5 دشمن وزن ایده آل را بشناسید  | ورزش

5 دشمن وزن ایده آل را بشناسید | ورزش

5 دشمن وزن ایده آل رو بشناسین

درسته که چاق شدن به پرخوری و یا بد غذا خوردن مربوط می شه اما باید بدونین علاوه بر تغذیه عوامل دیگری هم هستن که باعث اضافه وزن می شن.

اگه اهل زیاده روی در مصرف مواد غذایی نیستین و می بینین وزنتون بالا میره باید عوامل دیگه رو بررسی کنین. در این مقاله 5 نمونه از این عوامل چاق کننده و دشمن وزن ایده آل رو تقدیم حضورتون می کنیم.

دشمن شماره یه: بی خوابی

یافته های پژوهشای زیاد نشون میده که بی خوابی می تونه باعث اضافه وزن و چاقی بیشتر از اندازه شه. محققان به این نتیجه رسیدن آدمایی که کمتر از 7 ساعت می خوابن سه برابر بیشتر از آدمایی که 8 یا 9 ساعت می خوابن در برابر چاقی قرار می گیرن. باید بدونین بررسیای دیگری هم نشون دهنده اینه که باید روزانه دست کم 6 و بیشترین حد 9 ساعت خوابید. به خاطر اینکه خواب کمتر یا بیشتر از این ساعات می تونه خطر اضافه وزن و دیابت رو زیاد کنه.

اگه دنبال دلیل اون هستین باید بدونین که کمبود خواب باعث افزایش اندازه هورمون اشتها شده و اندازه هورمون سیری یا همون لپتین رو کم می کنه. از این گذشته با کمبود خواب اندازه هورمونای «چربی سوزی» مانند تستوسترون و هورمون رشد هم کم میشه. محققان هم اینکه فکر می کنن آدمایی که ساعات زیادی بیدار هستن بیشتر به سمت مواد غذایی کشیده می شن. یافته های پژوهشایی که روی کودکان انجام شده هم نشون میدن کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابن بیشتر در برابر بیش فعالی قرار می گیرن. به خاطر همین واسه کودکان سن دبستانی ده تا یازده ساعت و واسه کودکان کوچیک تر یازده تا سیزده ساعت خواب لازمه تا از اضافه وزن و بیش فعالی دور بمونن.

دشمن شماره دو: آلودگی

یافته های پژوهشایی که در سال 2002 انجام شد نشون میده که آلودگی ناشی ازآلایندهای شیمیایی می تونه باعث چاقی و اضافه وزن شه. ترکیبات شیمیایی که هممون در طول روز سر و کار داریم می تونن نظم کنترل وزن بدن ما رو به هم بزنن. یافته های تحقیق آمریکایی که در سال 2007 انجام شد نشون میده ترکیباتی مانند فتالاتا و بیسفنول A که در برچسبای غذایی به کار برده می شن جزو ترکیباتی هستن که خطر دچار شدن به چاقی رو بالا می برن. به نظر محققان در زنان بارداری که در برابر این ترکیبات شیمیایی قرار دارن خطر دچار شدن به چاقی نوزادان آینده هم بالا میره.

دشمن شماره 3: سیستم گرمایی و هوای مطبوع

آدم یه موجود خونگرمه. فرقی نمی کنه که خورشید در آسمون می درخشه، باران می باره، باد می وزد یا برف میاد: باید دمای بدنش 37 درجه باشه. حفظ دمای داخلی بدن یه کار حیاتیه. جریان خون، تنفس و هضم غذا باعث تولید گرما شده و به حفظ دمای ثابت بدن کمک می کنن. با این حال وقتی که هوا سرده بدن تلاش زیادی واسه جبران دمای از دست رفته می کنه. بدن هم اینکه میتونه که با گرمای زیاد هم مقابله کنه. واسه این کار هم از تعریق کمک میگیره.

تعریق یه پدیده به طور کاملً طبیعی بدنه که به کنترل دمای بدن کمک می کنه. این فرایندهای فیزیولوژیکی انرژی زیادی لازم داردکه باید از راه مواد غذایی تأمین شه. به خاطر همین وقتی که هوا گرم یا سرده کالری زیادی واسه تنظیم دمای بدن صرف می شه. اما مشکل اینجاس که ما در زمستون خیلی احساس سرما نمی کنیم: چون خونه گرمه، ماشین گرمه و دفتر کارمون هم بازم گرمه. تابستون چیجوری؟ با وجود وسایلی مانند کولر و هوای مطبوع احساس گرما می کنین؟ نتیجه این می شه که ما در طول سال کالری کمتری واسه مقابله با گرما یا سرما از دست می دیم. در سال 2006 محققان ژاپنی پژوهشی روی کودکان انجام دادن و دیدن بعضی از کودکان در طول تابستون چاق تر می شن. محققان به این نتیجه رسیدن که یکی از عوامل چاقی این کودکان ظهور کولره که از سال 1970 در ژاپن مورد استفاده زیادی قرار میگیره.

دشمن شماره 4: دخانیات

البته سیگار کشیدن باعث چاقی نمی شه. بلکه بر عکس. سیگار اشتها رو نابود می کنه و هم اینکه متابولیسم بدن رو بالا کی برد. به خاطر همین کالری بیشتری از کف میره. مشکل وقتی بروز می کنه که می خواین سیگار رو ترک کنین. البته جای تشویق و خوشحالی داره که بتونین از شر این استوانه مرگبار خلاص شید. چون در این صورت خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی، سرطان ریه و چیزای دیگه ای به جز اینا رو از خود دور می کنین. اما با ترک سیگار وزنتون بالا میره. به خاطر اینکه متابولیسم بالا رفته، کم میشه و شما بیشتر غذا می خورید. به خاطر همین هم احتمال اضافه وزنتون بالا میره. حالا خوبیش اینه این اضافه وزن بعد از ترک سیگار همیشگی نیس. داشتن تغذیه مناسب و ورزش منظم می تونه شما رو به وزن ایده آلتان برسونه.

دشمن شماره 5: داروها

قرصای ضد بارداری: این داروهای هورمونی باعث افزایش اشتها و احتباس آب می شن. قرصایی که شامل دوز بالای استروژن و پروژسترون هستن هم می تونن اندازه توده چربی بدن رو بالا ببره.

داروهای اعصاب: داروهای ضدافسردگی، آروم بخش ها و چیزای دیگه ای به جز اینا می تونن باعث اضافه وزن شن. ترکیبات این داروها اشتها رو زیاد می کنن و فرد رو به سمت ریزه خوار میکشونن. از این گذشته این قرصا باعث افزایش ترشح انسولین هم می شن.

داروهای مربوط به دیابت: سولفامیدهایی که واسه بیماران دیابتی تجویز می شه معمولاً باعث زیاد شدن وزن می شه. داروهای مربوط به سرطان: بعضی از داروهایی که در شیمی درمانی واسه درمان سرطان سینه استفاده می شه باعث زیاد شدن وزن می شه. از اینا گذشته بعضی از داروهایی که بیماران فشارخونی واسه مقابله با سکته قلبی استفاده می کنن هم چاق کننده است.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید