5 درمان برای مشکلات تخلیه سینوس
Digital Finance Business Development and Service Concept

5 درمان برای مشکلات تخلیه سینوس

 

در مشکلات سینوس شما احساس خوبی ندارین بینی شما مانند یه شیر آب چکه می کنه و احساس می کنین که سرتون رو با یه گیره گرفتن شما با بسته نگه داشتن چشم خود احساس بهتری دارین چون اونا باد کرده و دردناک هستن و در گلوی خود احساس بلعیدن ناخن دارین.

مشکلات سینوس می تونه به طور کامل پر از بدبختی باشه اونا در اثر تعدادی از موارد درست می شن که این موارد عبارتند از:
سینوزیت: سینوزیت عفونتیه که باعث التهاب و تورم سینوسهاه انجمن بیماریای عفونی امریکا (IDSA) میگه که – 98 درصد از موارد سینوزیت به وسیله ویروسا، که با آنتی بیوتیک درمان نمی شه ایجاد می شه.

سینوزیت طولانی: این یه حالت التهابیه که معمولا بیشتر از سه ماه زمان میبره پولیپ بینی، که رشد غیر سرطانی داره بیشتر همراه با سینوزیت طولانی هستن.
ضد احتقان و آنتی هیستامین ها رو در سینوزیت استفاده نکنین مگه در مواردی که شما رینیت آلرژیک دارین ضد احتقانا و آنتی هیستامین به سینوزیت کمک نمی کنن در بعضی از موارد، اونا اونو بدتر می کنن.

رینیت آلرژیک: اگه شما رینیت آلرژیک دارین، سیستم ایمنی بدن شما باعث خلاص شدن هیستامین شده که غشاء بینی شما رو تحریک کرده و باعث احتقان و عطسه می شه رینیت آلرژیک می تونه به سینوزیت منجر شه.

سوپ مرغ التهاب همراه با احتقان سینوس رو کم می کنه.

 

حالا خوبیش اینه، راه حلای موثر واسه کاهش درد و ناراحتی به وجود اومده به وسیله مشکلات سینوس هست که شما می تونین استفاده کنین.

1. آب بخورین
نوشیدن مایعات و ایجاد یه مرطوب کننده و یا بخارساز خوبه به چه دلیل این مهمه؟ چون مایعات و رطوبت دلیل نازک شدن مخاط و به تخلیه سینوسها کمک می کنه اونا هم اینکه سینوساتون رو روان و پوست شما رو هیدراته نگه می داره.

2. بینیا رو با سرم شستشو آبیاری کنین
شستشوی بینی، آبیاری بینی در آرامش احتقان بینی و سوزش بسیار موثره آبیاری سرم نمکی به معنی خیلی راحت و به آرومی بینی خود رو با یه محلول سالین شستشو بدین شما می تونین این کار رو با بطریای خاص، سرنگ حبابدار، یا دستگاه ارزون قیمت که مثل لامپ علاءالدینه انجام بدین مخلوط نمکی هم در داروخانه ها در دسترسه هم اینکه می تونین 1 قاشق چای خوری نمک دریا رو در  1پاینت ( وزن برابر نیم کوارت ) آب مقطر، سترون شده یا فیلتر شده حل کنین ( از نمک طعام، که معمولاً شامل مواد افزودنی است استفاده نکنین ) بعد  کمی جوش شیرین به مخلوط اضافه کنین.
واسه آبیاری سینوس در حالی که وایس تادید محلول رو  یا سرنگ به یه سوراخ بینی در حالی که سر خود رو کج کردین بریزین تا از سوراخ بینی دیگه جریان یابد.

3. بخار
بخار به نابود کردن احتقان با شل کردن موکوس کمک می کنه خودتون می تونین درمان رو با به کار گیری یه کاسه آب داغ و یه هوله بزرگ انجام بدین اگه دوست دارین می تونین منتول، کافور و یا روغن اوکالیپتوس رو به آب اضافه کنین هوله رو روی سر خود انداخته و بعد در امتداد دو طرف کاسه پایین اندازید تا بخار در داخل به دام افتد بیشتر مردم این کار رو تا وقتی که پراکندگی بخار هست انجام میدن بخار دوش گرم هم می تونه اثر داشته باشه اما متمرکز شدن بخار کمتره.

4. سوپ مرغ
این یه داستان قدیمی نیس تعدادی از تحقیقات از منافع سوپ مرغ در کمک به سهولت احتقان پشتیبانی می کنن یه مطالعه نشون داد که سوپ مرغ التهاب همراه با احتقان سینوس و سرماخوردگی رو کم می کنه.
پس چه راز در اون هستش؟ محققان ماده فعال در سوپ مرغ رو مشخص نکرده ان اما اونا می گن که بخار همراه با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مواد تشکیل دهنده سوپ به شفاف کردن سینوس کمک می کنن.

5. کمپرس گرم
آکادمی آمریکایی جراحی گوش و حلق – سر و گردن (AAO-HNS)  پیشنهاد چرخش کمپرس گرم و سرد روی سینوسها دارن.
دراز بکشین و یه کمپرس گرم رو به مدت سه دقیقه در سراسر بینی، گونه ها و پیشونی بذارین.
کمپرس گرم  رو ورداشته و به مدت 30 ثانیه کمپرس سرد بذارین.
این عمل رو دو تا سه بار انجام بدین
شما می تونین این کار دو تا شش بار در هر روز تکرار کنین.

بخار به نابود کردن احتقان بینی کمک می کنه.

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کنین
نشونه هایی که شما باید به دکتر مراجعه کنین عبارتند از: 
علائم بیشتر از10  روز طول بکشه.

تب 102  درجه فازینهایت یا بالاتر باشه.

علائم بدتر و بدتر شده، از جمله بالا رفتن تب و یا ترشحات مایل به سبز بینی شما زیاد شده باشه.

تغییرات در بینایی اتفاق بیفته.

اگه شما گرفتار به آسم یا آمفیزم هستین و یا داروهایی واسه سرکوب سیستم ایمنی بدن مصرف میکنین.

نکته: به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که شما فقط این مریضی رو ندارین بلکه با در نظر گرفتن نظر AAO-HNS، بیشتر از 37 میلیون آمریکایی دست کم یه بار سینوزیت رو تو یه سال داشتن اما این داروهای خونگی می تونه زودتر به آرامش علائم و داشتن تنفس آسون به شما کمک کنن.

منبع:foodregime.com

دیدگاهتان را بنویسید