5 دشمن استخوان را بشناسید
Checklist and pen

5 دشمن استخوان را بشناسید

براساس یافته های آخرین تحقیقات، واسه داشتن استخوانایی محکم مصرف زیاد کلسیم و ویتامین «د» کافی نیس، بلکه باید بعضی عادات غذایی بد خود رو تغییر بدیم.

پوکی استخون مانند دیابت یا فشارخون بالا از مریضی هاییه که با متعادل نگاه داشتن رژیم غذایی میشه از دچار شدن به اون جلوگیری کرد. اگه سابقه پوکی استخون در خونواده تون باشه، دقت به عادات غذایی اهمیت خاص ای پیدا میکنه و باید بعضی مواد غذایی رو که واسه بافت استخوانی مضره، محدود و از عادات غذایی زیر دوری کرد.

نوشیدن زیاد قهوه

مصرف روزانه قهوه از جذب بهتر کلسیم جلوگیری می کنه. هر چی اندازه کافئین وارد شده به بدن بیشتر باشه، کلسیم بیشتری از راه ادرار دفع می شه پس اگه می خواین تا سالگی زندگی کنین، باید از تعداد فنجانای قهوه که روزانه می خورین کم کنین.

مصرف نوشابه های گازدار

البته نوشابه های گازدار به دلیل داشتن کافئین، دوست استخوانا نیستن اما این نوشیدنیا هم اینکه به دلیل داشتن اسید فسفریک، اسیدی معدنی که از جذب کلسیم جلوگیری می کنه، واسه استخوانا ضرر دارن.

در مقابل، اسید کربنیک موجود در آبای معدنی گازدار هیچ اثر منفی بر استخوانا نداره. فقط نوشابه های گازدار شامل کافئین بر اندازه کلسیم موجود در ادرار تاثیر دارن.

مصرف زیاد نمک

مصرف زیادتر از اندازه نمک واسه سلامتی مضره و هرساله 2 میلیون و 300 هزار نفر رو در جهان به کام مرگ میکشونه.

علاوه بر افزایش خطرهای بیماریای قلبی-عروقی با مصرف زیاد نمک، هر چی اندازه نمک مصرفی فرد بیشتر باشه، دفع کلسیم در ادرار و عرق فرد هم بیشتر می شه.

مصرف زیاد گوشت

رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئینا هم واسه استخوانا ضرر داره. در جریان هضم  پروتئینای حیوونی اسیدهایی مثل اسید فسفریک، سولفوریک و چیزای دیگه ای به جز اینا آزاد می شه که PH بدن رو تغییر میده.هر چی PH بدن اسیدی تر باشه، مواد معدنی بیشتری در استخوانا از کف میره.

اما واسه سلامت استخون ها و متعادل نگاه داشتن سطح اسیدی و قلیایی، باید از میوه ها، سبزیجات و غلات استفاده کرد.

نوشیدن الکل

الکل هم واسه استخوانا مضره چون فعالیت استئوبلاستا (سلولای سازنده استخون) رو متوقف می کنه. فراموش نشه که الکل می تونه موجب اختلالاتی در حفظ تعادل فرد شه که مخصوصا در افراد سن بالا موجب شکستگی استخون ها می شه.

منبع : pezeshkan.org

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید