریان خون و خیلی از بافتای بدن، دلیل پایین اومدن گلوکز می شه اما به طور 100 درصد نمیشه گفت که این اتفاق در پانکراس افتاده یا خیر. پانکراس انسولین ترشح می کنه و انسولین هم به مصرف گلوکز در بدن کمک می کنه. پس واسه پیدا کردن محل اثر برگ گیاه زیتون، در جزایر لانگرهانس پانکراس تحقیقاتی در محیط برون تنی انجام شد. : واسه این منظور ترکیبات برگ گیاه زیتون Olea europaea از خونواده Oleaceae بررسی شد. براساس یافته های به دست اومده، برگ این گیاه دارای توانایی کاهش قند، کلسترول و اسید اوریک خونه. مصرف این برگ از فشار خون بالا و دچار شدن به آترواسکلروز جلوگیری می کنه و مقاومت به انسولین رو در حیوانات آزمایشگاهی بهتر کنه. این محقق درباره اثر غلظتای جور واجور عصاره متانولی برگ گیاه زیتون بر انسولین ترشح شده از جزایر لانگرهانس پانکراس گفت: یافته های آزمایشا نشون داده که برگ درخت زیتون دلیل افزایش ترشح انسولین از جزایر لانگرهانس می شه طوریکه در غلظت یه صدم، به صورت میانگین 38 درصد و در غلظت 5 صدم، 57 درصد افزایش مشاهده شد.

 منابع:

ماهنامه دنیای تغذیه – شماره 125

ایسنا

جام جم آنلاین

روزنامه خراسان

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید