5 خوراکی مفید برای کبد را بشناسیم | تغذیه سالم

5 خوراکی مفید برای کبد را بشناسیم | تغذیه سالم

 

5 خوراکی به درد بخور واسه کبد رو بشناسیم

امروزه به کار گیری مواد غذایی ناسالم و چرب سلامت کبد افراد رو تا حد زیادی تهدید می کنه و به خاطر همین بیماریای کبدی در بین افراد گسترش بالایی داشتن.این در حالیه که مواد غذایی مفیدی هم وجود دارن که می تونن در حفظ سلامت کبد موثر باشن.در این مطلب می خوایم شما رو با تعدادی از این مواد آشنا کنیم.

سیر

به گفته محققان، سیر کمک می کنه تا کبد آنزیمای موردنیاز واسه دفع سموم رو فعال کنه. هم اینکه دارای اندازه بالای ترکیبات طبیعی آلیسین و سلنیومه که به پاکسازی کبد کمک می کنه. مثلا، آلیسین دارای ویژگیای آنتی اکسیدانی، آنتی بیوتیکی و ضدقارچیه، درحالیکه سلنیوم موجب افزایش کارکرد آنتی اکسیدان ها می شه. هم اینکه سیر شامل آرژنین هم هست.

قهوه

قهوه دارای خواصیه که به کاهش خطر مریضی کبد کمک می کنه، با اینکه محققان دلیل قطعی اونو نمی دونن. طبق یافته های یه مطالعه، مصرف روزی دو فنجون قهوه در روز موجب کاهش احتمال دچار شدن به مریضی کبد تا ۴۴ درصد می شه. بر خلاف اثرات مثبت قهوه بر کبد، محققان اقرار می دارن که قهوه به تنهایی نمی تونه اثرات داغون کننده مصرف الکل رو برگرداند.

آووکادو

بعضی تحقیقات نشون میده که این سوپرمیوه بسیار واسه سلامت کبد خوبه. این میوه شامل آنتی اکسیدانی موسوم به گلوتاتیونه که مسئول فیلتر کردن مواد مضر از کبد بوده و از سلولای کبدی در مقابل آسیب حفاظت می کنه.

زردچوبه

ادویه زردچوبه بسیار واسه کبد خوبه. به گفته محققان، زردچوبه به کم شدن اندازه آسیب به وجود اومده به وسیله رادیکالای آزاد به کبد یا آسیب به وجود اومده به وسیله مولکولای شدیدا ناپایدار کمک می کنه. هم اینکه طبق گزارشات زردچوبه به بدن در هضم چربی و ایجاد صفرا که مثل یه سم زدا طبیعی در کبد عمل می کنه، کمک می کنه.

گریپ فروت

گریپ فروت می تونه به پیشگیری از اسیب کبدی کمک کنه. به گفته محققان، اندازه بالای ویتامین C و خواص ضداکسایشی این میوه در خروج سموم از بدن نقش داشته و از آسیب به سلولا پیشگیری می کنه. هم اینکه مطالعه ۲۰۰۶ نشون میده عصاره گریپ فروت موسوم به نارنجینن می تونه موجب فعال سازی مواد شیمیایی مسئول در اکسایش اسیدچرب شه. در بلندمدت این ماده از بروز مریضی کبد چرب پیشگیری می کنه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید